Najlepšie luxusné lodenice sveta

V sektore superjácht pôsobia vysoko profesionálni remeselníci, ktorí predvádzajú svoje schopnosti v niekoľkých popredných lodeniciach v Nemecku, Holandsku, Taliansku, Spojených štátoch a ďalších krajinách. Ručne zostavované luxusné jachty sa následne objavujú v svetových vodách od Stredomoria až po Bahamy, pričom poskytujú pôžitok a prácu tým, ktorí sa zdržiavajú na palube.

Pozriete sa na najuznávanejšie lodenice na svete, ktoré svojim klientom prinášajú pozoruhodné modely superjácht.

Lürssen

Lodenica spoločnosti Lürssen v Brémach.

Na vrchole zoznamu sa jednoznačne umiestnila nemecká lodenica Lürssen, ktorá v posledných dvoch desaťročiach postavila 11 z 20 najväčších superjácht na svete. Najväčšou jachtou tejto 145 rokov starej rodinnej lodenice je loď známa ako Azzam, ktorá dosahuje dĺžku až 180 metrov. Celý priestor jachty je navyše preplnený desiatkami salónikov a apartmánov, ktoré sú charakteristické krásnymi drevenými štruktúrami, na mieru vyrobeným nábytkom, unikátnymi umeleckými predmetmi a mimoriadne moderným a technologicky vyspelým vybavením. Plavidlo bolo spustené na vodu začiatkom roka 2013, pričom ďalšími skvostmi lodenice bola jachta Dilbar dlhá 156 metrov a jachta Project Tis s dĺžkou 110 metrov.

Superjachta Lürssen Dilbar, ktorú navrhol Espen Øino.

Lodenica je dodnes spravovaná členmi zakladajúcej rodiny Lürssenovcov, pričom schopnosť tejto spoločnosti konzistentne uvádzať na trh toľko plávajúcich majstrovských diel je priamo úmerná jej vysoko kvalifikovanej pracovnej sile a rozsiahlym výrobným zariadeniam. Spoločnosť Lürssen iba nedávno realizovala niekoľko akvizícií – vrátane známej spoločnosti Blohm & Voss – a vlastní tak už osem lodeníc po celom Nemecku. Jej zamestnanci patria medzi vôbec najskúsenejších staviteľov lodí a zahŕňajú 400 dizajnérov, 600 inžinierov, 1 600 kvalifikovaných pracovníkov a 200 učňov.

Friedrich Lürssen po uvedení spoločnosti do prevádzky v roku 1875 vyhlásil: „Moja firma sa preslávi ako líder v oblasti kvality aj výkonu.“

Tieto slová sa splnili do takej miery, ako si to pravdepodobne nepredstavoval ani sám zakladateľ lodenice a meno Lürssen sa tak v súčasnosti spája s najúžasnejšími superjachtami na svete.

Súvisiace: Rebríček 12 najväčších luxusných jácht súčasnosti

Abeking & Rasmussen

Lodenica spoločnosti Feadship v Amsterdame.

Spoločnosť Abeking & Rasmussen sa preslávila zhotovovaním jedinečných lodných povrchov, vrátane špeciálneho trupu typu Swath, ktorý preskakuje ponad vlniaci sa oceán a zabezpečuje tak omnoho plynulejšiu plavbu. Spoločnosť je známa dizajnom komerčných a vojenských plavidiel, ako aj na mieru konštruovaných superjácht.

Luxusná jachta Cloudbreak od spoločnosti Abeking & Rasmussen.

Najvýznamnejšími jachtami tejto spoločnosti je Cloudbreak dlhá 72 metrov, ktorá zaviedla nový štandard do sveta objaviteľských jácht, Elandess s dĺžkou 75 metrov a legendárnou vyhliadkovou miestnosťou pod morskou hladinou, ale aj 98 metrov dlhá vlajková loď Aviva, ktorá vzhľadom na svoju veľkostnú kategóriu poskytuje cestujúcim obzvlášť veľa rekreačného priestoru.

Tenisový kurt na palube jachty Aviva od lodenice Abeking & Rasmussen.

Táto lodenica funguje už 112 rokov a je všeobecne známe, že je vždy o krok vpred pred súčasnými trendmi. Aktuálne vyvíja hybridnú palivovú jednotku poháňanú metanolom, ktorej emisie predstavujú len čistú paru. Tento systém by sa mohol stať prvým pohonom s nulovými uhlíkovými emisiami vo svete luxusných superjácht.

Feadship

Lodenica spoločnosti Feadship v Amsterdame.

Lodenica Feadship vznikla ako podnikateľská skupina v roku 1949 a momentálne je pravdepodobne najznámejším menom medzi holandskými staviteľmi. Zahŕňa lodenice rodín De Vries a Van Lent a pôsobí v mestách ako Aalsmeer, Makkum, Kaag a Amsterdam. Táto skupina tiež zastrešuje námornú architektonickú kanceláriu De Voogt.

Superjachta Faith dlhá 95 metrov od spoločnosti Feadship.

Spoločnosť Feadship si v posledných siedmich rokoch pripísala na konto desiatky luxusných superjácht, čím si získala popredné postavenie v holandskom lodnom staviteľstve. V roku 2015 spustila na vodu 101 metrov dlhú loď Symphony – jednalo sa o prvé plavidlo tejto lodenice, ktoré prekonalo dĺžku 100 metrov. Úžasná 95 metrov dlhá jachta Faith bola predstavená verejnosti o dva roky neskôr a disponuje zjednodušeným profilom, pristávacou plochou pre helikoptéry s hangárom v prednej časti paluby, ako aj plaveckým bazénom so sklenenou podlahou a plážovým klubom v zadnej časti lode.

Superjachta Hasna od spoločnosti Feadship.

Lodenica v priebehu minulého roka uviedla na trh zástup ďalších honosných plavidiel, vrátane 74 metrov dlhej jachty Sherpa. Ide o dokonalý príklad prevedenia exteriéru dobrodružnej jachty a prezentáciu jedinečných dizajnérskych schopností tohto výrobcu. V blízkej budúcnosti sa na vodu dostane aj jachta s názvom Project 814, ktorá však bude so svojou vertikálnou prednou časťou a ladnými krivkami trupu prezentovať úplne nový vzhľad.

Nobiskrug

Sailing Yacht A od spoločnosti Nobiskrug.

Oceneniami opradená lodenica Nobiskrug sa špecializuje na personalizované a na mieru konštruované plavidlá, pričom svoje jachty produkuje v troch rôznych zariadeniach v severnom Nemecku: Rendsburg, Kiel-Gaarden a Kiel-Friedrichsort. Lodenica vznikla v meste Rendsburg v roku 1905, krátko po otvorení Kielského kanálu v roku 1895. Nobiskrug v súčasnosti zamestnáva viac ako 1 000 vysoko kvalifikovaných remeselníkov v troch výrobných halách.

Činnosť lodenice pritom zahŕňa všetko od konštrukcie trupov lodí cez rezanie ocele, mechanické práce, montáž, kladenie potrubného systému, farbenie, elektroinštaláciu a tesárske práce, pričom všetky tieto dielne sú situované pod jednou strechou.

Ikonickým dielom tejto spoločnosti je jachta známa ako „A“, ktorú navrhol uznávaný námorný architekt Philippe Starck. Toto plavidlo predstavuje motorovú jachtu s dĺžkou 143 metrov, ktorá bola majiteľovi dodaná v roku 2017.

Superjachta Mogambo z lodenice Nobiskrug.

Za zmienku stojí aj 74 metrov dlhá jachta Mogambo, ktorá sa stala senzáciou roku 2013. Interiéry aj exteriéry tejto lode má na svedomí popredná britská kancelária Reymond Langton Design a táto jachta je tak ideálnym príkladom minulých projektov spoločnosti Nobiskrug.

Hybridná superjachta Artefact od spoločnosti Nobiskrug.

Pohľadom na budúcnosť tohto staviteľa lodí je však jachta s hybridným pohonom nazvaná ako Artefact, ktorá bola verejnosti predstavená počas jesennej prehliadky lodí v Monaku, a prvému majiteľovi by mala byť dodaná v priebehu roka 2019. Exteriér tohto plavidla navrhla agentúra Gregory Marshall Studio v Kanade a o interiér sa postarali dizajnéri z kancelárie Reymond Langton Design. Jachta je pritom vybavená mnohými ekologickými vlastnosťami, čo zahŕňa napríklad nižší objem uhlíkových emisií a podstatne tichšiu plavbu.

Loď okrem toho využíva aj systém dynamického polohovania, ktorý udržiava stabilnú pozíciu lode v pokojovom stave – jachta v dôsledku tejto skutočnosti nepotrebuje zakaždým využívať tradičnú kotvu, ktorá mechanicky narúša ekosystémy morského dna.

Súvisiace: 14 superjácht s najlepším interiérovým a exteriérovým dizajnom

Amels

Lodenica spoločnosti Amels.

Spoločnosť Amels v roku 2018 oslávila už svoje sté výročie. Tento staviteľ superjácht má v súčasnosti mimoriadne moderné vybavenie a jeden z najlepších podnikateľských plánov v tomto priemysle. Lodenicu v roku 1981 odkúpila skupina Damen Group, čo jej poskytlo finančné zdroje a víziu, aby sa mohla stať jedným z najuznávanejších staviteľov luxusných jácht na mieru.

Pred desiatimi rokmi spustila produkciu série Limited Editions. Lode z tejto série sú postavené na overených plášťoch trupu s dĺžkou od 54 do 82 metrov, pričom budúci majitelia týchto lodí majú možnosť vybrať si prispôsobenie interiéru aj exteriéru podľa vlastných predstáv. Dodaných bolo už dvadsať takýchto prestížnych jácht, čo dokazuje, že takáto koncepcia výroby a dodávania luxusných plavidiel má miesto aj v budúcnosti jachtárskeho priemyslu.

Superjachta Limited Edition 242 od spoločnosti Amels na prehliadke Monaco Yacht Show.

Lodenica spoločnosti Amels v meste Vlissingen je vybavená dvoma halami s prísne kontrolovanými klimatickými podmienkami a rozmermi 144 a 204 metrov, ktoré poskytujú dostatočný priestor pre realizáciu nových projektov a modernizácie minulých lodí. Druhá lodenica spoločnosti sa nachádza v oblasti Vlissingen East a disponuje výrobnou halou s dĺžkou 214 metrov.

Výrobné haly tejto spoločnosti sú prispôsobené pre armádne aj komerčné plavidlá a disponujú technologickými zariadeniami a kvalifikovanými pracovníkmi, čo lodenici umožňuje spravovať najväčšie na mieru vyrobené jachty s oceľovým trupom na svete. Medzi najvýznamnejšie kúsky minulého roka sa zaradili 74 metrov dlhá jachta Universe, 64 metrov dlhá loď Sea & US a luxusná jachta Volpini 2 s dĺžkou 57 metrov.

Superjachta Volpini 2 od lodenice Amels.

Jedná sa o koniec prvej časti. Druhú časť pre Vás pripravíme čoskoro.

Zdroj: Yahoo, Boat International

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.