Na týchto skrytých plážach budete mať dokonalé súkromie

Mozambik.

Pláže, rovnako ako cestovatelia, majú rôzne povahy. Niektoré sú elegantné, sofistikované a figurujú na všetkých svetových rebríčkoch kvality. Ďalšie sú miestom nikdy nekončiacich večierkov, iné sú zase plné bohémskych zážitkov, kde si môžete posedieť okolo ohňa a spievať piesne hlboko do noci. Niektoré pláže sú exotickými destináciami na vzdialených miestach, plné žiarivých farieb a neopakovateľných kultúrnych zážitkov, ale poznáme aj také, ktoré sú posiate morom obmývanými skalami a odhaľujú svoje tajomstvá až pri detailnejšom skúmaní.

Naše najobľúbenejšie pláže sú však tie, pre ktorých návštevu treba vynaložiť trochu úsilia. Jedná sa o málo známe piesočnaté pobrežia roztrúsené po celom svete, ktoré musíte dôsledne hľadať. Predstavíme Vám niekoľko miest, ktoré sú lokálnymi tajomstvami, ukrytými kúskami raja na Zemi, ponúkajúcimi absolútne súkromie. Nie sú len exkluzívnymi destináciami vyhradenými pre hŕstku vyvolených, ale skutočnými prírodnými pokladmi.

Príkladom je pláž v Austrálii, na ktorú sa dostanete až po dlhom putovaní, alebo ďalšia na Bermudách, na ktorú môžete zavítať iba počas niekoľkých hodín denne počas odlivu. Spoznajte osem výnimočných pláží, s ktorých lokalitou sa pravdepodobne nebudete chcieť podeliť ani so svojimi známymi.

Ostrov Mopion, Svätý Vincent a Grenadíny

Na ostrove Mopion sa nachádza iba prístrešok s dvoma ležadlami.

Hoci sa zdá, že „tajomstvo“ súostrovia známeho ako Svätý Vincent a Grenadíny už uniklo na verejnosť, v tejto destinácii vo východnej časti Karibiku ešte stále existujú menej známe chodníky a miesta, ktoré sú mimo dosahu más bežných turistov. Jedným z nich je ostrov Mopion, medzi miestnymi obyvateľmi známi ako „Piesočný ostrov“, ktorý je ideálnym miestom pre dovolenku v absolútnom súkromí. Budete sa tu cítiť doslova ako na opustenom ostrove, keďže na malom kúsku piesočnatej pevniny sa nachádza iba jediný otvorený prístrešok so strechou z palmových listov a dvoma pohodlnými ležadlami. Drobný ostrovček je obklopený koralovými útesmi, čo z neho robí dokonalé miesto pre šnorchlovanie a potápanie. Dostať sa sem môžete výhradne úzkym morským kanálom, čo znamená, že budete musieť absolvovať plavbu člnom priamo z Vašej súkromnej jachty.

Kde sa ubytovať: Najbližším ubytovacím zariadením je rezort Petit St. Vincent, ktorý sa nachádza necelý kilometer od malého ostrova. Tento rezort v cene ubytovania ponúka poldňové pobyty na izolovanej pláži, v rámci ktorých Vám poskytne raňajky či obed v podobe súkromného pikniku. K dispozícii samozrejme dostanete vysielačku, ktorou sa môžete spojiť s personálom rezortu a požiadať o „záchranu“ z drobného ostrova.

Súvisiace: Najúžasnejšie pláže Talianska

Pláže North Point a South Point, ostrov Benguerra, Mozambik

Rezort AndBeyond Benguerra Island ponúka piknik na opustenom ostrove.

Súostrovie Bazaruto v africkom štáte Mozambik je plné nádherných pláží s bielym pieskom, z ktorých mnohé sú prístupné iba súkromným či exkluzívnym spôsobom. Niektoré z našich obľúbených pláží v tomto regióne sa však nachádzajú priamo na ostrove Benguerre – najmä preto, že počas svojho pobytu v tejto destinácii pravdepodobne nestretnete žiadneho iného návštevníka. Na ostrov Bazaruto, ktorý sa nachádza južne od väčšieho ostrova Bazaruto, je možné sa dostať z pevniny helikoptérou, pričom tento ostrov je domovom iba niekoľkých rezortov. Ak teda jeden z hotelov plánuje svojim návštevníkov zabezpečiť zážitok ako na opustenom ostrove, koordinuje svoj úmysel s ostatnými zariadeniami a skutočne zabezpečí, aby ste tu nestretli nikoho iného.

Počas svojho exkluzívneho dovolenkového dňa môžete navštíviť pláž North Point – piesočnaté pobrežie ohraničené oceánom na jednej strane a pokojnou zátokou na druhej strane, alebo pláž South Point, ktorá je charakteristická majestátnymi pieskovými dunami a obrovskými kusmi naplaveného dreva vybieleného slnkom. Na týchto jedinečných destináciách môžete stráviť celý deň zbieraním mušlí, pozorovaním plameniakov a šantením v Indickom oceáne.

Kde sa ubytovať: Rezort AndBeyond Benguerra Island sprostredkuje svojim hosťom výlety na obe pláže North Point a South Point, pričom v cene ja zahrnutý piknik na vrchole piesočnatých dún, komfortné ležadlá a gurmánske špeciality. Rezort okrem toho ponúka expedície na skryté lokality, ktoré sú dokonalým miestom pre potápanie a plavbu tradičným člnom.

Pláž Madame Zabre, ostrov Desroches, Seychely

Pohľad na Indický oceán z pláže Madame Zabre.

Na ostrove Desroches na nachádza síce iba jeden hotel, no samotný ostrov technicky nie je v súkromnom ​​vlastníctve – čo je sčasti dôvodom toho, prečo je pobyt v tejto destinácii takým výnimočným zážitkom. Ostrov s rozlohou 377 hektárov je situovaný 35 minút lietadlom od ostrova Mahé, ktorý je najväčším obývaným ostrovom Seychelského súostrovia. Na ostrove Desroches nájdete dve dediny – jednu indickú a jednu kreolskú – so súhrnným počtom približne 100 obyvateľov. Medzi týmito osadami sa nachádza sídlo organizácie Island Conservation Society, ktorá sa zameriava na obnovu miestnej krajiny, ochranu voľne žijúcich živočíchov a prevádzku chráneného územia a chovného strediska pre pôvodný druh obrovských korytnačiek Aldabra.

Celý ostrov je lemovaný sériou skrytých pláží a piesočnatých lagún rôznych veľkostí. Za zmienku stojí predovšetkým pláž Madame Zabre, ktorá je charakteristická mimoriadne jemným bielym pieskom a radom exotických paliem. Dostať sa sem môžete bicyklom po neoznačených zalesnených chodníkoch, no cestou si dajte pozor na voľne premávajúce obrie korytnačky.

Kde sa ubytovať: Hostia jediného rezortu na ostrove, Four Seasons Desroches Private Island, majú k dispozícii bicykle, na ktorých môžu navštíviť obe dediny a prírodnú rezerváciu. Následne môžu zamieriť na pláž Madame Zabre a vychutnať si tu ničím nerušený piknik v tieni paliem.

Ostrovy v súkromnej lagúne ​​Beqa, Fidži

Ostrovy v lagúne Beqa sú prístupné iba pre hostí zariadenia Nanuku Resort.

Ostrov Vitu Levu na Fidži je obzvlášť pokojnou destináciou, v rámci ktorej si môžete prezrieť rôzne prírodné skvosty a zažiť jedinečné kultúrne tradície a rituály. Ak však túžite po ešte viac izolovanom pobyte, máte možnosť vydať sa odtiaľto na Váš vlastný kus piesku uprostred Tichého oceánu. Každý deň sa totiž počas ustupujúceho prílivu spod vody vynárajú drobné ostrovčeky, ktoré odhaľujú svoje nedotknuté biele piesky iba počas štyroch či piatich hodín. Ak sa sem dopravíte dostatočne rýchlo, na dočasnej pláži si môžete vychutnať piknik so šampanským a zaplávať si v tyrkysových vodách ešte predtým, ako sa biely piesok opäť vráti pod hladinu.

Kde sa ubytovať: Rezort Nanuku Auberge sprostredkuje výlety na jeden z týchto „miznúcich“ ostrovov, kde si hostia môžu dopriať nezabudnuteľný piknik. Ak predsa len túžite stráviť na súkromnej pláži trochu viac času, prenajmite si súkromný ostrov s rozlohou jedného hektára v systéme koralových ostrovov v lagúne Beqa. Ostrov je možné rezervovať si na jednodňové výlety alebo na kúzelný nočný zážitok, no je k dispozícii exkluzívne pre hostí rezortu.

Ostrov Mosquera, Galapágy

Na ostrove Mosquera sa môžete opaľovať po boku uškatcov.

Tento úzky pás pevniny sa nachádza medzi ostrovmi Baltra a Severný Seymour v súostroví Galapágy. Je obklopený útesmi lávových kameňov a koralov, a z každej strany ho lemuje biela piesočnatá pláž, ktorá je obľúbenou destináciou ako ľudských návštevníkov, tak aj najväčších kolónií uškatcov v tomto regióne. Ostrov Mosquera okrem toho ponúka špičkové lokality na šnorchlovanie a potápanie, ako aj pozorovanie sveta tropických rýb, pelikánov hnedých a ďalších unikátnych druhov miestneho živočíšstva. Na ostrov sa dostanú iba cestovatelia v rámci skupín s certifikovaným sprievodcom či majitelia špeciálnych povolení, čo znamená, že na pláži nebudete musieť čeliť žiadnym davom – samozrejme s výnimkou opaľujúcich sa uškatcov.

Kde sa ubytovať: Na centrálnom galapágskom ostrove Santa Cruz sa nachádza luxusný rezort Pikaia Lodge, ktorý predstavuje štýlové a zároveň kompletne uhlíkovo neutrálne ubytovacie zariadenie postavené z recyklovaných materiálov. Rezort má k dispozícii tri jachty, pomocou ktorých sa hostia môžu prepraviť na ostrov Mosquera a ďalšie veľkolepé ostrovy v okolí.

Accidental Beach, Edmonton, Kanada

Ako napovedá jej názov, pláž Accidental Beach na brehu rieky v Edmontone vznikla celkom náhodou.

V kanadskom meste Edmonton sa v roku 2017 stalo niečo skutočne kúzelné. V tej dobe totiž práve prebiehala výstavba dvoch mostov ponad rieku North Saskatchewan pretekajúcu mestom, keď si miestni obyvatelia začali všímať nádherný pás piesku, ktorý sa náhle objavil pozdĺž brehu rieky ďalej od mesta. Tento fenomén sa postupne rozrástol na piesočnatú pláž slušnej veľkosti a čoskoro začal lákať prvých návštevníkov. Nová destinácia na brehu rieky však neostala tajomstvom a veľmi rýchlo sa stala predmetom zanietených sporov medzi občanmi a byrokratmi, turistami a otrávenými majiteľmi domov v okolí.

Úžasnou je však skutočnosť, že táto „náhodná“ pláž pretrváva až dodnes. Miestni obyvatelia ju nazvali ako „Piesočná štvrť“, a počas svojej prvej zimy sa síce na chvíľu stratila, no v roku 2018 bola už opäť vyhľadávaným miestom opaľujúcich sa návštevníkov. Mesto už navyše diskutuje o možnosti premeniť túto dočasnú atrakciu na plnohodnotnú pláž – kamene umiestnené do rieky počas výstavby mostov by sa mohli premiestniť a zabezpečiť prerod piesočnatého úseku na trvalú pláž. O tomto pláne sa však definitívne rozhodne až po ukončení stavebných prác na brehoch rieky, čo znamená, že kanadskú „Atlantídu“ by ste mali navštíviť čo najskôr.

Kde sa ubytovať: Odporúčame Vám zavítať do hotela Union Bank Inn, ktorý je situovaný v bývalej finančnej budove z roku 1910. Je plný histórie, neopakovateľnej atmosféry a jedinečných možností stravovania. Nájdete tu izby zariadené v historickom aj modernom štýle.

Ostrov Bremer, Severné teritórium, Austrália

Austrálsky ostrov Bremer nie je iba krásnou destináciou ale aj kultúrnym zážitkom.

Región Arnhem Land je snáď jedným z posledných neprebádaných pokladov austrálskeho Severného teritória. Táto oblasť s rozlohou takmer 70 000 kilometrov štvorcových, ktorá je ohraničená Arafurským morom, zálivom Carpentaria a národným parkom Kakadu, je posiata tiesňavami a riekami, vodopádmi a skalnatými výbežkami, ako aj celým zástupom prastarých kultúrnych pamiatok. Územie je okrem toho vo vlastníctve domorodého obyvateľstva, čo znamená, že vstúpiť sem môžete iba s povolením získaným prostredníctvom hotela alebo cestovnej kancelárie.

Neďaleko severovýchodného cípu regiónu Arnhem je situovaný ostrov Bremer, ktorého objavovanie je skutočne dobrodružným zážitkom. Z pevniny sa sem dostanete hydroplánom alebo súkromnou loďou, pričom na ostrove si môžete vychutnať nedotknuté pláže obývané iba kolóniami hniezdiacich morských korytnačiek a exotických druhov vtáctva.

Kde sa ubytovať: Jediným turistickým zariadením na ostrove Bremer je rezort Banu Banu Beach Resort, ktorý zahŕňa šesť luxusných ekologických stanových apartmánov. Okrem exkluzivity miestnych pláží máte možnosť spoznať pôvodných obyvateľov z kmeňa Yolgnu, ktorí Vám radi ukážu, ako loviť ryby oštepom či pliesť koše tradičným spôsobom.

Súvisiace: 10 luxusných destinácií, ktoré ponúkajú relax bez davov ľudí

Pláž Fragia, Mykonos, Grécko

Skrytú pláž Fragia nepoznajú ani pravidelní návštevníci ostrova Mykonos.

Mykonos je v súčasnosti iba sotva neobjavenou destináciou, avšak aj tento populárny grécky ostrov si ešte zachováva niekoľko tajomstiev. Ideálnym príkladom je pláž Fragia, ktorá bola otvorená pre verejnosť iba pred niekoľkými rokmi. Táto široká piesočná pláž sa nachádza na vzdialenejšej juhovýchodnej strane ostrova a je obklopená ďalšími „tajnými“ lokalitami obľúbenými medzi miestnymi obyvateľmi, vrátane skrytých pláží ako Pano Tigani, Tsagari a Lia. Pláž Fragia je najlepšie dostupná loďou – ak sa na ňu budete chcieť dostať po súši, budete potrebovať dobrý orientačný zmysel a trpezlivosť pre neoznačené poľné cesty. V cieli Vašej cesty však narazíte na piesočnatý polmesiac pláže krytý skalnatými útesmi a hraničiaci s Egejským morom.

Kde sa ubytovať: Hostia rezortu Grace Mykonos sa môžu vydať na celodennú expedíciu, v rámci ktorej sa budú plaviť na tradičnom rybárskom člne, loviť plody mora a kúpať sa na pláži Fragia, pričom deň zakončia súkromnou grilovačkou v hoteli.

Zdroj: Wandrekust, NYPost

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.