Miliardár Ray Dalio: “Tento prístup Vám pomôže dosiahnuť Vaše sny”

Ray Dalio, zakladateľ investičnej spoločnosti Bridgewater Associates

Je všeobecne známe, že niektorí ľudia radi snívajú, zatiaľ čo iní sú realisti. Miliardár Ray Dalio, ktorý zbohatol v oblasti hedžových fondov tvrdí, že na to, aby ste dosiahli úspech, potrebujete obe z týchto vlastností. Presnejšie, Dalio hovorí, že práve idealisti, ktorí radi snívajú, potrebujú určitú dávku realizmu na dosiahnutie svojich snov. Dalio vo svojom nedávnom Facebookovom príspevku poznamenal: ,,Hyperrealistický prístup vám pomôže uvážlivo si zvoliť sny a následne ich splniť.”

Ray Dalio je zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewater Associates, ktorý spravuje v aktívach na hodnote približne 160 miliárd dolárov. V spomínanom príspevku na sociálnych sieťach Dalio vyzdvihuje dôležitosť dosiahnutia rovnováhy medzi realizmom a idealizmom tým, že budete nasledovať svoje sny, ale zároveň čo najrealistickejšie zhodnotíte možnosti, ako tieto ciele dosiahnuť.

Dalio na svojom Facebooku píše: ,,Porozumieť realite, naučiť sa akceptovať ju a pracovať s ňou, je zároveň praktické a nádherné,” … ,,Stal som sa takým hyperrealistom, že som sa naučil pracovať s každou realitou, vrátane tých krutých, a začal som opovrhovať nepraktickým idealizmom.”

Pod ,,nepraktickým idealizmom” má Dalio na mysli spôsob myslenia, ktorý je zväčša spájaný s idealistami, ktorí buď nikdy nezrealizujú svoje vznešené nápady, alebo to robia veľmi nepraktickým a nerealizovateľným spôsobom. (Napríklad, nepraktický idealista pravdepodobne strávi viac času snívaním o svojom úspechu ako prácou na jeho dosiahnutí.)

Dalio však tvrdí, že vôbec nie je proti tomu, aby ľudia mali sny. Miliardár v ďalšom príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol: ,,Nechápte ma zle: Verím tomu, že sny sa plnia,” … ,,Pre mňa nie je v živote nič lepšie ako práve toto. Plnenie snov je tým, čo dáva životu zmysel.”

Konštatuje: ,,Chcem tým povedať, že ľudia, ktorí vytvárajú úžasné veci, nestrávia celý čas bezvýznamným snívaním, naopak, vždy berú do úvahy reálnu situáciu.”

V článku publikovanom v časopise Psychology Today v roku 2018 sa uvádza, že snívanie o úspechu je efektívnejšie, keď si človek zároveň predstaví reálne prekážky, ktorým bude na ceste za týmto úspechom musieť čeliť. Shahram Heshmat, bývalý docent University of Illinois v Springfielde v článku napísal: ,,Podstatou úspechu pri plnení snov je schopnosť realisticky zhodnotiť, ktoré sny sú naplniteľné a skutočne dôležité, a ktorých by sme sa naopak mali vyvarovať”.

Súvisiace:
7 výrazných psychologických znakov najbohatších ľudí
Bill Gates a ďalší miliardári tvrdia, že tento zvyk je kľúčom k ich úspechu

Daliov post je súčasťou série ,,Princípov”, ktoré pravidelne zverejňuje na sociálnych sieťach, pričom mnohé z nich pochádzajú z jeho knihy “Principles: Life & Work”, ktorá bola vydaná v roku 2017. V tejto knihe miliardár zdieľal svoje postrehy týkajúce sa úspechu a vodcovstva.

Dalio nie je ani zďaleka jediný úspešný podnikateľ, ktorý verí, že úspech vyžaduje zmes idealizmu a praktickosti.

V roku 2016 CEO spoločnosti Apple, Tim Cook, popisoval vlastnosti, ktoré by mali mať zamestnanci tejto firmy, pričom jednou z nich bol práve ,,otrasiteľný idealizmus”. Cook ho opísal takto: ,,Hľadáme ľudí, ktorí nebudú slepo akceptovať status quo, takých, ktorí nie sú spokojní s tým, ako veci fungujú, ľudí, ktorí skutočne chcú zmeniť svet a vložia sa do toho naplno”. Zároveň však Cook dodal, že Apple hľadá zamestnancov, ktorí sú ,,šialene šikovní”, a ktorým nechýba odvaha a odhodlanie. Inak povedané, schopnosť snívať o tom, že zmeníte svet, je pre úspech v technologickom gigante nevyhnutná, ale rovnako dôležité je vedieť sa premôcť a začať pracovať na dosiahnutí týchto cieľov.

Zdroj: CNBC

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.