Módna kolekcia Louis Vuitton Ready-To-Wear Jar 2020

Kolekcia značky Louis Vuitton z dielne Nicolasa Ghesquière bola poslednou módnou prehliadkou sezóny Jar 2020. Neznamenala len vyvrcholenie 4-týždňovej cesty mnohými mestami, ale aj začiatok novej dekády. Čo nám táto prehliadka napovedá o tom, kde je móda teraz a kam by sa mohla dostať o pár rokov?

Ghesquière bol vždy jednou nohou vpred, len málo návrhárov 21. storočia má väčší vplyv. Jeho tvorba pre značku Louis Vuitton je ale hlboko spätá s minulosťou. Minulú sezónu nás poslal späť do čias pred Internetom, konkrétne do vychýrenej parížskej štvrti Beaubourgu z 80. rokov. Pár sezón predtým zas skombinoval barokové kabáty z 18. storočia s dizajnovými teniskami.

Túto sezónu Ghesquière podľa vlastných slov nastavil stroj času do parížskej éry Belle Époque. „Je to časť francúzskych dejín, ktorá je veľmi zaujímavá umením, kultúrou, a to predovšetkým emancipáciou žien a literatúrou od Prousta.” Rovnako je to aj obdobie zrodu módneho domu Louis Vuitton. Na konci 18. storočia, keď pokroky v stavebníctve a technológii znamenali pre elitu novú éru cestovania, to bol práve Monsieur Vuitton a jeho potomkovia, ktorí pre nich vyrábali kufre, označené dnes už ikonickým monogramom.

Odkazov na označenie obdobia Belle Époque v módnej šou bolo mnoho: nazbierané rukávy na košeliach, pierká z irisu – každé iné, viktoriánsky účes alá Gibson Girl a všetky secesné prvky, vo Francúzsku označované ako Art Nouveau, od protopsychedelických zelených žakárových kabátov, po maľované kvety na jednoduchých šatách, či úchvatný kožený kabát s ručne maľovanými tvárami anjelov. Chýbali už len krinolíny. (Vtipné je, že tie boli v tejto sezóne trendy na inom fronte). Menej znalí jednotlivci francúzskej histórie mohli na móle vidieť odkazy na kultový butik Biba zo 70. rokov, alebo kúsky zo staršej tvorby samotného Ghesquièra. Stroj času sa akosi rozkrútil rýchlejšie. Známy Francúz, nie Proust, raz povedal, plus ça change, plus c’est la même chose. (Čím viac sa mení, tým viac je rovnaký).

Súvisiace:
Módna kolekcia Vivienne Westwood pripravená na Jar 2020
Módna kolekcia značky Alexander McQueen Resort 2020

Zdá sa, že Ghesquière tento výrok celkom napĺňa, najmä kazetovými kabelkami v štýle VHS, ktoré otvorili prehliadku, a monogramovými nákupnými taškami, zdobenými obrázkom starých, na sebe uložených VHS-iek, ktorých názvy boli zámerne skomolené. Terminátor sa zmenil na Trunkinátor,  Thelma a Louise  na Gaston and Louis (Gaston-Louis Vuitton ako tretia generácia Vuittonovcov). Louisove Úžasné Dobrodružstvo bolo samozrejme narážkou na Úžasné Dobrodružstvo Billa & Teda. Je jasné, kam tým Ghesquière mieril. Rozumne využitý návrat v čase vyprovokoval medzi odchádzajúcimi divákmi vášnivú debatu, ktorú viedli počas odchodu z prehliadky cez historické nádvorie Cour Carrée, vyrobené z trvalo udržateľnej preglejky a popri slávnej sklenej pyramíde IM Pei z 20. storočia, ktoré malo pripomínať Egypt 5000 rokov dozadu.

Niekto môže tvrdiť, že čas je len to, čo vnímame. Kam teda smeruje móda 2020? Ghesquière to vie. Bude viac menej rovnaká a úplne odlišná.

Video módnej kolekcie značky Louis Vuitton pre rok 2020:

 

Zdroj: WWD

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.