Nádherné veľkonočné vajíčko, ktoré vytvorili Rolls Royce a ruské klenotníctvo Fabergé

Bolo to v roku 2018, keď automobilka Rolls-Royce začala spolupracovať s  klenotníctvom Fabergé na vytvorení modernej verzie Fabergého vajíčka na mieru pre náročného zákazníka, ktoré predstavuje historické dedičstvo oboch spoločností.

Fabergého vajíčko dostalo názov Spirit of Ecstasy. Vajíčko bolo prvýkrát predstavené v centrále spoločnosti Rolls-Royce v anglickom meste Goodwood počas večere, ktorej sa zúčastnili významní hostia a sponzori v októbri 2018.

Hoci britský luxusný výrobca automobilov predtým uverejnil súbor dovtedy nevidených fotografií vajíčka Spirit of Ecstasy, cez tohtoročné Veľkonočné sviatky sme sa na toto umelecké dielo pozreli bližšie. História Fabergého vajíčok siaha až do 19. storočia. V roku 1885 chcel dať ruský cisár Alexander III. svojej manželke skutočne nezabudnuteľný veľkonočný darček, pretože v tej dobe bolo typické veľkonočné vajce z čokolády. Prvý predaj vajíčok sa začal v Británii pred 12 rokmi. Cisár však chcel niečo výnimočné a poveril slávne petrohradské klenotníctvo Fabergé, aby vytvorilo okázalo vyzdobené vajce. Vajce sa čoskoro pre ruskú kráľovskú rodinu stalo veľkonočnou tradíciou. Fabergé vytvoril deväť nádherných vajíčok pre Alexandra počas jeho vlády a 40 pre jeho nástupcu – cára Nicholasa II.

Spirit of Ecstasy je len druhý predmet, ktorý bol vytvorený v triede Imperial – kategória vyhradená pre najslávnejšie výtvory klenotníctva Fabergé. Vajíčko má výšku 160 mm a váži 400 g. Vajíčko je postavené na ručne vyrezávanej fialovej glazúrovanej rytine z 18 karátového bieleho zlata. Ramená vajíčka z ružového zlata sa otvárajú v tvare kvetu a odhaľujú sošku Spirit of Ecstasy, ktorá je ručne vyrezávanou z matného skalného kryštálu.

Súvisiace: Čo potrebujete vedieť o Fabergého vajíčkach

Mechanizmus je považovaný za najkomplikovanejší, aký kedy bol pre Fabergého vajce využitý. Mechanizmus bol vytvorený pomocou najnovšej počítačovej technológie a mikroinžinierstva v kombinácií s tradičným zlatníckym umením.

Zdroj: GulfNews

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.