Najlepšie víno, vínna pivnica a vinár posledného desaťročia

James Suckling, ktorý je jedným z najrešpektovanejších svetových znalcov vín, označil na americkom podujatí ”Najlepšie vína sveta”, taliansku vínnu pivnicu Masseto za vínnu pivnicu desaťročia.

Táto pivnica bola slávnostne otvorená v apríli minulého roka v toskánskom mestečku Bolgheri. Pri tejto príležitosti sa zišli najväčší talianski a medzinárodní odborníci na víno, Lamberto Frescobaldi, prezident obchodnej skupiny Marchesi Frescobaldi, vlastniacej Masseto, Pier Antinori, vedúci predstaviteľ známej talianskej vinárskej rodiny, Michel Rolland,vinársky poradca svetových vinných značiek ako aj spomínaný James Suckling. Posledný menovaný je bývalým dlhoročným vedúcim redaktorom časopisu Wine Spectator a jej európskej verzie, a v súčasnosti generálnym riaditeľom a redaktorom online platformy JamesSuckling.com. Napriek tomu, že sa zdržiava v rôznych častiach Európy, Južnej Ameriky, USA, Austrálli a na Novom Zélande, najväčšiu časť roka trávi práve v Taliansku. Jeho výber najlepšej vinnej pivnice netreba podceňovať, je za ním 10 rokov ochutnávok a návštev vínnych pivníc po celom svete, čo mu pridáva na vážnosti.

V prípade pivnice Masseto toto ocenenie nepatrí len jej ohromujúcim priestorom, dekorovaným drevenými sudmi na pozadí betónových stien. Je to aj samotné víno Masseto Merlot, dozrievajúce každoročne v malých množstvách na západe Toskánska, hlboko pod zemou do modra sfarbeného kopca (približne 800 dolárov za fľašu, ak sa vám ju vôbec podarí zohnať).

Vo vnútri novej božskej vinnej pivnice Masseto.

Najlepšie víno desaťročia objavil Suckling v Južnej Amerike, kde každoročne trávi približne mesiac ochutnávaním vín. Jeho výber je spojením dvoch značiek, francúzskej Baron Philippe de Rothschild a čilskej Concha y Toro, ktorej výsledkom je víno s názvom Almaviva, predovšetkým ročník 2017, zmes Cabernet Sauvignon, Carménère (stará odroda z Bordeaux, ku ktorej sa v Čile, kde sa dlho považoval za Merlot, po rokoch vrátili), kvapiek Cabernet Franc, Petit Verdot a Merlot.

Súvisiace: Pozrite sa do najväčšej vínnej pivnice sveta dlhej 240 km

Suckling svoj výber obhálil vyjadrením: “Je mi nesmiernym potešením a cťou predstaviť vám Almaviva 2017. Za posledných 10 rokov sme spolu s mojím tímom ochutnali viac ako 100 000 druhov vín a práve toto víno sa od ostatných odlíšilo svojou výnimočnou štruktúrou a skvelým potenciálom dozrievania, rovnako ako svojím ikonickým postavením medzi čilskými vínami. Je to už v poradí druhé dokonalé víno s maximálnym možným skóre 100 bodov z tejto vínnej pivnice, hneď za skvelým ročníkom 2015.”

Amalviva 2017 ocenené ako víno desaťročia.

Každý tím výrobcov vína, ktorým sa opätovne podarí dosiahnuť najvyššie skóre 100 bodov, dva roky za sebou, si rozhodne zaslúži uznanie. Nie je preto prekvapením, že Suckling označil za najlepšieho vinára práve osobu, ktorá sa podielala aj na tvorbe vína desaťročia, Philippe Dhalluina, generálneho riaditeľa spoločnosti Baron Philippe de Rothschild, ktorá dohliada na také prestížne vína ako First Growth Château Mouton Rothschild, Napa Valley Opus OneChâteau Clerc Milon a čislké Almaviva. Dhalluinovi sa pripisuje uznanie za výber toho najkvalitnejšieho hrozna vo viniciach a jeho vinifikáciu v pivnici, ktoré dodávajú vínu delikátnu chuť.

Výrobca vína desaťročia – Philippe Dhalluin.

Suckling patrí ku znalcom, ktorý ponúka zberateľom a milovníkom vína viac ako bodové ohodnotenie, ocenenia a poznatky degustátora. Po podujatí “Najlepšie vína sveta” berie svoje najobľúbenejšie vína na ďalšie významné podujatie, s označením “Ochutnávka najlepších vín Talianska.“ ( Len škoda, že nie je dostatok vína Masseto, aby mohlo ísť na cesty s ním ). Cestu začína 26. februára v Dallase, odtiaľ zamieri do Beverly Hills, San Francisca, Chicaga, New Yorku a Miami.

Zdroj: Wine Spectator, Babcock Winery

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.