Najlepšie mestá USA

Podľa najnovších prieskumov sa medzi najlepšími mestami USA umiestnilo niekoľko nečakaných hráčov.

Organizácia Nat Geo Travel s veľkou obľubou informuje verejnosť o príbehoch mestskej obnovy, komunitách, ktoré zveľadili svoje centrá a inteligentných mestách, ktoré presadzujú pokrokové opatrenia a prispievajú k blahobytu svojich obyvateľov.

Spojila sa s turistickou poradenskou agentúrou Resonance Consultancy a spoločne zostavili rebríček najlepších miest na území USA. Medzi posudzované metriky patrili činitele, ktoré sú podľa autorov rebríčku vo veľkej miere zodpovedné za zvyšovanie hladiny šťastia obyvateľov týchto miest. Patria medzi ne zelené priestory, galérie, kaviarne, pivovary, podniky so živou hudbou a zážitky, ktoré sú hodné príspevku na sociálnej sieti Instagram.

Prieskum následne rozdelil americké mestá do troch skupín podľa veľkosti ich populácie: 40 000 až 100 000, 100 000 až 200 000 a 200 000 až 600 000 obyvateľov.

Agentúra Resonance porovnala základné štatistické údaje s dátami zhromaždenými pomocou sociálnych sietí ako Yelp, Instagram a ďalších zdrojov. Pracovala s údajmi, ktoré sa týkali nočného života, kultúrneho vyžitia, počtu a kvality reštaurácií a ďalších faktorov. Následne roztriedila mestá napríklad podľa toho, kde sa nachádza najviac steakhousov a ktoré lokality disponujú najväčšími plochami mestskej zelene.

Editori magazínu Traveler nakoniec pridali do zoznamu mestá, ktoré sa síce nedostali do konečného výberu agentúry Resonance, ale majú potenciál dostať sa na výslnie v priebehu roka 2019.

Šesť miest z výsledného zoznamu sa umiestnilo aj v rebríčku najšťastnejších miest USA magazínu National Geographic. Patria medzi ne mestá Boulder v štáte Colorado, Honolulu na Havaji, Charlottesville v štáte Virginia, Santa Cruz v štáte California, Ann Arbor v štáte Michigan a Portland v štáte Maine. Môžete si byť istí, že ak miestni obyvatelia považujú mesto za dobré miesto na život, nepochybne má čo ponúknuť aj zahraničným návštevníkom.

Nechajte sa preto inšpirovať nasledujúcim výberom 10 najlepších miest v Spojených štátoch.

Pittsburgh, Pensylvánia

Je pravdou, že ikonické pivo Iron City Ale sa v súčasnosti vyrába v meste Latrobe, vzdialenom len hodinu cesty. Pittsburgh je však aj naďalej domovom viac než 30 súkromných pivovarov. Mnohé druhy jedinečných pív sa produkujú a podávajú v rekonštruovaných historických budovách. Ideálnym príkladom je bývalý katolícky kostol z roku 1902 (pivovar Church Brew Works), alebo budova školy z 19. storočia (pivovar 11th Hour Brewing). Mesto Pittsburgh by sme teda mohli označiť za jednu veľkú piváreň kombinovanú s múzeom.

Súvisiace: 4 pobrežné destinácie, ktoré Vám vyrazia dych

Boulder, Colorado

Mesto Boulder vedie hneď v štyroch kategóriách. Vyznačuje sa prvotriednou hudobnou scénou, luxusnými obchodmi s vintage oblečením a súkromnými pivovarmi. Tiež sa zdá, že v meste sa nachádza prinajmenšom rovnako veľa kaviarní ako cyklistov. Preto snáď nie je žiadnym prekvapením, že tu vznikajú podniky, ktoré sa venujú obom týmto koníčkom. Na ulici Pearl Street v centre mesta sa napríklad nachádza predajňa Full Cycle, v ktorej nájdete všetky potrebné cyklistické súčiastky a navyše Vám tu naservírujú dokonalé café latte či miestne pivo. Rovnaký podnikateľský model uplatňuje aj kaviareň Rapha, v ktorej sa pred jazdou môžete zastaviť na espresso a vafle, po jazde zase na výdatné pečivo.

Greenville, Južná Karolína

Mesto Greenville je v súčasnosti známe veľkým počtom start-upových spoločností a populárnym mestským centrom. Na zoznam najlepších miest sa však dostalo vďaka svojim mäsiarom, obchodom s pochutinami a steakhousom. Dokonalý steak si môžete vychutnať v podniku Halls Chophouse. Následne skúste zamieriť do parku Falls Park pri hlavnej ulici Main Street, v ktorom sa nachádzajú 12-metrové prírodné vodopády a pozoruhodný peší most.

Anchorage, Aljaška

2017 grand opening weekend – new wing reception and preview photos. Sept. 2017 – new wing „Art of the North“ and „Alaska“ exhibition preview and reception photos 2017 grand opening weekend – new wing reception and preview photos. Sept. 2017 – new wing „Art of the North“ and „Alaska“ exhibition preview and reception photosCredit: Oscar Avellaneda-Cruz

Anchorage je najväčším mestom Aljašky, pričom na každých 10 000 obyvateľov tu pripadá 5,98 kaviarní. Podnik SteamDot Vám ponúkne na výber z niekoľkých výnimočných káv a v kaviarni Kaladi Brothers sa kávové zrná pražia špeciálnou technikou, ktorá využíva prúd čerstvého horúceho vzduchu. Takýmto spôsobom vznikajú obzvlášť jemné kávové zmesi.

Annapolis, Maryland

Ulice mesta Annapolis v štáte Maryland lemujú tehlové historické budovy a celé centrum dýcha dokonalou koloniálnou atmosférou. Radnica mesta bola vybudovaná v roku 1772 a odvtedy nepretržite plní svoj účel. Mesto sa pýši obzvlášť pozitívnym vzťahom k domácim miláčikom a v mnohých reštauráciách na pobreží si ich budete môcť vziať až na terasu. Medzi populárne destinácie patrí napríklad reštaurácia Middleton Tavern, kde si George Washington so svojimi kolegami kedysi pochutnávali na miestnych mušliach.

New Orleans, Louisiana

Toto mesto založili presne pred 300 rokmi francúzski kolonisti a dodnes tu panuje nezameniteľná atmosféra a osobitý šarm. Obzvlášť populárnou destináciou je štvrť Warehouse District v okolí námestia Lafayette Square. Bývalé obilné a kávové sklady boli premenené na štýlové bary, hudobné kluby a reštaurácie. Reštaurácia Sac-a-Lait sa zase nachádza v starej továrni na bavlnu a jednou z jej špecialít je mäso z aligátora s horčicovou omáčkou. Mladí ľudia s veľkou obľubou navštevujú ubytovacie zariadenie Ace Hotel, ktoré je charakteristické štýlom art deco a častými hudobnými podujatiami.

Madison, Wisconsin

Hlavné mesto štátu Wisconsin je situované na páse pevniny medzi jazerami Mendota a Monona. To znamená, že pri prechádzke početnými parkmi (11,6 na 10 000 obyvateľov) sa Vám naskytnú ohromné výhľady na vodnú plochu. Celé mesto je popretkávané cyklistickými chodníkmi, z ktorých je počas zimnej sezóny poctivo odhŕňaný sneh. Väčšina obyvateľov mesta dochádza do práce na dvoch kolesách. Môžete si vypožičať bicykel v požičovni Madison BCycle a zamieriť napríklad do arboréta v areáli miestnej univerzity.

Reno, Nevada

Toto mesto ukryté v horách je preslávené svojimi mäsovými výrobkami a steakhousmi. Reštaurácia Harrah’s Steak House servíruje prvotriedne steaky už od roku 1937. Podnik už síce prešiel niekoľkými rekonštrukciami, ale čašníci v smokingoch a tradičné jedlá mu dodávajú neopakovateľnú historickú atmosféru. Podnik Nothing to It! ponúka jedinečné nápoje a prevádzkuje školu varenia, zatiaľ čo bar Eddy disponuje populárnou vonkajšou záhradou a širokým výberom kvalitných pív.

Healdsburg, Kalifornia

Minuloročné požiare zasiahli väčšinu regiónu Sonoma. Vinice v meste Healdsburg sú však pravidelne zavlažované a vysadené takým spôsobom, že sa takmer úplne vyhli tejto katastrofe. Všetci vinári z okolia spojili sily a uhasili bezprostredné hrozby, preto sú hostince, obchody a degustačné podniky znovu otvorené pre verejnosť. Jedným z hlavných lákadiel je reštaurácia Single Thread Farms, ktorá ponúka 11-chodové degustačné menu s náznakmi japonskej kuchyne. Jedlo si tu vychutnáte v príjemnom priestore s drevenými obkladmi a zariadenie ponúka päť hosťovských izieb.

Súvisiace: 10 najlepších destinácií pre ľudí, ktorí cestujú sami

Santa Cruz, Kalifornia

Hudobná scéna v plážovom meste Santa Cruz je na mimoriadne vysokej úrovni. Nájdete tu mnoho obchodov s hudobnými nahrávkami a v meste sa s vysokou pravidelnosťou organizujú pestré hudobné podujatia. Na svoje si prídu najmä milovníci rockovej a folkovej hudby. Predajňa Streetlight Records disponuje rozľahlými skladovými priestormi, ktoré sú plné nových a použitých CD a LP platní. Navyše sa tu nachádza pódium, ktoré často hostí lokálne kapely. V obchode The Starving Musician sa predávajú africké bubny a elektrické gitary. Na námestí Abbott Square si môžete posedieť v štýlových reštauráciách a vychutnať si bezplatné sobotňajšie koncerty. V populárnom bare Catalyst Club sa často vyskytujú veľké mená hudobného priemyslu.

Zdroj: USAToday, TheStreet

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.