Najlepšia letecká spoločnosť na svete ponúka špičkovú biznis triedu kabín

Katarská spoločnosť Qatar Airways sídli v meste Dauha. V priebehu marca minulého roka predviedla svoj najnovší produkt s názvom Qsuite, ktorý predstavuje kabínu biznis triedy na špičkovej úrovni. Kabína bola po prvýkrát prezentovaná na verejnosti v rámci výstavy ITB v Berlíne.

Lietadlá spoločnosti Qatar Airways sú vybavené výlučne dvoma kategóriami prestížnych kabín. Letka lietadiel modelu A380 ponúka klientom prvú triedu, no počet týchto strojov je značne obmedzený. Letecká spoločnosť sa preto rozhodla vo veľkej miere investovať do vývoja novej kabíny, ktorá by spĺňala špecifikácie biznis triedy. Za dizajn nového produktu bola zodpovedná kancelária PriestmanGoode a konštrukcia kabíny prebehla v dielni spoločnosti B/E Aerospace, ktorá je v súčasnosti známa pod názvom Rockwell Collins.

Vykonaná investícia priniesla viditeľné výsledky. Každé kreslo kabíny Qsuite je situované v samostatnom priestore a od zvyšku lietadla je oddelené dverami. Cestujúci si tak užívajú súkromie vlastného „apartmánu“ s otvoreným stropom. Tieto apartmány disponujú dostatočným úložným priestorom a stolíkom, pričom priestoru samozrejme dominuje veľké komfortné kreslo, ktoré je možné sklopiť a zmeniť tak na dostatočne veľkú posteľ. V základnej výbave kabíny je aj obrazovka spojená so zábavným systémom. Všetky spomenuté prvky dosahujú špičkovú úroveň, ktorú by bolo veľmi ľahké zmýliť si s prvou triedou ktorejkoľvek medzinárodnej spoločnosti.

Hlavnou devízou tejto kabíny však nie je mimoriadne veľký osobný priestor. Primárnym lákadlom je totiž možnosť konfigurácie celej kabíny v prípade, že cestujete spolu s väčšou skupinou blízkych či kolegov. Viaceré z apartmánov v strednej časti lietadla sú od seba oddelené priehradkou, ktorú je možné v prípade potreby úplne vsunúť do podlahy kabíny. Týmto spôsobom je možné vytvoriť jednu veľkú „konferenčnú miestnosť“. Jedná sa o jedinečný prvok, ktorý sa v súčasnosti nenachádza na lietadlách žiadnej inej spoločnosti.

Súvisiace: Jedlo a víno v oblakoch – to najlepšie v ponuke súkromných letov

Komfortné sedadlá však skrývajú ešte jedno tajomstvo. V niektorých častiach lietadla je možné ich pretransformovať na manželské postele. Stačí odstrániť spomenutú priehradku a spojiť dve sklopené sedadlá. Je potrebné poznamenať, že iba málo prepravcov ponúka možnosť spať na manželskej posteli. A aj v prípade, že je to možné, tento prvok je charakteristický výhradne pre prvú triedu. Qatar Airways je jedinou spoločnosťou na svete, ktorá takúto vymoženosť ponúka v rámci biznis triedy.

Spoločnosť aktuálne inštaluje kabíny Qsuite nielen do všetkých svojich nových lietadiel, ale umiestňuje ich aj do starších modelov. Výnimkou sú iba stroje A380, v rámci ktorých je potrebné prispôsobiť veľkosť kresiel v dôsledku nedostatku priestoru na palube.

Gunter Saurwein, viceprezident spoločnosti Qatar Airways pre americký trh, však uviedol, že potrvá prinajmenšom dva roky, kým budú kabíny Qsuite dostupné vo všetkých lietadlách spoločnosti. Tento špičkový produkt bude v súčasnosti v prevádzke iba v rámci vybraných liniek a trás.

Reportéri mali nedávno možnosť nahliadnuť do kabíny Qsuite na palube stroja 777-300ER, ktorý sa pripravoval na let z New Yorku do Kataru. Vďaka tomu Vám môžeme predstaviť snímky luxusných interiérových priestorov tohto lietadla, pohľad na zábavné systémy, dostupné služby a samozrejme úžasnú manželskú posteľ.

Pozrite sa teda na skvost, ktorý agentúra Skytrax nazýva najlepšou biznis triedou na svete.

Priblížime Vám interiér lietadla 777-300ER spoločnosti Qatar Airways, ktoré odlietalo z newyorského letiska JFK. Let z označením QR702 smeroval do katarského mesta Dauha.

 

Spoločnosť Qatar Airways vybavila biznis triedu svojho lietadla nastaviteľným atmosférickým osvetlením. Posádka lietadla väčšinou nastaví osvetlenie tak, aby pravidelne menilo svoje farebné odtiene.

 

Sedadlá sú v kabíne Qsuite usporiadané takým spôsobom, aby mal každý cestujúci prístup k uličke. Samotné „apartmány“, v ktorých sa nachádzajú sedadlá, sú mimoriadne priestorné. Je v nich veľmi ľahké zabudnúť na to, že sa nachádzate na palube lietadla.

 

Aj sedadlá pri okne ponúkajú dostatok priestoru na batožinu aj na nohy. Súčasťou výbavy je aj vešiak, no personál môže zavesiť Vaše oblečenie aj do centrálneho šatníka.

 

V strednej časti lietadla sú kreslá umiestnené striedavo blízko a ďaleko od seba. Tie, ktoré sú uložené bezprostredne pri priehradke (ako na nižšie uvedenej fotografii), je možné premeniť na manželskú posteľ. Na snímke sú oddelené sklápateľnou priehradkou, ktorá zabezpečuje dostatočnú úroveň súkromia.

 

Takto vyzerajú sklopené a spojené sedadlá. Dvere do „apartmánu“ sú na tejto snímke čiastočne otvorené, ale je možné zavrieť ich úplne. Pod obrazovkami zábavného systému je dostatok miesta na nohy a chodidlá ležiacich cestujúcich.

 

Komfort je samozrejmosťou. Súčasťou výbavy sú luxusné prikrývky a vankúše, pričom povrch kresiel je tvorený mimoriadne pohodlným matracom.

 

Každé sedadlo zahŕňa veľkú obrazovku zábavného systému, na ktorej sú dostupné desiatky filmov, seriálov, relácií a ďalších programov.

Súvisiace: 10 leteckých spoločností, ktoré ponúkajú najlepšiu biznis triedu kabín

Vysoko komfortné sedenie je však iba jedným z luxusných prvkov tejto biznis kabíny. Let Vám spríjemní špičkové jedlo a prvotriedne služby zo strany personálu. Spoločnosť Qatar Airways sa prezentovala napríklad týmto tradičným arabským pokrmom, ktorý sa nazýva mezze.

 

Ďalším chodom môžu byť hubové ravioli alebo kuracie ryžové biryani.

 

Dezert v podobe čokoládového zákusku s vanilkovým krémom a figami.

 

Keď cestujete v rámci väčšej skupiny, namiesto tradičných jedál si môžete zvoliť taniere s drobnými pochutinami ako mini tacos či takzvaný cheesecake.

 

Keď nastúpite do biznis kabíny Qsuite, získate ešte jedno prekvapenie v podobe darčekovej tašky. Tá obsahuje pyžamo značky The White Company a drobné doplnky značky Bric’s. Medzi tie patria slúchadlá, maska na spanie a pleťový krém.

 

Súvisiace: Ako lietať luxusnou prvou triedou za výhodnú cenu

Nová kabína biznis triedy spoločnosti Qatar Airways je síce najluxusnejším spôsobom cestovania…

 

…avšak aj ekonomická trieda tejto spoločnosti je mimoriadne komfortnou alternatívou. Ponúka sedadlá s operadlom vysokým takmer 82 centimetrov, šírkou 45 centimetrov a polohovateľnou opierkou hlavy.

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.