Moulin Rouge! Stará parížska kurtizána vyzerá pôvabnejšie ako kedykoľvek predtým

Javisko McLana je vykúpané v červenom zamate a je prerušované rozmanitými lustrami. Do niekoľkých prvých radov sedadiel, ktoré sú v štýle kaviarne a evokujú nočný klub z roku 1899, zasahuje predvádzacie mólo.

Obrovský oslňujúci slon sa pozerá na scénografa Dereka McLaneho, keď skúma svoju scénu pre všetkými očakávanú Broadwayovú adaptáciu Moulin Rouge!, ktorá je oslnivým popoperným filmom Baza Luhrmanna z roku 2001. Oproti slonovi sa lenivo točí ikonický červený veterný mlyn a medzi nimi stojí masívne srdce, ktoré ohraničuje javisko v zdanlivo nekonečných a ozdobne vyrezávaných vrstvách. Scéna prekypuje šarlátovou červenou a zlatou, ktoré zmenili divadlo Al Hirschfeld na najznámejšie parížske miesto nerestí.

McLane súhlasí: „Je toho skutočne veľa.” Chce však stále viac: viac nástenných svietnikov, viac závesov – „aby to vyzeralo trochu elegantnejšie“ – hoci sa zdá, že každý dostupný kúsok divadla je už zahalený nespočetnými vrstvami červeného zamatu a saténu.

Scénograf Derek McLane použil kov, farbu a drevo na zachytenie sviežosti a intenzívnej energie kultového filmu od Baza Luhrmanna.

Avšak mantrou Moulin Rouge! je „viac“ a táto maximalistická majestátnosť spôsobila, že film sa stal vyčnievajúcou výstrednosťou s okúzľujúcou fantáziou. To je to, čo diváci očakávajú, keď sa predstavenie spustilo 25. júla, čo je termín, ktorý McLane musel splniť. Hovorí, že „keď sa dostanete do tejto úrovne podrobností, je ťažké to dokončiť.“

Keď sa otvoria dvere do 28 miliónového muzikálu Moulin Rouge!, je táto show najnovším predstavením v nekonečnej rade adaptácií, dúfajúcich, že ovládnu celý Broadway. Len málo z nich však tak verne vystihuje prirodzenú divadelnú DNA a silnú existujúcu estetickú identitu (Catherine Martin získala Oscara za scénografiu filmu a ďalšiu za kostýmy). McLane, ktorý dostal ocenenie Tony za scénografiu v “33 Variáciách“ z roku 2009, hovorí, že bol „naozaj ohromený“ vizuálmi filmu. „Nikdy predtým som vo filme nevidel nič podobné.“

Preklad koncepcie Luhramnnovho hudobného filmu do statického javiska bolo veľkou koncepčnou otázkou. Režisér Alex Timbers na začiatku navrhol: „Čo keby sme investovali do toho, že v okamihu, keď diváci vkročia dnu si budú pripadať, akoby boli v klube?“ Namiesto kŕčovitého kopírovania, nový dynamický dizajn poskytne príbehu vzrušujúcu rýchlosť a moderný nádych ( spolu so svižnou inscenáciou Timbersa a výbušnou choreografiou od Sonya Tayeh ). Timbers poznamenal: „Potrebovali sme niekoho, kto by mohol premeniť divadlo na omamne krásny a pohlcujúci klub, a Derek bol tým pravým človekom.“

Hlavný salón v Moulin Rouge, ktorý bol otvorený v roku 1889 ( v tom istom roku bola dokončená Eiffelova veža ), a kde sa zrodil tanec „kan-kán“, privítal krásne tancujúce kurtizány, umelcov a aristokratov. A publikum v New Yorku dostalo pozvánku, aby sa k tomuto svetu pripojilo. Podľa McLaneho vízie, tisíce žiaroviek zahalených medzi závesy vrhá tajomné tiene, zatiaľ čo sa nad nimi leskne tucet rozmanitých lustrov. McLane vysvetľuje, že to všetko poukazuje na zúfalý pokus klubu vytvoriť dojem luxusu a sofistikovanosti, zatiaľ čo predáva sex a naráža na pokraj bankrotu. Ďalej poznamenáva: ”Je to nádherné, ale lacné.”

Zľava: Jacqueline B. Arnold ako La Chocolat, Robyn Hurder ako Nini, Holly James ako Arábia a Jeigh Madjus ako Baby Doll.

Najbližšie ku javisku je pár kabaretných stolov ( pre odvážnych divákov ), ktoré sú obkolesené predvádzacím mólom. Počas vyvrcholenia predstavenia tanečníci známi ako „Diamond Dogs“ vyzývajú publikum k zapojeniu sa do ich interpretácie Lady Marmalade. Príbeh, ktorý predstavenie stvárňuje, prepísal knižný autor John Logan, známy filmovými scenármi ako Gladiator a Letec. Logan doplnil príbeh o emotívnu zápletku hlavného páru – kurtizány Satine ( tu Karen Olivo, vo filme Nicole Kidman ) a básnika Christiana s hlbokým pohľadom ( tu Aaron Tveit, predtým Ewan MacGregor ).

V tejto inscenácii na Broadway hrajú Karen Olivo ( Hamilton, West Side Story ) a Aaron Tveit ( Chyť ma, ak to dokážeš ), ktorí prevzali role po slávnych hercoch – Nicole Kidman a Ewan MacGregor.

Zahrnuli aj nové scény, vylepšené postavy ( napr. svalnatejší Duke ) a okrem hudby z 80. a 90. rokov 20. storočia zapracovali viac ako tucet súčasných hitov od umelcov ako Lady Gaga, Katy Perry a Sia. ( Predstavenie obsahuje ohromných 70 populárnych skladieb ).

Vedúca producentka Carmen Pavlovic, poznamenala: „Hľadali sme pre predstavenie niekoho, kto by zvládol veľkolepú stránku Moulin Rouge!, ale tiež pomohol vytvoriť intímnejšie prostredie, ktoré sme hľadali“. Dodáva, že „zábavnou vecou, na ktorú si treba dať pozor, sú všetky tie veterné mlyny, ktoré Derek zabudoval do okolia. Sú rozmiestnené okolo svietidiel, na stenách a dokonca vytvárajú dekoratívne škatule v prednej časti javiska. “

V dizajne, rovnako ako v príbehu, bolo výzvou pripomenúť divákom, prečo sa do filmu zamilovali, ale tiež im dať nový zážitok. McLane ďalej uviedol o filme: „Sú veci, ktoré som chcel oceniť, citovať alebo vypichnúť,“ a ukazuje na znázornenie veterného mlynu, slona a srdca. „Ale koniec koncov navrhujem scenár, ktorý napísal John Logan.“

McLane v divadle Al Hirschfeld Theatre.

McLaneho cesta k Moulin Rouge! sa začala v roku 1976, kedy v lete staval domy pred tým, než začal študovať na Harvarde. Keď sa tam dozvedeli o jeho stavebných skúsenostiach, McLane bol požiadaný, aby pomohol vybudovať študentskú divadelnú produkciu a čoskoro navrhoval vlastné javiská, vrátane niekoľkých, ako aj pre spolužiaka menom Peter Sellars. McLane povedal aj pár slov o svetoznámom režisérovi: „Predstavil ma avantgardnému divadlu a prinútil ma urobiť pár skvelých vecí“, ako je napríklad sada z nehrdzavejúcej ocele, na predstavenie kráľa Leara s autom Lincoln Continental v strede javiska.

Po absolvovaní postgraduálnej školy v Yale, McLane strávil takmer desať rokov navrhovaním javísk v regionálnych divadlách po celej krajine – niekedy to bolo 10 až 12 predstavení ročne. Priznáva, že „muselo ich byť tak veľa preto, aby som mal za čo jesť.“ Váži si však túto skúsenosť pre možné experimentovanie a pády mimo dohľadu v New Yorku. K veľkému zlomu prišlo, keď v roku 2003 navrhol scénu pre dielo Moises Kaufmana s názvom „Ja som moja vlastná žena“. Vraví, že to „bolo prvý krát, kedy som mohol plne rozvinúť svoj vnútorný hlas ako dizajnér“. Od tej doby sa jeho Broadway kredity rozšírili ( medzi nimi aj „Ragtime“ a „Blázni“), spolu s televíznymi vystúpeniami ( Hairspray Live! ), a zahŕňajú aj niekoľkoročné navrhovanie javiska pre Ceny Akadémie, ktoré mu vyhrali jednu z jeho dvoch cien Emmy.

Jeden z McLaneových náčrtov pre javisko v New Yorku, nočná scéna.

Moulin Rouge! je vyvrcholením mnohých oblastí jeho biografie a záujmov. McLane dodáva: „Od chvíle, keď som o tom počul, som si pomyslel – Tento projekt musím urobiť. Toto je presne moja šálka kávy.“ Zahŕňa to prípravu javiska vo francúzkej ére „belle époque“ ( krásna éra ), ktorú zbožňuje. Skutočnosť, že v tom čase bol v európskych kultúrnych kruhoch rozšírený orientalizmus, už dlho zaujímala McLana, ktorý ako dieťa žil dva roky v Kalkate, zatiaľ čo jeho otec, profesor Severozápadnej Univerzity, sa tam nachádzal na jednom výskume. Mnohí umelci vtedy čerpali inšpiráciu z východných kultúr, ako sú India a Čína.

Danny Burstein hrá predstaviteľa nočného života Harolda Zidlera.

Teraz to všetko spojil na pódiu – s eleganciou a vznešenosťou a štipkou avantgardy a uviedol, že „to definitívne rozšírilo jeho hranice a posunulo ho to vpred.“ Výsledkom nie je javisko v divadle, je v tom cítiť viac – premena domu na Broadway na štedrý, nemravný nočný klub takmer mýtického dávneho veku, ktorý je poctou filmu a zároveň je stále svojím vlastným svetom.

Ale nie celkom: Stále ešte treba zavesiť ďalšie závesy.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.