To najlepšie z jachtárskeho festivalu v Cannes pre aktuálny rok

Luxusná jachta Lexus LY 650.

Jachtársky festival v Cannes prebiehajúci od 11. do 16. septembra je o niečo menej okázalou udalosťou ako podobné podujatia v mestách ako Monako, Miami či Dubaj. Výsledkom je skutočnosť, že sa tu neprezentujú iba obrovské superjachty najbohatších ľudí sveta, ale o pozornosť verejnosti sa môžu uchádzať aj relatívne menšie a skromnejšie plavidlá svetových lodeníc. Na festivale v populárnom francúzskom meste si tak môžete prehliadnuť viacero debutov a inovatívnych lodí, ktoré často hľadajú nových majiteľov. Okrem nich sa tu však obvykle prezentujú aj menšie luxusné člny a ďalšie hračky pre jedincov s mimoriadne vysokými bankovými účtami. Vo všeobecnosti tu tak získate veľmi dobrý prehľad o súčasnom stave prestížneho jachtárskeho sektoru.

Prezrite si náš výber najlepších jácht tohtoročného podujatia známeho ako Cannes Yachting Festival.

Lexus LY 650

Interiér jachty Lexus LY 650.

Značka Lexus sa síce v roku 2018 neprezentovala priamo na jachtárskom festivale, no napriek tomu sa jej podarilo rozvíriť vody celosvetovej jachtárskej scény. Jedná sa o prestížnu značku vo vlastníctve spoločnosti Toyota, ktorá sa vo všeobecnosti sústreďuje na moderné konštruktérske prístupy, dizajn a technológie. Niet žiadnych pochýb o tom, že v čoraz väčšej miere sa pritom zameriava aj na unikátny dizajn vo svete luxusných jácht.

V priebehu minulého roka predstavila návrh 12-metrového rýchlostného člnu Sport Yacht Concept, ktorý je poháňaný dvoma osemvalcovými motormi značky Lexus. Inžinieri značky si však začiatkom aktuálnej jachtárskej sezóny povedali, že ich repertoár potrebuje omnoho väčšie plavidlo. Iba nedávno sa tak na verejnosti objavili informácie o športovej jachte LY 650 dlhej 19 metrov, ktorá bola skonštruovaná v rámci spolupráce s americkou spoločnosťou American Marquis-Larson Boat Group. Trup tohto plavidla je charakteristický elegantným dizajnom typu L-Finesse, pričom prvý produkčný model tejto jachty je v súčasnosti zostavovaný v lodenici v Spojených štátoch. Značka Lexus v rámci tejto iniciatívy plánuje zvýšiť svoje pokrytie celosvetového luxusného trhu.

Princess R35

Športová jachta Princess R35.

Pri konštrukcii tohto skvostu sa lodenica Princess Yachts spojila so spoločnosťou Pininfarina, ktorá je jednou z najznámejších talianskych spoločností so zameraním na design a vývoj karosérií pre automobilový priemysel. Výsledkom je plavidlo s názvom R35, ktoré je vysoko výkonnou športovou jachtou a zahŕňa najnovšie technológie určené na zvyšovanie rýchlosti a stability. Jachta R35 je schopná dosiahnuť maximálnu rýchlosť v hodnote až 50 uzlov.

Trup tohto plavidla je skonštruovaný z karbónových vlákien, o čo sa pričinila inžinierska spoločnosť Ben Ainslie Racing Technologies so sídlom v meste Portsmouth. Samotný trup je okrem toho vybavený aktívnymi stabilizačnými plutvami, ktoré zásadne minimalizujú trenie medzi telom lode a vodnou hladinou, pričom zároveň výrazne zvyšujú jej manévrovacie schopnosti. V podpalubí sa nachádza kompaktná kajuta, ktorú je možné transformovať na spálňu s manželskou posteľou. Tento priestor je tiež vybavený zvukovým systémom spoločnosti Naim a veľkou obrazovkou, ktorá ja priamo prepojená s kamerou umiestnenou v prednej časti lode – prírodnú scenériu v bezprostrednom okolí jachty tak môžete sledovať priamo z komfortu postele.

Arcadia A105

Jachta Arcadia A105 z profilu.

Jachta A105 od spoločnosti Arcadia je ďalšou mimoriadne výkonnou loďou talianskej lodenice. Zahŕňa tri pomerne priestranné paluby, ktoré poskytujú priestor ôsmim pasažierom a piatim členom posádky. Jachta A105 je charakteristická modernou a vysoko praktickou atmosférou. Celé plavidlo je navrhnuté tak, aby jeho interiér poskytoval cestujúcim jedinečný súkromný zážitok z komfortného priestoru, ale aby zároveň nenarúšal vyvážený vzťah medzi kajutami, palubami a morom.

Jachta na prvý pohľad možno pôsobí hranato a nemotorne, ale všetky jej priestory sú zdobené v súlade s typickým moderným štýlom, ktorý sa prejavuje predovšetkým v rozľahlej relaxačnej zóne. Vonkajšie časti paluby pôsobia minimalistickým a vzdušným dojmom, pričom povrch strechy je pokrytý solárnymi panelmi. V podpalubí sa nachádza jedálenský priestor vhodný až pre 20 ľudí, čo robí z tejto lode jedinečné miesto pre organizovanie večierkov, nech už kotví kdekoľvek.

Sunseeker 74 Sport

Pohľad na jachtu Sunseeker 74 Sport.

Nová jachta 74 Sport Yacht sa vyznačuje dynamickým dizajnom charakteristickým pre britskú lodiarsku spoločnosť Sunseeker. Trup tohto plavidla z veľkej časti pokrývajú dramaticky tvarované okná, ktoré do interiéru vpúšťajú dostatok prirodzeného svetla a pasažierom zároveň poskytujú mimoriadne záživný výhľad na vlniacu sa vodnú hladinu.

Rozmiestnenie interiérových prvkov je v plnej miere flexibilné, čo dáva budúcemu majiteľovi možnosť prispôsobiť jachtu vlastným požiadavkám – či už na pokojný odpočinok alebo nespútanú zábavu. K všestrannosti prispieva aj inovatívny systém otvárania dverí do podpalubia, ktoré je za správnych poveternostných podmienok možné konfigurovať tak, aby sa z interiéru stal otvorený priestor zaliaty slnečnými lúčmi.

Súvisiace: Ako vyzeral aktuálny ročník jachtárskeho festivalu v Cannes

Silent 55

Jachta Silent 55.

Luxusné plavidlo Silent 55 je propagované ako prvý plne elektrický katamarán určený pre otvorené more. Z toho sa dá jednoznačne usúdiť, že sa jedná o doteraz najviac technologicky prepracovaný projekt rakúskej dizajnérskej agentúry Silent Yachts. Model 55 sa zaradí medzi svojich predchodcov s označeniami 64 a 79, a na vode sa po prvýkrát predstavil práve počas nedávneho festivalu v Cannes.

Dizajnéri Heike a Michael Köhlerovci predstavili svoju víziu už v priebehu roka 2016 a jachta je v súčasnosti mimoriadne tichým a ekologicky šetrným plavidlom. Trup typu katamarán v tomto prípade ručí za maximalizáciu plochy, na ktorú mohli byť umiestňované solárne panely. Spoločnosť Silent Yachts tvrdí, že ich loď so štyrmi kajutami má teoreticky neobmedzený akčný rádius, pričom za jeden deň je schopná prekonať až 160 kilometrov. Jachtu je navyše možné ukotviť a využívať všetky jej vymoženosti bez akéhokoľvek rušivého hluku generátorov.

Astondoa 377 Coupe

Jachta Astondoa 377 Coupe.

Jachta 377 Coupe od spoločnosti Astondoa je kompaktnou športovou loďou určenou pre jednodňové výlety a krátke exkurzie. Plavidlo s dĺžkou 11,6 metra poskytuje priestor pre štyroch pasažierov v dvoch kajutách, z ktorých jedna slúži aj v úlohe komfortného salónika. Paluba jachty poskytuje dostatok priestoru pre rôzne voľnočasové aktivity ako rybolov, pasívny relax či sledovanie okolitého sveta. Námorné motory značky Volvo poháňajú toto plavidlo maximálnou rýchlosťou o hodnote až 36 uzlov.

Iguana Commuter

Prídavný motorový čln Iguana Commuter.

Spoločnosť Iguana si aj naďalej udržiava pozíciu inovátora vo svete námorného dizajnu. Motorový čln s označením Commuter je najnovším prevedením odskúšanej hybridnej technológie tejto spoločnosti – trup plavidla je totiž vybavený stiahnuteľnými pásmi, pomocou ktorých sa môže elegantný čln dostať až priamo na piesočnatú či kamenistú pláž. Ak sa plánujete plaviť v nepriaznivých poveternostných podmienkach, alebo sa jednoducho chcete vyhnúť mokrým nohám, záložný čln Commuter nepochybne vyrieši všetky Vaše problémy.

Zdroj: YachtHarbour, Sunseeker

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.