Múzeum Yves Saint Laurent v Marakéši otvorilo svoje brány

Turisti môžu konečne navštíviť múzeum Yves Saint Laurent v marockom meste Marakéš.

Múzeum venované slávnemu módnemu návrhárovi Yves Saint Laurentovi v marockom meste Marakéš otvorilo svoje brány verejnosti 19. októbra. Do priestorov dlho očakávaného objektu sa okamžite nahrnuli davy turistov a nadšencov módy.

Vedenie múzea potvrdilo, že počas prvých troch hodín od otvorenia sa v expozičných halách vystriedalo 1 000 návštevníkov. Nikto z nich si nechcel nechať ujsť niektoré z najznámejších ikonických Laurentových výtvorov, ktoré sú v múzeu vystavené.

Súvisiace: Luxusné značky investujú do start-upov, ktoré prinášajú inovácie do sveta módy

Práve o meste Marakéš sa totiž vraví, že bolo inšpiráciou mnohých jeho modelov. Otvorenie expozícií v Marakéši nasledovalo bezprostredne po sprístupnení ďalšieho múzea venovaného tomuto návrhárovi v Paríži. Saint Laurent opustil tento svet v roku 2008 a jeho meno je lákadlom pre mnohých jeho vyznávačov.

Marocké múzeum je situované v modernej budove, ktorá sa však vyznačuje tradičnými ružovými a okrovými tehlami. Tie sú charakteristické pre tradičnú architektúru tejto krajiny. Dizajn budovy bol posledným dielom Laurentovho bývalého obchodného a životného partnera Pierra Bergeho, ktorý skonal počas minulého mesiaca vo veku 86 rokov.

Obaja návrhári si Marakéš zamilovali počas svojej návštevy mesta v roku 1966. Vtedy bolo centrom bohémskej slobody, ktoré lákalo umelcov a hudobníkov z celého sveta. Okrem iných sa tu vyskytli napríklad aj Allen Ginsberg a skupina Rolling Stones.

Saint Laurent nachádzal inšpiráciu vo farbách a energii marockej kultúry. V Marakéši si tiež kúpil luxusnú vilu, ktorá by mala byť sprístupnená verejnosti už počas budúceho roka. Na jednej zo stien múzea sa nachádza Laurentov výrok: „Tejto krajine vďačím za jej trúfalosť, ktorá sa stala mojou vlastnou.“

Výstavba múzea si vyžiadala sumu 15 miliónov eur a všetky prostriedky na výstavbu pochádzali z predaja úžasnej zbierky umenia, ktorú Laurent zhromaždil počas svojho života. Budova múzea sa nachádza neďaleko skvostnej botanickej záhrady Majorelle Garden, ktorú Laurent a Berge kúpili a zrenovovali v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Súvisiace: Módny návrhár Michael Kors a čo formovalo jeho kariéru…

Do ulíc moderného Marakéša dnes prúdi pozoruhodné množstvo turistov. Vedenie múzea dúfa, že v rámci prvého roka sa objektu podarí nalákať do vnútorných expozícií aspoň 300 000 návštevníkov.

Zdroj: Straitstimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.