Mladý vizionársky návrhár Paolo Carzana vykúzlil magický svet na Londýnskom týždni módy

Po ročnej nútenej prestávke prúdi v ústrety svetu mladistvá a úžasná vlna tvorivej energie. Vo svojich modeloch ju prináša aj nová krv medzi návrhármi, Paolo Carzana. Jeho 18 jemných, vizionárskych modelov, ktoré vyrobil svojpomocne vo svojom štúdiu vo waleskom Cardiffe, odprezentoval digitálnou prehliadkou, ktorú natočil na svoj telefón. „Som to ja, kto vytvára to, čo nevidím. Postavy, ktoré si predstavujem, sa prechádzajú okolo mňa a chránia ma.”

Carzanova ríša, ktorú nazýva druhým svetom, je mágiou duchovného liečenia, romantiky a analógovej fantázie, zakorenenými v remesle, prírode a tradíciách waleskej rozprávkovej mytológie: „Chcel som robiť veci, ktoré majú jemný a krehký vzťah k telu. Ide o myšlienku, že existuje alternatívny spôsob, ako niečo robiť a existuje alternatívny svet k vzostupujúcemu svetu falošnej online reality a bezúčelných činov. Napriek tomu, že krajina a svet sú rozdelené, chcel som ukázať, že my, ktorí máme rovnakú vieru, môžeme byť protilátkou.“

Carzanova originálna vizualizácia úplne domnelého špekulatívneho miesta útechy, ktorá vznikla z úzkosti a strachu, ktoré zasiahli všetkých študentov a absolventov prinútených zostať doma počas pandémie, je debutom, ktorý z neho robí izolovaného vodcu, hrdinu zúrivo obhajujúceho citlivé hodnoty generácie Z. O to viac, že svoju kolekciu vyrobil ručne a výlučne z materiálov, ktoré pozbieral a zafarbil prírodnými pigmentmi.

3x

Zasvätené oči si všimli talent Carzana už v roku 2018, kedy promoval na Westminsterskej Univerzite a svoju záverečnú kolekciu s názvom „ Chlapec, ktorého si ukradol“ vyrobil z vegánskych a organických materiálov. Aj vďaka tomu ho mnohí začali prirovnávať k takým ikonickým návrhárom ako Alexander McQueen alebo John Galliano.

Jeho oddanosť voči udržateľným postupom a materiálom mu priniesla štipendium na londýnskej vysokej škole umeleckého zamerania Central Saint Martins, ktorú úspešne skončil v roku 2020. V zápätí sa však, rovnako ako jeho rovesníci po celom svete, náhle ocitol späť doma.

Carzana je teraz súčasťou digitálnych prehliadok Týždňa módy v Londýne, ale rovnako je aj živým dôkazom reality novej generácie, ktorá svedčí o tom, že Londýn alebo akékoľvek hlavné mesto módy nemusí byť centrom všetkého.

Pracuje v štúdiu s nízkym nájmom, ktoré si vytvoril v dokoch v Cardiffe a sú miestom regionálnej postindustriálnej regenerácie. „Cez rodinu mojej matky sa identifikujem ako Walesan, nie Brit. Narodil som sa tu v Cardiffe. Zistil som, že môj dedo pred rokmi v tejto budove učil. “ Nakrútil tu aj prehliadku svojej kolekcie, konkrétne v priestoroch budovy Cardiff Coal Exchange, pričom jeho modely pôsobia ako z iného sveta.

Rozprávkové klobúky, látkové papuče a všetky ostatné modely sú vyrobené z bambusového hodvábu, organickej bavlny, ananásovej kože, starožitných waleských gobelínových prikrývok a perín, teda materiálov, ktoré si Carzana nahromadil počas svojho vysokoškolského štúdia. Namiesto zipsov a gombíkov používa na nohaviciach, spodnej bielizni, šatách a bundách šnúrky a uzly, ktoré sa viažu.

Podľa neho tento systém viazania „veľmi dobre tvaruje telo.“ Séria obojstranných tričiek s „otvoreným srdcom“, natiahnutých tak, aby odhalili hrudník, má symbolizovať zraniteľnosť a zdá sa, že sa rýchlo stanú hitom. „Nechcem, aby to bolo sexualizované. Ale je to alternatívny spôsob cítenia – pocit, že máte odev pod kontrolou. “

Carzana miešal a experimentoval s prírodnými farbami v peci s priemyselnými panvicami. Na zafarbenie vecí ružovou až tmavočervenou použil koreň moreny, maliny a jahody, kurkumou vytváral zelené a žlto-zlaté farby, guľatinou a levanduľou farbil veci do fialových odtieňov. Dúfa, že infúzie levandule, ružového oleja a svätej bazalky dodajú oblečeniu liečivé vlastnosti. „Vychádzam z toho, že sme vegáni, že sa stravujeme ekologicky a že chceme robiť všetko správne. Čítal som knihu, ktorá obsahuje stovky liečivých rastlín, len listujem a objavujem veci, ktoré sa používajú už celé storočia.”

V temných časoch sa objavuje niečo neuveriteľné: reformácia, regenerácia z rúk tých najmenších. Paolo Carzana predstavuje tento boj do svetla. „Naozaj som chcel symbolizovať a mať spomienkovú knihu na toto obdobie, keď som len sám. Snažím sa vytvoriť z toho krásne spomienky.”

Zdroj: Milled, Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.