Nové súkromné lietadlo Praetor 600 od spoločnosti Embraer

Lietadlo Praetor 600 je prvé vo svojej triede, a to vďaka viacerým charakteristikám.

Nové modely lietadiel sa objavujú len zriedka, ale spoločnosť Embraer z Brazílie s jedným prišla. Spoločnosť sa vyjadrila, že Praetor 600 by mohol byť “najlepším stredne veľkým prúdovým lietadlom, aké bolo kedy vyvinuté.” Embraer tvrdí, že Praetor 600 disponuje najdlhším doletom spomedzi svojej najbližšej konkurencie, pretože môže lietať nonstop medzi Londýnom a New Yorkom, São Paulo a Miami, Dubajom a Londýnom. So štyrmi cestujúcimi a značnými zásobami paliva má toto prúdové lietadlo medzikontinentálny dolet cez 7400 km. Dĺžka plochy vzletu je iba 1352 metrov v porovnaní s 1719 metrami v prípade modelu Bombardier Challenger 650, ktorý má podobnú veľkosť, dolet a kapacitu miest pre cestujúcich.

Praetor 600 je prvým vo svojej kategórii s technológiou fly-by-wire, ktoré využíva bočné ovládacíe prvky. Ich úlohou je znižovať pracovné zaťaženie pilota a zvyšovať bezpečnosť. Špeciálna funkcia redukcie turbulencií zabezpečuje plynulý a efektívny let. V poriadku, ale poďme sa pozrieť dovnútra.

Nápadný interiér Bossa Nova lietadla Praetor 600.

Okrem skvelého výkonu lietadlo disponuje 183 cm vysokou kabínou s ôsmimi polohovateľnými sedadlami (transformovateľnými na štyri lôžka), plnohodnotnou kuchyňou, toaletou s odsávaním a veľkým šatníkom. Cestovanie v nadmorskej výške 1,7 km umožňuje pasažierom pohodlný a ničím nerušený let. S novým lietadlom Praetor 600 bol predstavený aj špičkový interiér Bossa Nova, ktorý je podľa viceprezidenta pre interiérový dizajn, Jay Beevera, inšpirovaný ich brazílskym dedičstvom. Kabínu charakterizujú materiály z uhlíkových vlákien, lesklé klavírne čierne detaily a štylizované prešívanie inšpirované mozaikou chodníkom popri pláži Ipanema v Rio de Janeiro.

Súvisiace:
Off-road z oblakov: Jet PC-24 je pripravený pristáť kdekoľvek
Čo by ste mali vedieť o súkromných lietadlách pred vynášaním súdov

S využitím elektroniky, ktorou Praetor 600 disponuje, sa nastavuje naozaj všetko – želaná teplota, multimédiá, žalúzie a intenzita svetiel až po zobrazovanie informácií o lete. Všetky parametre sa ovládajú prostredníctvom osobných zariadení a aplikácie Honeywell Ovation Select. K dispozícii je vysoko rýchlostné pripojenie na internet prostredníctvom frekvenčného pásma Ka od spoločnosti Viasat s rýchlosťou až 16 Mbps a neobmedzeným streamingom dokonca aj veľkých súboroch a filmoch.

Zdroj: Zdroj: Embraer
Kokpit nového modelu Praetor 600 od spoločnosti Embraer.

Kabína pilota obsahuje to najlepšie v podobe najnovšej verzie integrovaného avionického systému Pro Line Fusion od spoločnosti Collins Aerospace, ktorý zahŕňa možnosť vertikálneho zobrazenia počasia, situačného povedomia, prediktívne informácie o strihu vetra PWS, Embraer Enhanced Vision System (funkcia transparentného zobrazenia informácií bez toho aby musel pilot pozerať dolu na info.) a omnoho viac. Pohon lietadla zabezpečujú dva energeticky úsporné turbovrtuľové motory Honeywell HTF7500E, ktoré sú najekologickejšie vo svojej triede. Lietadlo je pripravené vzlietnuť už tento mesiac.

Zdroj: BJTOnlin, GlobalAir

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.