Miliardár Dmitry Bosov zomrel následkom strelných zranení doma v Moskve

Dmitry Bosov.

Podľa správ z Ruska bol vo svojom byte v Moskve nájdený mŕtvy 52-ročný miliardár Dmitry Bosov.

Vyšetrovací výbor Ruska, ktorý je najvyšším federálnym vyšetrovacím orgánom krajiny potvrdil, že telo muža so strelnou ranou v hlave našli príbuzní doma v dedine Usovo. Vedľa tela obete bola nájdená pištoľ Glock 19 gen 4. Spoločnosť Alltek, ktorú Bosov založil, vo svojom vyhlásení potvrdila, že Bosov zomrel. Uviedla, že Bosovova smrť je „obrovskou stratou pre všetkých, ktorí ho poznali“. Opisujú ho ako „vynikajúceho obchodníka, odvážneho a rozhodného inovátora, spoľahlivého partnera, citlivého a oddaného priateľa.“

Vyšetrovatelia zisťujú príčinu smrti, nevylučujú však ani samovraždu.

Bosov bol známy pre vlastníctvo spoločnosti Sibanthracite Group, ktorá spájala niekoľko producentov uhlia na Sibíri a tvorila hlavný tok jeho odhadovaného čistého majetku vo výške 1,1 miliardy dolárov. Spoločnosť tvrdí, že má v rezerve viac ako 670 miliónov ton uhlia a antracitu.

Vladimír Potanin a Dmitry Bosov pri zápase „Pohar hokejových legiend“ v roku 2016.

Dmitry Bosov v skratke

Webová stránka Forbes.ru zaznamenala vzostup Dmitryja Bosova. Podľa Forbes.ru, Bosov v roku 1991 absolvoval Fakultu rádiovej elektroniky a laserovej technológie na Štátnej technickej univerzite Bauman v Moskve. Spolu so spolužiakmi Dmitrijom Agaom, Dmitrijom Shatokhinom a Vladimirom Mikulikom založil svoju prvú spoločnosť deň po promócii. Predával počítače.

Súvisiace:
Ruskí miliardári budujú moderné školstvo
Ruský miliardár príde na základe rozvodového konania o jachtu v hodnote $492 mil.

Rýchly úspech dosiahol prostredníctvom tzv. „hliníkového kapitálu“, keď Bosov od priateľa na ministerstve zahraničných ekonomických vzťahov počul, že peniaze sa dajú zarobiť na dodávkach hliníka pre potreby štátu. V 90. rokoch podnikal s rôznymi osobami, ktoré dominovali ruskému priemyslu. Prostredníctvom taviarne hliníka v Krasnojarsku, ktorá je údajne súčasťou impéria miliardára Olega Deripaska, začal Bosov obchodovať s Veľkou Britániou a bratmi Davidom a Simonom Reubenom, ktorých odhadovaná hodnota majetku každého z nich je 7,1 miliardy dolárov.

Simon Reuben a David Reuben.

Podľa informácii na webovej stránke bratov Reubenov, v roku 1992 sa investori dohodli, že v Krasnojarskej taviarni získajú oxid hlinitý a zaplatia „colný poplatok“, pričom spoločnosť Reuben preberá riziko za stále sa meniacu cenu a zjavné trhové riziko.

V roku 2000 vzťahy ochladli. Vypukla občianska vojna. Roman Abramovič a Boris Berezovsky zo spoločnosti Sibneft nečakane kúpili podiely v závodoch na výrobu hliníka, čo spôsobilo záhubu. Bosov a jeho partneri nakoniec predali svoje podiely Abramovičovi a Berezovskému za 550 miliónov dolárov.

Posledný vzostup

Bosov sa tento rok po prvýkrát dostal na zoznam miliardárov časopisu Forbes prostredníctvom svojho podielu v spoločnosti Sibantracite, ktorá bola založená v roku 2001.

Forbes.ru uvádza, že do polovice roka 2010 uhoľná šachta Sibanthracite zrýchlila svoj výnos a zvýšila kontrolu na trhu s ruským uhlím nad 21%. Produkcia vzrástla zo 6 miliónov ton koksového a čierneho uhlia v roku 2014 na 24 miliónov ton uhlia v roku 2018.

 

Zdroj: TheSun

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.