Najlepšie a najhoršie miesta vo svete na vlastnenie luxusných nehnuteľností

 

Na základe nových informácií je Berlín mestom s najvyšším rastom cien s luxusnými nehnuteľnosťami na svete. Nemecké hlavné mesto zaznamenalo najsilnejší rast cien na globálnej úrovni, s 12% zvýšením z roka na rok.

Toto je v poradí už druhý rok, kedy Berlín v tomto prekonal ostatné prestížne mestá ako sú Moskva, Ženeva alebo Paríž.

V Prime Global Cities Indexe, nová správa od realitnoporadenskej spoločnosti Knight Frank, sleduje pohyb cien luxusných obytných nehnuteľností v 46 krajinách.

V top desiatke tohto indexu sa nachádza celkovo šesť európskych miest: Berlin (1), Frankfurt (2), Ženeva (5), Madrid (6), Paríž (7) a Zurich (8).

Moskva bola v rámci Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov zaznamenaná ako tretia, s rastom v hodnote 9,5%, zatiaľ čo Vancouver bol najslabším trhom s poklesom na úrovni 13,6%, po ktorom nasledoval Instanbul (-9,9%)

Za „luxusný realitný trh“ označuje Knight Frank 5% trhu bývania z globálnej úrovni.

Kate Everett-Allen, riaditeľka medzinárodného realitného výskumu v spoločnosti Knight Frank, poznamenala, že s cenami v Berlíne a Frankfurte, ktoré sú približne na hodnote 11 500 eur za meter štvorcový a 13 500 eur za meter štvorcový, sú tieto dve nemecké mestá konkurenciou.

Everet-Allenová dodala: „Berlín je na čele indexu, keďže jeho ročný rast sa z 14,1% dosiahnutom v marci 2019 znížil na 12,7% v júni 2019,“ … „Vo Frankfurte bol v porovnaní s nimi za rovnaké časové obdobie zaznamenaný ročný rast cien z 9,6% na 12,0%.“

Celkovo dáta zo spoločnosti Knight Frank poukazujú na to, že ceny za luxusné nehnuteľnosti stagnujú a to s nedostatočným celosvetovým priemerným rastom na úrovni 1,4%, čím patrí k najnižším hodnotám v tomto desaťročí.

Súvisiace:
Luxusné nehnuteľnosti na Malte sa môžu pochváliť silným rastom
Milánsky trh s nehnuteľnosťami sa vracia na medzinárodnú úroveň

Politický a ekonomický protivietor, zvyšujúce sa náklady financovania, tak ako aj prísnejšie podmienky na trhu, patria medzi faktory, ktoré sa podieľali na spomalení rastu cien.

Everett-Allenová ďalej uviedla: „Videli sme snahu o zníženie týchto hodnôt v posledných troch mesiacoch ako sa politickí činitelia snažili stimulovať rast,“ … “Veľa závisí na nasledujúcich troch mesiacoch. Očakávame, že index zmierni silný protivietor v druhej polovici roku 2019, pred zosilnením v roku 2020.“

Približne 78% miest v indexe však zaznamenalo zvýšenie ceny za posledných 12 mesiacov, obrovským 26,3% rozdielom medzi najsilnejším ( Berlín ) a najslabším ( Vancouver ) mestom.

Európsky trh obstál najlepšie a hneď za ním Ázia a Austrália.

Zdroj: WSJ, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.