Louvre v Abú Dhabí otvorí brány už v novembri

Pobočka francúzskeho múzea Louvre, ktorá vyrástla v hlavnom meste Spojených Arabských Emirátov, bude sprístupnená verejnosti už 11. novembra 2017. Múzeum Louvre v Abú Dhabí sa malo otvoriť najprv v roku 2012 a potom neskôr v roku 2016. 5-ročné oneskorenie bolo spôsobené prevažne svetovou ekonomickou krízou a prepadom cien ropy.

Definitívne otvorenie múzea bolo oznámené na tlačovej konferencii v hlavnom meste Spojených Arabských Emirátov (SAE), krátko po prejave ministra pre rozvoj kultúry a vzdelania, ktorým je v súčasnosti Nahyan bin Mubarak Al Nahyan.

AL Nayhan reportérom povedal: „Louvre je kráľovským klenotom Paríža. Louvre v Abú Dhabí sa stane rovnakým skvostom v tejto časti sveta.“

Otvorenie prvej zahraničnej pobočky parížskeho múzea je obrovským míľnikom pre umeleckú scénu na Strednom Východe. Múzeum Louvre v Abú Dhabí navrhol svetoznámy architekt Jean Nouvel, ktorý je držiteľom Pritzkerovej ceny za architektúru. Konštrukcia budovy stála 2,4 miliardy AED ($643 470 224).

Súvisiace: Zažite jedinečnú luxusnú expedíciu na Antarktídu

Jean-Luc Martinez, ktorý je riaditeľom múzea Louvre v Paríži, povedal: „Chcel by som poznamenať, že trvalo 800 rokov, kým sa z nášho Louvre stala legenda, akou je dnes. A trvalo iba 10 rokov, kým v Abú Dhabí vyrástol ďalší Louvre.“

Jean Nouvel čerpal inšpiráciu z geografie a histórie okolia Abú Dhabí. Múzeum sa nachádza pod perforovanou kovovou kupolou, vďaka ktorej je interiér zaliaty mäkkým upokojujúcim svetlom.

Ostrov s ambíciou

Najslávnejšie francúzske múzeum v roku 2007 súhlasilo s tým, že prepožičia svoj názov novej inštitúcii v SAE. Súčasťou dohody bolo zapožičanie umeleckých predmetov a výnimočných expozícií, ako aj ponuka na pomoc pri manažovaní novovzniknutého zariadenia. Odvtedy prešlo 10 rokov a nad smaragdovými vodami Perzského zálivu sa dnes elegantne týčia ladné krivky a moderný dizajn múzea Louvre v Abú Dhabí.

Mohamed Khalifa Al Mubarak, ktorý je predsedom Úradu pre turizmus a kultúru v Abú Dhabí, povedal: „Louvre v Abú Dhabí bude skutočne univerzálnym múzeom. Jeho krása bude spočívať v tom, že osloví ľudí z rôznych kultúr, národností a náboženstiev. Všetci budú mať pocit, že sa prihovára práve k nim.“

Kupola múzea Louvre v Abú Dhabí na ostrove Saadíját.

Nouvelov návrh budovy múzea je charakteristický elegantným minimalistickým štýlom. Údajne je inšpirovaný mestom Al Ain a tradičnou arabskou architektúrou. Budova sa nachádza na západnom konci ostrova Saadíját, ktorý predstavuje 70 km2 meliorovanej pôdy, prispôsobenej na výstavbu komerčných, obytných a zábavných projektov. Louvre v Abú Dhabí je dlho očakávaným lákadlom vychvaľovanej Kultúrnej štvrti.

Táto mestská štvrť pokrýva iba 10% ostrova, ale v budúcnosti by tu mala vzniknúť aj pobočka prestížneho newyorského Guggenheimovho múzea, ktorú dizajnoval Frank Gehry, a tiež Národné múzeum Zayed, ktoré navrhol britský architekt Norman Foster.

Výstavba oboch plánovaných múzeí sa však zatiaľ nachádza iba v počiatočnom štádiu.

Čo očakávať?

Interiér múzea Louvre v Abú Dhabí.

V múzeu sa bude nachádzať 23 stálych galérií, ktoré budú štylizované do podoby arabských domorodých štvrtí a usadlostí. Návštevníkom ponúknu viac než 600 exponátov.

Súvisiace: Ako míňajú svoje milióny japonskí dôchodcovia

Múzeum predstaví v prvom roku svojej prevádzky až 300 umeleckých diel, ktoré budú pochádzať z 13 kľúčových francúzskych inštitúcií. Budú medzi ne patriť Louvre, Musée d’Orsay a Centre Pompidou z Paríža. Objavia sa tu významné diela ako „La Belle Ferroniere“ od Leonarda da Vinci, „Saint-Lazare“ od Claudea Moneta a „Zátišie s magnóliou“ od Henriho Matissea.

Múzeum počas roka uvedie aj štyri výstavy súčasného umenia. Prvá sa bude týkať začiatkov múzea Louvre v Paríži, a predstaví vývoj múzea od 17. storočia po rok 1973.

Zdroj: Frankfurter Neue Presse

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.