Najdrahší syr na svete sa predal za úžasných $16 000

 

Syr s ušľachtilou modrou plesňou má snáď najkontroverznejšiu povesť spomedzi všetkých mliečnych výrobkov. Zatiaľ čo niektorí si obzvlášť vychutnávajú jeho jedinečnú chuť, iní tento produkt zatracujú s rovnakým zanietením.

Bez ohľadu na Váš osobný názor sa však nedá poprieť, že takzvaný modrý syr je v priebehu posledných rokov mimoriadne žiadanou delikatesou. Nespochybniteľným dôkazom tejto skutočnosti je nedávna aukcia v Španielsku, na ktorej sa predal najdrahší modrý syr svojho druhu na svete.

Syr s modrou plesňou, ktorý si získal najväčšiu pozornosť a dosiahol najvyššiu cenu, je remeselným produktom španielskej syrárskej továrne Valfríu. Tento unikátny produkt bol nazvaný ako „Cabrales“ a dozrieval v jaskyniach Picos de Europa, kde bol uložený po dobu troch až šiestich mesiacov, pričom výrobcovia ho každý týždeň chodili obracať a povrchovo ošetrovať.

Súvisiace: 14 najdrahších vegetariánskych ingrediencií na svete

Pozoruhodný dopyt po tomto syre pramení najmä zo zložitého procesu jeho výroby, v rámci ktorej ho zamestnanci továrne prepravujú pešo na svojich vlastných ramenách cestou dlhšou ako 1,6 kilometra z miesta jeho výroby. Remeselný syr dražený na aukcii dosahoval hmotnosť až 2,62 kilogramu, pričom víťazom dražby sa stal Iván Suárez, majiteľ reštaurácie El Llagar de Colloto v Astúrii, ktorý za modrý syr zaplatil 16 223,99 dolárov.

Hovorca syrárskej továrne Valfríu o tomto extrémne drahom syre povedal: „Zdalo sa, že licitovanie nebude mať konca – trvalo takmer dve hodiny. Zúčastnení diváci boli veľmi živí a neustále tlieskali. Najbúrlivejším momentom bolo prekonanie hranice 10 000 eur – teda približne 11 328 dolárov. Vtedy sme si uvedomili, že sme na dobrej ceste k svetovému rekordu.“ Čo by ste dali Vy za ochutnanie najdrahšieho syra na svete?

Zdroj: TheNational, GuinnessWorldRecords

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.