McLaren predstavila nový model automobilu zo svojej dielne za $ 1,7 milióna

Model Elva značky McLaren je vytvorený pre poskytnutie dokonalého roadsterového zážitku z jazdy. V jeho základnej výbave však nenájdete žiadne stereo, ani strechu.

Nový model automobilu značky McLaren s názvom Elva stojí vo svojej základnej výbave neuveriteľných 1,7 milióna dolárov. Za dodatočné funkcie, ako napríklad audio systém, si však budete musieť priplatiť o niečo viac. Vzhľadom na to, že daný automobil nemá vo svojej základnej výbave dokonca ani čelné sklo, podľa vlastných preferencií si rovnako aj to budete môcť za istý poplatok zadovážiť. Čo však modelu už na prvý pohľad jednoznačne chýba a čo si zároveň k výbave svojho automobilu nebudete môcť dokúpiť vôbec, je strecha.

Vozidlo však aj napriek absencii strechy nemožno charakterizovať ako obyčajný kabriolet. Jedná sa totižto o  výnimočný roadster s priekopníckymi konštruktérskymi princípmi.

Vzhľadom na to, že automobil nedisponuje čelným sklom, mnohým napadne otázka: Ako bude možné zvládnuť obrovský nápor vzduchu počas jazdy? Odpoveďou je unikátna technológia s názvom Active Air Management System, ktorá čelné sklo plne nahrádza. Ide o aerodynamickú ochranu, ktorá sa spustí automaticky v momente, keď rýchlosť automobilu prekoná približne 40 km/h. Funguje na báze premyslenej automobilovej konštrukcie, vďaka ktorej je vzduch počas jazdy nútený prúdiť z prednej časti automobilu (v podobe akéhosi vysokorýchlostného pásu) priamo ponad jeho sedadlá až k zadnej časti vozidla.

Vzhľadom na to, že núti vzduch prúdiť iba okolo tela auta a ponad jeho kokpit, pričom nie zároveň aj cez jeho interiér, správa sa úplne rovnako ako pomyselné čelné sklo automobilu. V tejto úlohe mu pritom napomáha malý vychyľovač z uhlíkových vlákien, ktorý je umiestnený v prednej časti vozidla a vyklápa, alebo sa sklápa podľa intenzity prúdenia vzduchu. Cestujúci si tak môžu pokojne a nerušene vychutnávať zážitok z jazdy, ktorý vďaka akejsi „vzduchovej bubline“ pôsobí priam čiarovne.

V prípade, že by sa automobil v dôsledku dopravnej nehody prevrátil, jeho pasažieri budú chránení automatickým ochranným systémom. Aj napriek tomu, že tento systém nebol automobilovou značkou bližšie charakterizovaný, je pravdepodobné, že bude fungovať na rovnakom princípe ako aj v ostatných jej vozidlách. Ide tak o tzv. rollover ochranné systémy, ktorých funkčnosť je vybudovaná na základe silných kovových oceľových výstuží, ktoré sa v prípade potreby automaticky rozvinú spoza sedadiel pasažierov v momente, kedy senzory auta vytušia možné prevrátenie sa.

Model Elva je poháňaný štvorlitrovým benzínovým osemvalcom s dvomi turbami a maximálnym výkonom približne 590 kW, ktorý je umiestnený priamo za sedadlami automobilu. Aj vďaka podstatne zľahčenej karosérii dokáže zrýchliť z 0 na takmer 100 km/h za menej ako tri sekundy. Spolu s niekoľkými ďalšími modelmi, ako napríklad so športovým modelom Senna, alebo aj s modelom Speedtail, sa tak stal súčasťou neskutočnej sady superrýchlych automobilov značky McLaren.

Na volante automobilu je možné nájsť ovládacie prvky pre rôzne režimy jazdy, ako je napríklad športový, či pohodlný režim – ale aj režim pretekárskych dráh.

Značka McLaren uviedla, že z tohto modelu bude skonštruovaných výhradne 399 kusov, aby tak ostala zachovaná jeho jedinečnosť a unikátnosť. Prvé automobily je pritom možné očakávať už koncom roka 2020. Okrem tohto modelu však britská spoločnosť ponúka aj cenovo dostupnejšie modely športových automobilov. Ide o model McLaren 570S (ktorého cena začína pod hranicou 200 000 miliónov dolárov) a model McLaren GT (ktorý môžete zakúpiť o približne 20  000 dolárov viac ako model Senna).

Dizajn nového modelu spoločnosti McLaren bol inšpirovaný pretekárskym automobilom rovnakej značky, ktorý pochádza zo 60. rokov minulého storočia.

Model Elva je vytvorený podľa známeho pretekárskeho automobilu značky McLaren s rovnomenným názvom, ktorý bol vyrobený približne v polovici 60. rokov 20. storočia. Aj napriek tomu, že pôvodným autorom modelu je McLaren, po niekoľkých prvotných úspechoch v pretekárskej oblasti prevzala patronát nad jeho výrobou spoločnosť Elva Cars.

Súvisiace: Spoločnosť Aston Martin postaví dokonalý ultra luxusný priestor pre vás a vašu zbierku automobilov

V roku 1966 časopis Road & Trick nazval športový model automobilu s názvom Mc-Laren-Elva „najrýchlejším automobilom, aký kedy otestovala a taktiež príkladom najnovšieho a najinovatívnejšieho myslenia v oblasti pretekárskych a športových áut.“ V tom istom roku ho dokonca v športovej hudobnej komédii „Spinout“ šoféroval aj Elvis Presley. Rovnako ako aj súčasná verzia tohto modelu, aj pôvodný Mc-Laren-Elva nemal strechu a bol poháňaný rovnako umiestneným motorom Oldsmobile V8 s výkonom približne 250 km/h.

Zdroj: Motor1

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.