Model 2022 McLaren Artura je radikálne nový hybridný superautomobil

Spoločnosť McLaren predstavila najradikálnejší nový sériovo vyrábaný automobil od čias modelu MP4-12C, ktorý bol uvedený na trh v roku 2011. Zoznámte sa s modelom McLaren Artura, úplne novým superautom britského výrobcu, poháňaným hybridným pohonom.

Áno, správne! McLaren Artura je prvým hybridom spoločnosti McLarenu od čias slávneho modelu P1. Nová Artura však nie je ani jedinečná, ani jej cena sa neuvádza v miliónoch. Je umiestnená priamo nad základným modelom portfólia spoločnosti McLarenu, s porovnateľne dostupnou cenou. Ale o tom neskôr.

Srdcom modelu McLaren Artura je plug-in hybrid vyrobený z úplne nového 3,0 – litrového motora V6 M630 s dvojitým turbom a elektromotora, ktorý je poháňaný malou lítium-iónovou batériou s výkonom 7,4 kWh. Samotný benzínový motor dokáže poskytnúť výkon 577 konských síl a krútiaci moment 584 Nm, zatiaľ čo elektromotor dodáva ďalších 94 konských síl a krútiaci moment 225 Nm, takže celkový výkon dosahuje až 671 konských síl a krútiaci moment takmer 720 Nm. Motor je spojený s menšou, ľahšou, osemstupňovou prevodovou skrinkou, ktorá nahrádza osvedčenú sedemstupňovú prevodovku spoločnosti McLaren.

Podľa spoločnosti McLaren môže model Artura zrýchliť z nuly na takmer 100 km za hodinu za 3,0 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť až na 330 km/h. Čo je však dôležité, automobilka McLaren tvrdí, že Artura je jej palivovo najefektívnejším modelom v histórií.

Model McLaren Artura má tiež novú výplň interiéru z uhlíkových vlákien, ktorá bola vyrobená vo vlastnej dielni a ktorá sľubuje, že bude silnejšia, bezpečnejšia a ľahšia ako jej predchodcovia. V skutočnosti toto nové superauto váži iba necelých 1500 kilogramov, čo je pre hybrid nielen pôsobivé, ale v skutočnosti váži menej ako automobily s označením Ferrari F8 Tributo a Lamborghini Huracán.

Súvisiace: McLaren predstavila nový model automobilu zo svojej dielne za $ 1,7 milióna

Okrem toho má model Artura aj nový systém zavesenia kolies. Čo sa týka dizajnu, vzhľad nového McLarenu nie je revolučný. Tvar tohto superauta je jednoznačne odvodený zo súčasného dizajnérskeho rukopisu automobilky McLaren, ktorý sa vyvinul z pôvodného modelu MP4-12C.

Kabína je tiež typická pre automobilku McLaren s malými estetickými úpravami. Volant sa nastavuje elektricky, pričom so sebou posúva aj prístrojovú skrinku. Interiér tiež dostal vertikálne umiestnenú 8,0-palcovú dotykovú obrazovku.

Cena sa začína na 229 500 amerických dolárov, čo z Artury robí vstupný model do „Super série“ McLarenu. Najlacnejším modelom v súčasnej ponuke spoločnosti McLaren je model GT, ktorý je v portfóliu umiestnený hneď pod novou Arturou. Britský výrobca už začal prijímať objednávky a prvé dodávky sú očakávané už do júna roku 2021.

Zdroj: Autobild

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.