MacKenzie Bezosová sa môže stať najbohatšou ženou na svete

Jeff Bezos a MacKenzie Bezosová.MacKenzie Bezosová by sa čoskoro mohla stať najbohatšou ženou planéty.

Jeff Bezos, jej manžel a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon, je v súčasnosti vôbec najbohatším človekom na svete, pričom hodnota jeho majetku dosahuje rekordných 137 miliárd dolárov. Prominentný pár však 9. januára oficiálne ohlásil svoj rozvod a je veľmi pravdepodobné, že MacKenzie si nakoniec odnesie veľký podiel bohatstva svojho bývalého manžela.

Vzhľadom k tomu, že Jeff založil spoločnosť Amazon po ich spoločnej svadbe, MacKenzie by v rámci rozvodu mohla získať nárok až na polovicu celkového bohatstva, ktoré podnikateľ zhromaždil prostredníctvom Amazonu.

Jeff a MacKenzie žijú v štáte Washington – teda jednom z deviatich amerických štátov, v ktorých sa všetok majetok získaný počas trvania manželstva, od nehnuteľností až po príjmy, považuje za predmet spoločného vlastníctva oboch manželov. To znamená, že ich majetok môže byť v priebehu rozvodového konania rozdelený na polovicu. V ostatných 41 amerických štátoch je majetok manželskej dvojice vnímaný ako súbor aktív nadobudnutých pod menom každého z manželov a nie je považovaný za spoločný, pokiaľ na doklade o získaní daného aktíva nefigurujú mená oboch partnerov.

Ak by si teda MacKenzie z rozvodového konania odniesla presne polovicu majetku svojho manžela, čistá hodnota jej osobného bohatstva by dosiahla odhadovanú sumu 68,5 miliardy dolárov. Týmto by sa stala bezkonkurenčne najbohatšiu ženou na svete s náskokom takmer 23 miliárd dolárov.

Melisse G. Bursteinová, verejná účtovníčka certifikovaná v štáte Miami, ktorá sa špecializuje na vysokoprofilové súdne spory, vysvetlila, že nie je veľmi pravdepodobné, aby si tento miliardársky pár delil majetok rovnakým dielom.

„Veľká časť majetku Jeffa Bezosa je viazaná na akcie spoločnosti Amazon a bolo by preto veľmi ťažké vyriešiť, ako by mohla jeho manželka dostať presnú polovicu jeho čistého bohatstva. Myslím si, že prerozdelenie akcií spoločnosti by mohlo mať za následok oslabenie kontroly Jeffa Bezosa nad jeho podnikom. To by však bolo v jednoznačnom rozpore so záujmami MacKenzie Bezosovej, pretože takýto krok by mohol potenciálne znížiť hodnotu spoločnosti a tým podkopať hodnotu jednotlivých akcií.“

Michael Stutman, rozvodový právnik v New Yorku, uviedol, že ak by prominentný pár podpísal predmanželskú alebo pomanželskú dohodu, tá by mala prioritu pred rozvodovým zákonom štátu Washington.

Jeff a MacKenzie Bezosovci sa sobášili v roku 1993.

Vzhľadom na obrovské bohatstvo a majetok tohto páru je viac než pravdepodobné, že disponujú aspoň nejakým druhom manželskej finančnej dohody.

Miliardárska dvojica vlastní honosné sídlo s obrovským pozemkom o rozlohe takmer 2 694 metrov štvorcových na predmestí mesta Seattle v štáte Washington a dve ďalšie susediace vily v oblasti Beverly Hills, ranč v Texase, najväčší dom v meste Washington a sériu štyroch luxusných apartmánových bytov v New Yorku.

Súvisiace: Jeff a MacKenzie Bezosovci – ako vyzerá manželstvo najbohatšieho páru v histórii

Najbohatšia žena na svete

Zatiaľ nie je známe, či Jeff a Mackenzie skutočne podpísali nejaký typ posvadobnej dohody. Skutočnosťou však ostáva, že MacKenzie si ani zďaleka nepotrebuje odniesť z rozvodu celých 50% pozoruhodného majetku v hodnote 137 miliárd dolárov na to, aby sa ešte stále mohla stať najbohatšou ženou na svete. Tento titul totiž v súčasnosti drží Francoise Bettencourt Meyersová, ktorá má pod kontrolou 33% spoločnosti L’Oreal – najväčšieho výrobcu kozmetiky na svete. Agentúra Bloomberg odhaduje, že táto podnikateľka disponuje čistou hodnotou majetku na úrovni 45,6 miliardy dolárov.

Aj v prípade, že sa MacKenzie podarí získať iba 33,4% z bohatstva svojho manžela, na účet si pripíše neuveriteľných 45,7 miliardy dolárov a relatívne tesne tak predbehne Bettencourt Meyersovú.

Ak sa však Jeff a MacKenzie Bezosovci rozhodnú deliť svoje aktíva rovnakým dielom, proces týkajúci sa rozvodu dvoch miliardárov bude mimoriadne zložitou záležitosťou. Rozvodový právnik vysvetlil, že úžasne bohaté manželské páry sa totiž často musia vysporiadať s komplexnými a nelikvidnými aktívami, firemnými záležitosťami a diskutabilným vnímaním celého procesu verejnosťou.

Čo sa týka tohto konkrétneho páru, celú záležitosť dodatočne komplikuje otázka akcií spoločnosti Amazon.

Bursteinová uviedla, že suma, s ktorou MacKenzie nakoniec odkráča z manželstva, bude „závislá na tom, ako budú štruktúrované podmienky rozvodu a či bude možné, aby Mackenzie nadobudla akcie spoločnosti Amazon bez toho, aby takto došlo k podkopaniu Jeffovej kontroly nad podnikom.“

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.