Miliardár François Pinault konečne otvoril v Paríži múzeum vystavujúce jeho zbierku 10 000 diel

Miliardár François Pinault a jeho múzeum v Paríži.

obr
Panoramatická olejomaľba ‘Triumphal France’, ktorá zdobí kupolu múzea Bourse de Commerce.

Keď sa pred dvoma desaťročiami miliardársky podnikateľ François Pinault prvýkrát pokúsil vybudovať v Paríži múzeum, kde by mohol vystaviť svoju zbierku súčasného umenia, projekt potopili byrokratické boje a meškanie. V emotívnom článku vo francúzskych novinách Le Monde napísal o svojom „nesmiernom sklamaní“ a oznámil, že namiesto toho zrekonštruuje Palazzo Grassi v Benátkach. „Nerád sa podriaďujem alebo končím,“ vysvetlil dôvody, prečo sa tento úspešný podnikateľ, ktorého majetok podľa magazínu Forbes teraz dosahuje 55 miliárd dolárov, presunul do Talianska. „Po Benátkach by som rád pridal ďalšie mestá v Európe a jedného dňa, dúfam, aj Francúzsko.“

84-ročný miliardár, ktorý začal v drevárskom priemysle v rodnom Bretónsku a pokračoval v budovaní skupiny Kering, ktorá vlastní napríklad značky Gucci a Yves Saint Laurent, konečne dosiahol svoj cieľ. 22. mája otvoril múzeum v starostlivo zrekonštruovanej budove Bourse de Commerce, bledej kamennej rotunde v centre Paríža.

Nachádza sa kúsok od mestských chrámov za kultúrnymi pamiatkami Louvre a Centre Pompidou a dopĺňa už aj tak bohatú umeleckú ponuku francúzskeho hlavného mesta. Toto múzeum zapadá do pokračujúceho omladzovania oblasti Les Halles, ktorá chátrala od 70. rokov, kedy bol trh pod holým nebom nahradený nevkusným nákupným centrom a dopravným uzlom. Múzeum sa nachádza na západnej strane listnatého parku lemovaného kaviarňami.

‘Opening’ od Urs Fischer v rotunde múzea.

Pinault dúfa, že výstavný priestor s rozlohou 7 000 metrov štvorcových, ktorý bude prezentovať rotujúce výstavy zostavené z jeho zbierky 10 000 diel a z iných inštitúcií, priláka široké publikum a dokonca zvíťazí nad skeptikmi súčasného umenia, ktorí uprednostňujú klasiku. „Umenie z minulosti je zaujímavé, ale musíme tiež venovať pozornosť tomu, čo sa deje v dnešnom svete a tiež v budúcnosti,“ uviedol v nedávnom rozhlasovom rozhovore.

Nové múzeum Pinaultovej zbierky je umiestnené v budove, ktorá prešla od 16. storočia niekoľkými inkarnáciami a všetky sú dodnes viditeľné. Nachádza sa tu takzvaný stĺp Medici, ktorý si na pozorovanie hviezd dala postaviť Catherine de ‘Medici. Okrúhla kamenná podlaha pochádza z obdobia, keď tu mesto pred revolúciou uskladňovalo obilie, aby uživilo obyvateľstvo. V roku 1889 bola do budovy kvôli svetovej výstave pristavená liatinová kupola a sklenený strop, ktoré neskôr tvorili dramatické pozadie pre obchod uskutočňovaný obchodníkmi s komoditami ako cukor, káva a kakao, ktoré počas koloniálnej éry budovali bohatstvo Francúzska.

Dnes, po štyroch rokoch trvajúcej rekonštrukcii v hodnote 160 miliónov eur, pridal japonský architekt Tadao Ando do svetelnej kupoly štipku minimalistického chladu vďaka jeho návrhu deväť metrov vysokého betónového valca. Po rekonštrukcii budovy Palazzo Grassi v roku 2006 a v roku 2009 múzea v Benátkach, ktoré sa nachádza v starej námornej colnej budove na Punta Della Dogana, to je tretia zákazka, ktorú si Pinault u tohto laureáta Pritzkerovej ceny zajednal. Všetky práce Anda pre Pinaulta majú spoločného menovateľa: historické priestory s modernými prvkami z cementu, skla a svetla. Jeho estetika v budove Bourse de Commerce bez námahy dopĺňa bohatú históriu tohto miesta. Keď do nej vojdete, nepripomína vám to typické múzeum.

Lístky sa predávajú mimo budovu, takže vkročíte do centrálneho výstavného priestoru s malým prechodom a bez zdobenej vstupnej haly. Galérie nie sú obvyklými štvorcovými bezvýraznými bielymi kockami; obiehajú okolo centrálnej rotundy a sú prerušované oknami na vnútornej aj vonkajšej stene, ktoré umožňujú prienik mäkkého prirodzeného svetla. Okná tiež vytvárajú príjemnú súhru medzi umeleckými dielami a samotnou budovou.

Podmienkou 50-ročného prenájmu, ktorý Pinault podpísal s mestom Paríž, bolo obnovenie budovy Bourse de Commerce bez veľkých zmien, pretože je klasifikovaná ako historická pamiatka. Zahŕňalo to aj reštaurovanie panoramatickej olejomaľby „Triumphal France“, ktorá zdobí kupolu. Zobrazuje slávu kolonizácie a technologického pokroku – doplnenú o stereotypné obrazy afrických bojovníkov a japonských gejší. Vystavené umenie tak bojuje proti rasizmu nástennej maľby z inej éry.

Na druhom poschodí visí po celom interiéri okna, cez ktoré je viditeľná kolonialistická nástenná maľba, portrét mladej černošky od britsko-ghanskej maliarky Lynette Yiadom-Boakye. Slúži takmer ako jemné vizuálne pokarhanie, vysvetľuje Martin Bethenod, výkonný riaditeľ zbierky Pinaulta v múzeu Bourse de Commerce. „Umenie nám môže pomôcť dať minulosť budovy do kontextu.“

Ďalším príkladom dialógu medzi budovou a umením je výstava asi 30 diel od Davida Hammonsa, významného afroamerického umelca, ktorého dielo objasňuje život černochov v USA. Hammons požiadal, aby bola jeho inštalácia „Minimum Security“ umiestnená pred nástennou maľbou s mapou námorných trás z 19. storočia, ktoré zhromažďovali bohatstvo Európy. Dielo pripomína hrdzavú kovovú klietku, inšpirovanú väzenskou celou v štátnej väznici San Quentin v Kalifornii, doplnenú hrdzavou kovovou posteľou a hrozivo vŕzgajúcimi dverami.

Bethenod dodáva:„Hammons chcel dať svoje dielo do kontrastu s mapou, a to tak, aby tu bolo temno, a aby vyjadroval strach.“ Mnohé z exponátov, ktoré si Pinault vybral na otvorenie, nesú podobné politické odkazy. (Bethenod potvrdzuje, že diela si vybral sám Pinault. „Bol tu každý deň počas renovácie. Každý detail, každý umelec je odrazom jeho vkusu a jeho vízie“).

Ryan Gander: ‘I . . . I . . . I . . . ‘

Takýto otvorene aktivistický výber diel bol neočakávaným obratom pre patróna bohatých umení, najmä vo Francúzsku, kde rozhovory o rase zostávajú tabu a komplikované. Francúzsko sa už dlho považuje za farboslepé, pretože je to takzvaná „univerzálna“ republika, kde sú si všetci podľa zákona rovní. Ľudia majú byť predovšetkým občanmi a nemajú klásť príliš veľký dôraz na svoju etnickú, náboženskú alebo sexuálnu identitu. Keď sa v minulom roku rozšírili po Paríži protesty hnutia Black Lives Matters, politická trieda ich privítala zmätene a prezident Emmanuel Macron vyzval demonštrantov, aby nezhadzovali sochy otrokárov a kolonialistov ako v iných krajinách. Ale v múzeu Bourse de Commerce je Pinault doma, takže môže slobodne provokovať. Jean-Jacques Aillagon, výkonný riaditeľ zbierky Pinault, dodáva: „Bolo nevyhnutné, aby bol výber diel vážny, aby odrážal to, čím si prešiel svet po viac ako roku pandemických a protestných hnutí.“

Projekt je tiež dôkazom toho, ako súkromné ​​peniaze menia francúzsku kultúrnu scénu, v ktorej je štát dlho hlavným podporovateľom múzeí, a je tiež veľkým donorom divadla a filmu. Niekoľko bohatých francúzskych rodín vytvorilo v posledných rokoch v Paríži nové umelecké inštitúcie a tieto nadácie majú čoraz väčší vplyv na francúzske umenie. Uvidí sa, ako budú interagovať a konkurovať múzeám financovaným vládou, ktoré majú často rozpočtové obmedzenia.

Najmonumentálnejšie z nich si objednal Bernard Arnault, miliardársky zakladateľ luxusnej skupiny LVMH, ktorý v roku 2014 otváral kultúrne stredisko a nadáciu Fondation Louis Vuitton na západnom okraji Paríža v dramatickej budove, ktorú navrhol Frank Gehry. Arnault a Pinault, dlhoroční obchodní rivali, nedávno načas odložili svoju rivalitu. Pinault pozval Arnaulta na prehliadku múzea Bourse de Commerce pred jeho oficiálnym otvorením a prominentní zberatelia spolu strávili dve hodiny. Rovnako ako to urobili v Arnaultovom mieste pred jeho otvorením.

Zdroj: WSJ, NYTimes

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.