Maserati po 15 rokoch predstavila svoj prvý model superautomobilu

Maserati MC20.

Len nedávno predstavila značka Maserati po 15 rokoch svoj nový superautomobil. Jeho karoséria je z veľkej časti vyrobená z ľahkých uhlíkových vlákien a hliníka. Nový automobil s označením MC20 môže dosiahnuť najvyššiu rýchlosť až 325 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej než tri sekundy.

Predajné ceny automobilu začínajú na približne 210 000 dolároch.

Na rozdiel od posledného superautomobilu značky Maserati (ktorým bol model MC12 v hodnote takmer 800 000 dolárov, a ktorý sa prestal vyrábať ešte v roku 2005), bol nový model MC20 vyvinutý výhradne značkou Maserati. Z jej dielne dokonca vyšiel aj nezvyčajný šesťvalcový turbomotor V6 s výkonom až 470 kW.

Aerodynamika modelu MC20 bola testovaná vo vzdušnom tuneli talianskeho výrobcu pretekárskych automobilov Dallara.

V motori automobilu MC20 sa nachádzajú zapaľovacie sviečky, ktoré zapaľujú benzín v malej oddelenej komore pripevnenej ku každému zo šiestich cylindrov. Nie je tak potrebné to, aby sviečky zapaľovali palivo v celom cylindri (ako je tomu v prípade väčšiny benzínových motorov). Práve tento proces následne vytvára plameň, ktorý vstupuje do cylindra prostredníctvom série malých dierok, čím ohrieva zvyšok paliva a vzduch v cylindri. V tejto časti motora sa navyše nachádza aj ďalšia zapaľovacia sviečka, ktorá zapaľuje palivo klasickým spôsobom. K dispozícii je aj predzapaľovacia komora, ktorú je možné v závislosti od požadovaného výkonu automobilu buď použiť alebo nepoužiť. Podľa vyjadrení značky je výsledkom motor, ktorý v pomere k svojej veľkosti disponuje extrémne veľkou silou. Aj napriek tomu však dokáže počas každodenného jazdenia pracovať hladko a v tichosti. Podobný systém je pritom využívaný aj v motoroch pretekárskych automobilov Formuly 1.

Spoločnosť plánuje v roku 2022 predstaviť aj verziu modelu MC20, ktorá bude na elektrický pohon. Podľa slov výkonného riaditeľa Maserati, Davide Grassa, je totižto cieľom značky ponúknuť svojim priaznivcom benzínové a elektrické verzie všetkých svojich modelov.

Súvisiace: Bugatti Divo za 5,4 milióna dolárov je konečne tu

Je možné konštatovať, že po dlhý čas boli Maserati automobilové motory vyrábané značkou Ferrari. Jedná sa o značku, ktorá bola ešte do roku 2015 súčasťou koncernu Fiat Chrysler, podobne ako aj značka Maserati. (Ferrari je v súčasnosti už samostatnou spoločnosťou. Holdingová spoločnosť Exor, pod vedením potomka zakladateľa značky Fiat – Giovanni Agnelliho, však stále vlastní veľké podiely ako v spoločnosti Ferrari, tak aj v spomínanom koncerne Fiat Chrysler). Je faktom, že značka Ferrari aj naďalej konštruuje motory pre väčšinu súčasných automobilov a SUV modelov značky Maserati.

Čo sa však týka nových a kompletne prerobených modelov, podľa hovorcu značky Maserati budú disponovať motormi vyrobenými výhradne vo vlastných továrňach, ktoré budú do značnej miery podobné motoru nachádzajúcom sa v modeli MC20.

Posledný model superautomobilu značky Maserati zdieľal so superautomobilom Enzo Ferrari väčšinu svojho technického prevedenia, vrátane motoru. 12-cylindrový motor vozidla dokázal vyprodukovať rovnakú silu ako nový model motora V6 automobilu MC20. Model MC12, so svojou omnoho vyššou predajnou cenou a striktne limitovanou výrobou (nakoľko z neho bolo vyrobených iba 50 kusov), mohol byť zakúpený len malým množstvom záujemcov. V roku 2018 bol jeden kus modelu MC12 predaný na aukcii aukčného domu RM Sotheby’s za 2,5 milióna dolárov. O niečo rýchlejší model MC20 tak bude v porovnaní s MC12 o niečo viac finančne dostupným.

Model MC20 od značky Maserati nedisponuje žiadnym nápadným zadným krídlom, no jeho mierne vyvýšená zadná časť zabezpečuje dokonalé priľnutie na cestu.

Model MC20 od značky Maserati je súčasťou dlhodobého plánu koncernu Fiat Chrysler, ktorý spočíva v prebudovaní niekedy silnej reputácie značky Maserati na minimálne rovnako silný výkon jej automobilov.

Ako Grasso skonštatoval: „Pre úspešnosť našej stratégie bolo nesmierne dôležité, aby sme túto novú éru značky odštartovali športovými automobilmi. Iba športové vozidlá nás totižto privedú späť tam, kde sme začínali.“

Značka Maserati bola založená v talianskej Bologni v roku 1914. Pôvodne začínala ako výrobca lietadiel a automobilových súčiastok. Onedlho sa však jej výroba doplnila aj o výrobu pretekárskych automobilov.

Súvisiace: Dizajnér Gordon Murray: „Model T.50 bude najľahším modelom superauta na svete“

Okrem predstavenia nového superautomobilu s označením MC20 značka nedávno odhalila aj nové vysokovýkonné „Trofeo“ verzie svojich sedanov Ghibli a Quattroporte. S motormi s výkonom 433 kW sa považujú za najrýchlejšie sedany značky Maseratti.

Model MC20 sa do výroby dostane už koncom tohto roka, no samotný automobil nebude v Spojených štátoch dostupný skôr, ako v jeseni 2021.

Zdroj: Car and Driver

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.