Najbohatší človek Európy – Bernault Arnault

Bernard Arnault.

Francúzsky podnikateľ Bernard Arnault pri​​sľúbil nedávno darovať 226 miliónov dolárov na rekonštrukciu katedrály Notre-Dame.

Arnault oznámil tento zámer ráno 16. apríla (utorok) prostredníctvom profilu svojej spoločnosti na sociálnej sieti Twitter. 800 rokov starú katedrálu Notre-Dame v pondelok večer zachvátil požiar, ktorý vážne poškodil jej vežu a strechu. Najbohatší ľudia Francúzska sa zaviazali usmerniť na opravu tejto historickej pamiatky súhrnne už viac ako 450 miliónov dolárov.

Arnault je najbohatším človekom v Európe, pričom v marci predbehol Warrena Buffetta a stal sa tretím najbohatším jedincom na svete. Čistá hodnota jeho majetku podľa odhadov dosahuje 91,7 miliardy dolárov – agentúra Bloomberg pritom uvádza, že Buffett disponuje majetkom v hodnote 86,3 miliardy dolárov. Arnault v tom čase prekonal Buffetta približne o 100 miliónov dolárov.

Bernard Arnault je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, známej ako LVMH, ktorá je najväčším svetovým výrobcom luxusného tovaru, vďaka čomu sa Arnault považuje za vôbec najbohatšieho človeka v módnom priemysle. Koncern LVMH, ktorý v roku 2018 vykázal príjem v hodnote vyššej než 53 miliárd dolárov, zastrešuje celkovo 70 spoločností vrátane popredných mien ako Christian Dior, Louis Vuitton, Dom Perignon, TAG Heuer a Rimowa.

Arnault so svojím bohatstvom tak v súčasnosti zaostáva iba za Jeffom Bezosom a Billom Gatesom.

Súčasťou impéria LVMH sú aj štyri z piatich Arnaultových detí. Jeho dcéra Delphine je výkonnou viceprezidentkou značky Louis Vuitton a s najväčšou pravdepodobnosťou dedičkou celého koncernu LVMH.

Arnault, ktorý momentálne žije v Paríži a vlastní dovolenkový dom na Francúzskej riviére, študoval na jednej z najprestížnejších technických univerzít vo Francúzsku. V roku 1984 bol menovaný za generálneho riaditeľa luxusnej holdingovej spoločnosti Financiere Agache.

Ponúkame Vám pohľad na kariéru, život a rodinu tohto legendárneho podnikateľa.

Bernard Arnault je najbohatším človekom Európy – disponuje bohatstvom v hodnote približne 91,7 miliardy dolárov. 5. marca tohto roka vystriedal Warrena Buffetta na pozícii tretieho najbohatšieho jedinca na svete.

Zdroj: Bloomberg

 

70-ročný francúzsky podnikateľ je predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, známej ako LVMH. Tento post zastáva od roku 1989. LVMH je najväčším svetovým výrobcom luxusných produktov.

Zdroj: Bloomberg

 

Spoločnosť je rodinným podnikom, pričom štyri z piatich Arnaultových detí zastávajú vedúce pozície v luxusných značkách, ktoré zastrešuje LVMH.

Zdroj: Bloomberg

 

Výšku Arnaultovho bohatstva momentálne prekonávajú iba Jeff Bezos a Bill Gates.

Zdroj: Bloomberg

 

Arnault je majiteľom 96,5% vlastníckeho podielu v spoločnosti Christian Dior, ktorá kontroluje 41% spoločnosti LVMH.

Zdroj: Bloomberg

 

Koncern LVMH, ktorý v roku 2018 vykázal príjmy vo výške viac než 53 miliardy dolárov, pozostáva zo 70 spoločností, ktoré predávajú rôzne luxusné produkty – ako napríklad kožený tovar značky Louis Vuitton…

Zdroj: Bloomberg, LVMH

 

…luxusné hodinky značky TAG Heuer, či šampanské Dom Perignon.

Zdroj: LVMH

 

Arnault pochádza z mesta Roubaix na severe Francúzska.

Zdroj: Bloomberg

 

Študoval technické inžinierstvo na prestížnej škole Ecole Polytechnique v Paríži. Medzi jej absolventov patria traja bývalí francúzski prezidenti a traja nositelia Nobelovej ceny.

Zdroj: Business Insider, Bloomberg

 

Arnault po ukončení štúdia istý čas pracoval pre stavebnú spoločnosť Ferret-Savinel, ktorá patrila jeho otcovi. Až neskôr vstúpil do luxusného priemyslu a v roku 1984 sa stal generálnym riaditeľom luxusnej holdingovej spoločnosti Financiere Agache.

Zdroj: Bloomberg

 

Arnaultovou manželkou sa v roku 1973 stala Anne Dewavrin, s ktorou mal dve deti. Rozviedli sa v roku 1990. Jeho druhou manželkou sa v roku 1991 stala Helene Mercier, kanadská koncertná pianistka.

Zdroj: Financial Times, Forbes

 

Počas toho, ako jej dvoril, jej na klavíri údajne hral Chopina a ďalších klasických skladateľov.

Zdroj: Forbes

 

Francúzsky miliardár v súčasnosti žije so svojou manželkou na ľavom brehu Seiny, v južnej časti Paríža. Jedná sa o historickú mestskú oblasť, v ktorej sa nachádzajú lokality ako Latinská štvrť či St. Germain-des-Prés.

Zdroj: Bloomberg, The New York Times

 

Arnault má vo svojom dome pozoruhodnú zbierku moderného a súčasného umenia, ktorá zahŕňa diela umelcov ako Jean-Michel Basquiat, Damien Hirst, Maurizio Cattelan, Andy Warhol a Pablo Picasso.

Zdroj: Bloomberg

 

Arnault má päť detí – dve so svojou prvou manželkou a tri s tou súčasnou.

Zdroj: The New York Times

 

Jeho potomkami z prvého manželstva sú Antoine Arnault a Delphine Arnault.

Zdroj: The New York Times, LVMH

 

Delphine – Bernardova najstaršia dcéra – sa zjavne stane dedičkou impéria LVMH.

Zdroj: The New York Times

 

Delphine rozbehla svoju kariéru v americkej konzultantskej spoločnosti McKinsey & Co. v Paríži a v súčasnosti pôsobí ako výkonná viceprezidentka v značke Louis Vuitton.

Zdroj: Business of Fashion, The New York Times

 

V januári 2019 sa vo veku 43 rokov stala najmladším členom výkonného výboru spoločnosti LVMH.

Zdroj: MDS

 

Delphine sa vydala v roku 2005 – jej manželom sa stal Alessandro Vallarino Gancia, dedič talianskej vinárskej spoločnosti. Časopis Forbes nazval túto udalosť „francúzskou svadbou roka“. Manželia sa však rozviedli v roku 2010.

Zdroj: Forbes, Business Insider

 

V súčasnosti údajne žije s miliardárom z technologického sektora Xavierom Nielom a majú spoju jednu dcéru. Delphine je však notoricky známa tým, že si dôsledne chráni svoje súkromie. Pre denník Financial Times v ojedinelom rozhovore v roku 2014 povedala: „Som dosť diskrétna. Myslím, že sa radšej zameriavam na svoju prácu.“

Zdroj: Financial Times

 

Jej mladší brat Antoine je generálnym riaditeľom značky pánskeho oblečenia Berluti a predsedom predstavenstva značky Loro Piana, ktorá sa zameriava na luxusné produkty z kašmíru. Obe značky patria pod spoločnosť LVMH.

Zdroj: The New York Times, LVMH

 

Antoine bol okrem týchto pozícií v júni roku 2018 menovaný za riaditeľa komunikácie a imidžu v rámci spoločnosti LVMH.

Zdroj: Business of Fashion

 

Jeho partnerkou je supermodelka Natalia Vodianova, ktorú údajne stretol v roku 2008 počas natáčania reklamnej kampane pre značku Louis Vuitton, keď pôsobil ako riaditeľ komunikácie tohto módneho domu.

Zdroj: W Magazine

 

Prominentný pár žije v Paríži so svojimi dvoma deťmi a ďalšími tromi deťmi, ktoré pochádzajú z modelkinho predchádzajúceho manželstva.

Zdroj: W Magazine

 

Alexandre, ktorý je synom Bernarda a Helene, je generálnym riaditeľom nemeckej značky Rimowa, ktorá vyrába luxusnú batožinu a tiež spadá pod LVMH.

Zdroj: The New York Times, LVMH

 

Spoločnosť, ktorú spravuje, vykazuje ročný príjem v hodnote viac ako 455 miliónov dolárov.

Zdroj: LVMH

 

Alexandre často cestuje medzi nemeckým Kolínom, kde Rimowa vyrába svoju batožinu, Londýnom, jeho rodným mestom Parížom a Los Angeles, kde značka Rimowa nedávno otvorila svoju novú predajňu.

Zdroj: The New York Times

 

Údajne sa priatelí s Evanom Spiegelom, generálnym riaditeľom spoločnosti Snap, materskej spoločnosti platformy Snapchat. Spiegel nazval Alexandra „skutočne kreatívnym mužom“. Alexandre podľa jeho slov „stále premýšľa o značke a o tom, ako vyjadriť jej identitu.

Zdroj: The New York Times

 

Aj Alexandrov mladší brat Frederic zastáva v spoločnosti LVMH významnú úlohu. Ku konglomerátu sa pripojil v roku 2018 ako strategický a digitálny riaditeľ švajčiarskej značky luxusných hodiniek TAG Heuer, ktorá je najväčšou hodinárskou značkou pod správou LVMH.

Zdroj: The New York Times

 

Aj Frederic absolvoval štúdium na univerzite École Polytechnique v Paríži a pred nástupom do LVMH v úlohe dočasného riaditeľa prepojených technológií v značke TAG Heuer pôsobil v spoločnosti Facebook a v konzultantskej spoločnosti McKinsey.

Zdroj: The New York Times

 

Arnaultov najmladší syn Jean je jediným potomkom miliardára, ktorý momentálne nefiguruje v spoločnosti LVMH.

Zdroj: The New York Times

 

Vlastní rozľahlú dovolenkovú vilu v jagavom Saint-Tropez na francúzskej riviére, kde si s obľubou vychutnáva rekreačný tenis.

Zdroj: Telegraph

 

Arnault okrem toho údajne minul prinajmenšom 96,4 milióna dolárov na nákup obytných nehnuteľností v meste Los Angeles – v prestížnych štvrtiach Beverly Hills, Trousdale Estates a Hollywood Hills.

Zdroj: The Real Deal

 

Arnault má kontakty s niektorými z najvplyvnejších svetových osobností – ako v módnom priemysle, tak aj v ďalších sférach. V roku 2017 sa v mrakodrape Trump Tower v New Yorku stretol s prezidentom Donaldom Trumpom tesne pred jeho inauguráciou. Diskutovali o expanzii výrobných hál spoločnosti LVMH na území USA.

Zdroj: WWD

 

Objavil sa aj na fotografii z večierku s Lady Dianou, princeznou z Walesu.

Zdroj: Pinterest

 

Medzi Arnaultových priateľov patril aj Steve Jobs, zakladateľ spoločnosti Apple, ktorý mu kedysi povedal: „Bernard, nie som si istý, či môj iPhone bude stále úspešný aj po 50 rokoch, ale môžem ti s istotou povedať, že ľudia budú ešte stále piť tvoj Dom Perignon.“

Zdroj: CNBC

 

Lloyd Blankfein, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, nazval Arnaulta „veľkým vizionárom“ a dodal, že „sa postaral o nárast bohatstva na svetovej úrovni“.

Zdroj: CNBC

 

Arnault je tiež dlhoročným priateľ bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Bol dokonca hosťom na prezidentovej svadbe s Carlou Bruni.

Zdroj: The New York Times

 

Arnault sa v roku 2003 stretol aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom počas jeho návštevy vo francúzskej vinici Chateau Cheval Blanc, ktorú vlastní LVMH.

Zdroj: LVMH

 

Arnaultovým dobrým priateľom bol aj legendárny a nedávno zosnulý dizajnér Karl Lagerfeld, kreatívny riaditeľ značky Chanel. Arnault vyhlásil: „Smrť tohto drahého priateľa veľmi zarmútila mňa, moju manželku aj moje deti. Veľmi sme ho milovali a obdivovali. Svet módy a kultúry prišiel o veľkú inšpiráciu.“

Zdroj: LVMH

 

Verejnosti je známa dlhoročná rivalita, ktorá panuje medzi Bernardom Arnaultom a Francoisom Pinaultom. Ten je druhým najbohatším mužom Francúzska s čistou hodnotou majetku na úrovni 34,3 miliardy dolárov.

Zdroj: Bloomberg, Forbes

 

Pinault je zakladateľom a generálnym riaditeľom francúzskej luxusnej značky Kering, ktorá vlastní popredné značky ako Gucci a Yves St. Laurent. Tento miliardár okrem toho vlastní aj aukčný dom Christie‘s.

Zdroj: Bloomberg

 

Arnault a jeho spoločnosť LVMH sa v roku 1999 snažili získať väčšinový podiel v značke Gucci, avšak kontrolu nad ňou nakoniec získal práve Pinault.

Zdroj: Forbes

 

Arnault v priebehu rokov vybudoval zo spoločnosti LVMH najväčší luxusný konglomerát na svete a v tomto procese si získal impozantnú prezývku „vlk v kašmírovom kabáte“.

Zdroj: The New York Times

 

Arnault je zodpovedný aj za vznik múzea súčasného umenia s názvom „Fondation Louis Vuitton“ v Paríži, ktoré navrhol Frank Gehry, a bolo otvorené v roku 2014.

Zdroj: The New York Times

 

Arnault je síce už v súčasnosti tretím najbohatším človekom na svete, no jeho majetok ďalej narastá pozoruhodnou rýchlosťou. V januári 2019 zarobil 4,3 miliardy dolárov iba za jediný deň, keď sa cena akcií spoločnosti LVMH zvýšila o 6,9%.

Zdroj: Bloomberg

 

V období medzi koncom januára a 27. februárom 2019 sa jeho bohatstvo navýšilo o ďalších 3,9 miliardy dolárov, v dôsledku čoho v tom čase zaostával za Warrenom Buffettom už iba o 2,3 miliardy dolárov.

Zdroj: Bloomberg, Bloomberg Billionaires Index

 

Keď Arnault vyskočil na tretiu pozíciu v rebríčku miliardárov agentúry Bloomberg, bolo to po prvýkrát, čo sa umiestnil vyššie ako na štvrtej priečke.

Zdroj: Bloomberg

 

Spoločnosť LVMH sa 16. apríla v Arnaultovom mene zaviazala darovať 200 miliónov eur ($226 miliónov) na pomoc pri obnove katedrály Notre Dame, ktorú iba deň predtým zasiahol požiar.

Zdroj: Business Insider

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.