Najnovšia schéma luxusného bývania v Monaku

Projekt Mareterra, meliorácia pôdy o veľkosti 6 hektárov, na ktorej do roku 2024 vznikne priestor pre 125 luxusných bytov.

Kdekoľvek inde na svete by rozhodnutie minúť 2 miliardy € na výstavbu 125 luxusných bytov znelo prehnane. Ale toto je Monako, nablýskané kniežatstvo na Francúzskej riviére s nízkymi daňami. Tento projekt má byť postavený na šesťhektárovej najmodernejšej meliorácii v rámci projektu s názvom Mareterra.

Okrem bytov sa v tomto developerskom projekte ráta aj s parkom, obchodmi a malým prístavom. Zisk z predaja domov je veľkým lákadlom pre súkromných investorov, ktorí projekt financujú. Jeden miestny agent, zodpovedný za predaj domov, ktorý nechce byť menovaný, uviedol, že cena domov bude asi 100 000€ za meter štvorcový, čo by podľa prieskumu spoločnosti Knight Frank predstavovalo takmer dvojnásobok priemernej primárnej ceny bytu v Monaku, ktorá je € 54 846 na meter štvorcový. Momentálne to ale nie je najvhodnejšia chvíľa na to, aby sa od kupujúcich žiadalo zaplatenie dvojnásobku bežnej sadzby za luxusný byt v Monaku.

Cestovné obmedzenia, lockdown, práca a školské vyučovanie z domu počas pandémie ubrali na príťažlivosti husto obývaného bytového domu v Monaku. Podľa agentúry Savills klesla priemerná cena nájmu vlani o 23 percent na 89 € za meter štvorcový mesačne. A keďže sú spoločné priestory mnohých bytových domov, ako napríklad telocvične a kúpele zatvorené, „vláda nájomníkov podporila v tom, aby od súkromných prenajímateľov žiadali zníženie nájmu“, hovorí Irene Luke, ktorá vedie kanceláriu agentúry Savills v Monaku.

Pandémia spôsobila, že letná sezóna superjácht je zatiaľ pokojná: v jednej požičovni charterov počet rezervácií klesol o 50 percent.

V roku 2020 sa predalo iba 16 novodomov, čo je pokles oproti roku 2019, kedy to bolo 33. Podľa údajov vlády sa predaj ostatných domov znížil zo 429 na 395. Tieto poklesy sú ale v kontraste s nárastom nákupov väčších, osamelejších domov na Francúzskej riviére a v jej okolí zo strany monackých obyvateľov.

Tim Swannie, agent pôsobiaci na neďalekom francúzskom trhu, predal medzi januárom a marcom tohto roku obyvateľom Monaka trojnásobný počet domov, než za rovnaké obdobie v roku 2020. „Viac ako rok po ukončení lockdownu je väčšina kupujúcich bytov s hodnotou plus 5 miliónov EUR v tejto oblasti stále z Monaka.“ Tlak lockdownu na obyvateľov, ktorí nemohli vycestovať z Monaka a boli pripravení o veľa pôžitkov, ktoré ich priviedli k usadeniu sa na tomto mieste, si vybral svoju daň.

Gavin Sharpe, miestny psychoterapeut, tvrdí, že počet mimomanželských pomerov medzi jeho klientmi sa zvýšil a mnoho predtým vyliečených sa vrátilo k svojej závislosti.„Veľká časť z Monaka je ihriskom a pandémia zabránila ľuďom v hraní – na diskotéke alebo pri rulete. Jedná sa o nesmierne bohatých ľudí, ktorí sú zvyknutí mať na výber – poďme na jachtu alebo na súkromné lietadlo. Na vrchole pandémie tieto možnosti nemali.“

Koronavírus ubral na príťažlivosti husto obývaných apartmánov v Monaku.

Letná sezóna superjácht, ktorá je pre svetových boháčov kľúčovým barometrom príťažlivosti Monaka, zostáva utlmená. Pierre Hurel, ktorý sa 37 rokov živí prenájmom monackých superjácht, tvrdí, že klienti typicky pricestujú na júl a august a prenajímajú si jachty za 100 000 – 230 000 € týždenne (za prenájom jeho najdrahšej jachty zaplatíte 2,2 milióna € týždenne). Aj napriek zmierneniu cestovných obmedzení do a z Monaka sú rezervácie v tomto roku stále o 50 percent nižšie. „Ľudia sú opatrní.”

Mnoho pracovníkov z Monaka odišlo alebo boli prepustení, pretože miestne podniky boli zasiahnuté obmedzením pohybu a zákazom cestovania. Lee, pôvodom z Číny, ktorá nechcela uviesť svoje skutočné meno, bola v júni 2020 prepustená zo zamestnania v luxusnej maloobchodnej predajni, v ktorej ročne zarobila 80 000 €. V Monaku pracovala osem rokov a v práci často využívala svoje znalosti čínskeho a japonského jazyka. No od jari 2020 klesol počet turistov v butikoch, ako je ten, v ktorom pracovala, takmer na nulu.

Iná dlhoročná podnikateľka v Monaku, Natalia Langsdale, pôvodom z Veľkej Británie, prišla o svoje podnikanie v oblasti prípravy konferencií a svadieb takmer za noc, a to hneď po prvom lockdowne minulý rok na jar. Krátko nato sa presťahovala do neďalekého La Rochelle na juhozápade Francúzska a založila firmu, ktorá pomáha miestnym remeselníkom uvádzať na trh ich výrobky. „Pre mnohých ľudí bolo pracovanie v Monaku počas pandémie z ekonomického hľadiska náročné.“

Inžiniering takej ceny ako je výstavba Mareterra vďačí finančnej podpore čiastočne svojej pozoruhodnej inžinierskej náročnosti. Rachel Terry z Van Oord, holandskej firmy pre námorné inžinierstvo, ktorá pre tento projekt dodala dve lode, to potvrdzuje.“Z technického hľadiska som nič také nevidela. Nikdy sme nepracovali v takom obmedzenom priestore a tak blízko plne fungujúceho prístavu.“

Súvisiace: Monako rozširuje svoje pobrežie za $2,4 miliardy

Stavba prístavby od mora nahradila typické pozemné stavenisko „v podstate plávajúcou továrňou“, hovorí Jean-Luc Nguyen, riaditeľ verejných prác v Monaku. Aby sa znížilo rušenie miestnych obyvateľov, materiály sa dodávajú skôr loďou ako po ceste. Nový morský múr bol tvarovaný tak, aby odolal miestnym oceánskym prúdom. Vedci sledujú 70 podvodných zariadení monitorujúcich dopad prác na podmorský život. Dvaja z morských biológov, zamestnaných v rámci projektu, sa špecializujú na morskú trávu Posidonia a dohliadali na opätovnú výsadbu lúk s rozlohou 518 metrov štvorcových v hĺbke 15 metrov.

Počítačové znázornenie apartmánov.

Takmer 3 metre štvorcové zmesi bahna a vody boli prinesené na stavenisko a po celej dĺžke lokality. Na miesta, kde sa na miestnych organizmoch usádza jemný sediment narušený výstavbou, blokuje prísun svetla a tým bráni fotosyntéze, bolo umiestnených asi 455 metrov obrazoviek, ktoré majú za úlohu potlačiť zákal. Po vybudovaní budú nové domy v projekte Mareterra využívať stabilnú teplotu morskej vody v nízkych hĺbkach na zabezpečenie vykurovania v zime a ochladenia v lete.

Kto zaplatí účet? Súkromní developeri sa zvyčajne vyhýbajú vysokým nákladom a dlhým dodacím lehotám spojeným s projektmi meliorácie, a radšej to nechajú na vládu. Piet Dircke, vedúci oddelenia odolnosti a vodného hospodárstva spoločnosti Arcadis, strojárskej spoločnosti so sídlom v Amsterdame, vraví:„Vlády povedia:„ Vaša investícia bude chránená, pretože hodnoty nehnuteľností budú stúpať.“

Developer hovorí: „Radšej počkáme, kým nebude ukončená rekultivácia.“ Odhadované náklady projektu Mareterra vo výške 2 miliárd EUR sú však financované súkromnými investormi v nádeji, že sa im peniaze rýchlo vrátia z predaja nových domov. Medzi nich patrí aj Marcus Meijer, výkonný riaditeľ súkromnej spoločnosti MARK s hodnotou 7 miliárd €, ktorá má v projekte hlavný podiel. Verí, že príťažlivosť Monaka pre globálnych superbohatých a jeho veľkosť – výstavba by sa zmestila do newyorského Central Parku – robí z projektu Mareterra bezpečnú stávku. „Monako má silné základy, ako sú vysoká kúpna sila a obmedzenia v oblasti nových dodávok.“

Takto bude projekt Mareterra vyzerať po dokončení.

Vysoká kúpna sila je podhodnotením. Vďaka svojej očarujúcej histórii a medzinárodnému uznaniu je Monako pre svetových superbohatých tiež obľúbeným miestom s nízkymi daňami. Podľa agentúry Knight Franka je hranica vstupu do klubu najbohatšieho 1 percenta obyvateľov Monaka 7,9 mil.$, čo je najvyššia na svete; druhé Švajčiarsko má hranicu 5,1 mil. dolárov.

Niet pochýb o tom, že veľa bohatých ľudí by veľmi ochotne zaplatilo za jeden z najžiadanejších domov v projekte Mareterra len preto, aby sa tým mohli chváliť. Edward De Mallet Morgan, partner spoločnosti Knight Frank v Londýne, dodáva ďalší dôvod:„Mnoho zákazníkov si povie:„ Ak chceme nakupovať na najdrahších trhoch na našej planéte, mali by sme investovať do tej najnovšej a najlepšej schémy.“

Podľa spoločnosti Knight Frank počet ľudí s majetkom v hodnote 30 miliónov dolárov a viac narastie v nasledujúcich štyroch rokoch o 141 055 a ich spoločná hodnota bude viac ako 4,23 biliónov dolárov. Popri tomto čísle vyzerá bytová výstavba v hodnote 2 miliárd EUR trochu menej extravagantne.

Zdroj: Yahoo, DailyMail

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.