Najvhodnejšia časť roka na plavbu loďou do 6 najpopulárnejších destinácií

Výletné plavby sú vysoko hodnotnými dovolenkami, avšak môžete získať ešte viac, ak si ich strategicky naplánujete.

Podľa odborníkov, načasovanie plavby je najdôležitejšie. Ak sa uspokojíte s cestovaním v menej priaznivom počasí, môžete ušetriť kopec peňazí a vyhnúť sa davom turistov.

Colleen McDanielová, šéfredaktorka časopisu Cruise Critic, poznamenala, že už pri plánovaní plavby si musíte uvedomiť, že ak máte záujem o najlacnejšiu a najmenej preplnenú dovolenku, počasie vo vašej cieľovej destinácii nemusí byť ideálne.

S týmito poznatkami sme sa pýtali expertov, na najlepšie ročné obdobia pre cestu do niektorej z najobľúbenejších výletných destinácií na svete, vrátane Havaja, Karibiku a Stredozemného mora. Tu sú ich odporúčania:

Aljaška

Podľa McDanielovej, ak hľadáte prvotriedny zážitok na Aljaške, mali by ste sa tam vybrať v letných mesiacoch od júna do augusta. Keďže výlety na Aljaške sú zamerané najmä na exteriér, tieto mesiace sú najvhodnejšie z dôvodu najvyššej teploty.

Ak hľadáte lacnejšie zájazdy a menej preplnené miesta, odporúča aj mesiace mimo sezóny (máj a september).

Ak sa tam vyberiete v máji alebo septembri, máte väčší výber rezervácií a možnosť ušetriť na výdavkoch, na rozdiel od mesiacov jún, júl a august, ktoré sú pre okružnú plavbu najdrahšími mesiacmi. Podľa správy americkej asociácie dôchodcov (AARP), ceny závisia od konkrétnej výletnej linky (niektoré neponúkajú hromadné zľavy), ale vyhľadávači zliav môžu nájsť zľavy v rozmedzí 20% až 35%. Ceny leteniek do Vancouvru a Seattlu v septembri klesajú z dôvodu poklesu dopytu. Na monitorovanie cien použite aplikácie ako Skyscanner alebo Kayak.

Súvisiace: Na týchto skrytých plážach budete mať dokonalé súkromie

Mexická riviéra

Aj keď je Mexická riviéra celoročnou destináciou, podľa McDanielovej je najlepšie vybrať sa tam na jeseň.
Upozorňuje však na sezónu hurikánov, ktorá v tomto období nastáva. Ak nemáte záujem o okružnú plavbu v čase tejto sezóny, najlepšie je vydať sa tam na začiatku jari, kedy je sucho a teploty sú pomerne vysoké.
Mali by ste však zvážiť, či budete plánovať dovolenku s ohľadom na počasie, pretože sa Vám môže stať, že počas jarných prázdnin natrafíte na hlučné davy mladých ľudí.

Karibik

Najnižšie ceny okružných plavieb v Karibiku sú na jeseň, keď sa deti vracajú do škôl.

Plavba po Karibiku je najvhodnejšia pre tých, ktorí chcú ušetriť na výdavkoch, keďže budete vopred varovaní, že sa plavíte počas sezóny hurikánov.

Pri plavbe počas sezóny hurikánov musíte rátať aj s plavbou do prístavov, ktoré neboli v pôvodnom itinerári. Ako uviedla stránka US News & World Report, výletné linky môžu upraviť trasu, alebo obísť prístav na základe poveternostných podmienok. Vo všeobecnosti, však nemáte nárok na kompenzáciu za vynechaný prístav, kratší pobyt v prístave alebo úplne inú trasu.

Experti na cestovanie odporúčajú zvážiť cestovné poistenie. Poistenie storna zájazdu Vás tak môže ochrániť pred prepadnutím celej dovolenky, najmä ak sa plavíte počas sezóny hurikánov, teda v septembri a na začiatku októbra.

Stredozemné more

Leto je najdrahším obdobím na cestovanie po Stredozemnom mori. V prípade, ak chcete ušetriť a vyhnúť sa davom, zarezervujte si cestu na začiatku jari alebo po skončení sezóny.

Molly Fergusová, generálna manažérka spoločnosti TripSavvy odporučila ísť sa tam pozrieť v septembri, kedy sú dni teplé, noci studenšie a vyhnete sa veľkým davom, ktoré tam nájdete v júli a auguste. Ak sa ale nechcete opaľovať a kúpať, vycestujte pokojne v októbri či v novembri, kedy sú už teploty nižšie, no zľavy sú o to výraznejšie.

Havaj

McDanielová hovorí, že najlepšie ponuky na zarezervovanie si plavby na Havaji sú medzi Vďakyvzdaním a Vianocami.

Je to najlepšie obdobie najmä ak si chcete užiť dovolenku naplno. Deti sú naspäť v školách, teda je menej rušno a na ostrovoch vtedy najmenej prší.

Súvisiace: Toto sú najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie na svete

Panamský prieplav

Plavba v tejto oblasti je sezónna a teda limitovaná na jar a jeseň roka. Experti odporúčajú vyvarovať sa rezerváciám počas prázdnin ako sú Vďakyvzdanie, Veľká Noc či jarné prázdniny.

Namiesto toho si plavbu zarezervujte v apríli alebo novembri, kedy ceny klesajú. Treba mať však na pamäti, že plavby v Panamskom prieplave sú ,,open-jaw” plavbami, čo znamená, že vo väčšine začínajú a končia v rozdielnych prístavoch.

McDanielová upozorňuje, že hoci sa vám na prvý pohľad budú zdať ceny veľmi nízke, je dosť pravdepodobné, že budete platiť vysoké poplatky za letenky.

Zdroj: SmartTravel, Cruiseline

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.