Letecká spoločnosť JetBlue chce osloviť klientov osvetlením a väčšími obrazovkami

Americká nízkonákladová letecká spoločnosť JetBlue Airways sa už dlho pripravuje na úplnú renováciu svojej vlajkovej lode, ktorou je dopravné lietadlo pre krátke a stredné trate Airbus A320. Dnes je to takmer 18 rokov, odkedy sa populárna nízkonákladová spoločnosť objavila na amerických letiskách a jej zákazníci sa konečne dočkali vytúženej modernizácie. Tento krok so sebou prináša niekoľko dôvodov na nadšené prejavy šťastia. No súčasťou renovácie je aj prekvapenie, ktoré možno spôsobí povzdychy sklamania.

Na palube novej verzie modelu Airbus A320 sa budú nachádzať väčšie, 10-palcové dotykové obrazovky, viac než 100 televíznych kanálov a možnosť pripojenia na Wi-Fi sieť lietadla, pomocou ktorej budete môcť na monitoroch sledovať svoje vlastné videá a filmy. Súčasťou výbavy však bude aj ďalší tucet sedadiel, ktoré sa budú musieť vtesnať medzi súčasných 150 miest na sedenie.

To je vízia, ktorú sa spoločnosť bude snažiť naplniť počas nasledujúcich troch rokov. Z dlhodobého hľadiska má v pláne zaviesť ďalšie štýlové prvky. Pomocou zmeny dizajnu kabín si zaumienila dosiahnuť optické zväčšenie vnútorného priestoru lietadla. Toto odhodlanie korešponduje s iniciatívou ďalších výrobcov lietadiel. S rovnakým efektom zdanlivého zväčšovania priestoru kabíny sa môžeme stretnúť v modeloch Radu C od spoločnosti Bombardier a tiež väčších lietadlách s dlhším doletom od spoločností Airbus a Boeing. Dizajn kabíny lietadiel Boeing 787 Dreamliner sa začal využívať aj u menších modelov typu 737. Takéto dizajnové riešenie sa začalo nazývať pojmom „Boeing Sky Interior“ a do praxe bolo uvedené v roku 2010. V súčasnosti je štandardnou črtou lietadiel 737 Max, ktoré predstavujú najnovší model lietadiel s jednou uličkou z dielne spoločnosti Boeing.

Súvisiace: Jesť alebo nejesť v lietadle? Aký to má na nás vplyv…

V septembri sa v meste Long Beach v štáte Kalifornia konala konferencia APEX Expo, na ktorej spoločnosť Airbus predstavila svoj nový dizajn kabíny s názvom „Airspace“. Tento návrh zatiaľ aplikovala na modeloch A350 a A330neo, pričom v blízkej budúcnosti ho plánuje zavádzať aj do svojich lietadiel s jednou uličkou.

Kabína typu Airspace, ktorú v súčasnosti propaguje spoločnosť JetBlue, sa postupom času stane základnou výbavou lietadiel radu A320. Ingo Wuggetzer, ktorý je v rámci spoločnosti viceprezidentom kabínového marketingu tvrdí, že dizajn je výsledkom takmer 18-mesačnej štúdie. Počas tohto obdobia sa spoločnosť venovala prieskumu na letiskách po celom svete a snažila sa zistiť, „čo presne si so sebou cestujúci berú na palubu lietadiel“. Táto iniciatíva spolu so spätnou väzbou od zákazníkov a leteckých spoločností odhalila tri kľúčové oblasti, ktoré si vyžadujú zlepšenie.

Najvážnejším problémom je úložný priestor nad hlavami cestujúcich. Tí sa často snažia vyhnúť registrácii svojej batožiny (a s ňou spojenými poplatkami) a tento úložný priestor sa tak stáva nedostatkovým tovarom. Dizajnéri spoločnosti Airbus si uvedomili, že potrebujú zmeniť prístup k tomuto prvku svojich kabín. Zmodernizované police tak disponujú o 40% väčším úložným priestorom. Wuggetzer vraví: „Úložný priestor nad sedadlami nie je v súčasnosti dostatočne veľký. Myslím, že veľkú časť svojho úsilia sme usmernili práve do riešenia tohto problému.“

Wuggetzer ďalej uvádza, že vstup do kabíny bude v závislosti od konkrétneho lietadla dotvorený novými dizajnérskymi prvkami. Kľúčovú rolu v tejto oblasti bude zohrávať atmosférické osvetlenie. S podobnou interiérovou úpravou sa môžete stretnúť napríklad v lietadlách spoločností Virgin Atlantic Airways či Virgin America. Systém LED osvetlenia bude poskytovať približne 16 miliónov farebných kombinácií. Počas svojho letu si teda budete môcť navodiť náladu, po ktorej práve zatúžite.

Spoločnosť Boeing propagovala v roku 2009 svoju kabínu Sky Interior takto: „Pasažieri nastupujúci do lietadla si okamžite uvedomia, že opustili ruch letiska a môžu konečne relaxovať.“

Ďalším zistením štúdie spoločnosti Airbus bola skutočnosť, že cestujúci považujú toalety v lietadle za špinavé. Nezávisle od toho, v akom stave sa skutočne nachádzajú. Toalety v nových lietadlách budú mať preto tiež niekoľko revolučných prvkov. Patria medzi ne atmosférické osvetlenie, bezdotykové batérie umývadiel, antibakteriálne povrchy a osviežovače vzduchu. Atmosféra pohody a relaxu by takto mala preniknúť do každého kúta lietadla.

Ale ešte predtým sa do kabíny umiestnia dodatočné sedadlá. Spoločnosť JetBlue oznámila svojím investorom, že počiatočný projekt (ešte pred zavedením kabín Airspace) sa bude realizovať po dobu troch rokov a jeho výsledkom bude zvýšenie príjmov spoločnosti. Dôvodom bude najmä väčší počet miest na sedenie. Spoločnosť zvýšila v roku 2015 poplatky za registrovanú batožinu, čo spôsobilo, že cestujúci si svoje tašky začali brať do kabíny lietadla a priestor sa zrazu stal preplneným. Zväčšenie počtu sedadiel bude mať nepochybne rovnaký efekt. Pridaním 12 nových miest sa vzdialenosť medzi jednotlivými sedadlami v hlavnej kabíne zmenší o 5 až 32 centimetrov. Spoločnosť JetBlue si to však celé naplánovala tak, aby sa aj po tejto zmene mohla pýšiť „najväčším priestorom pre nohy spomedzi nízkonákladových leteckých spoločností“. Nedá sa poprieť, že na základe priemerných hodnôt v rámci všetkých amerických prepravcov, má pravdu.

Súvisiace: Letecké spoločnosti plánujú zarábať pomocou internetového pripojenia na palube

Namiesto 150 sedadiel sa tak na palube bude nachádzať až 162 kresiel. To však obnáša isté konštruktérske výzvy, ktoré spomalia realizáciu projektu. Jedná sa predovšetkým o zmenu umiestnenia dvoch toaliet a inštaláciu novej kuchyne. Spoločnosť JetBlue ani napriek týmto zmenám nedosiahne hranicu 165 sedadiel, ktorú si vytýčila v roku 2014. A ani zďaleka sa nevyrovná iným spoločnostiam, ktoré dokázali do rovnakého modelu lietadla vtesnať až 186 miest na sedenie.

JetBlue plánuje do roku 2020 zväčšiť svoju letku o 37 nových lietadiel typu Airbus. Okrem šiestich budú všetky z nich spadať pod model A321, ktorý predstavuje o niečo väčšie lietadlo s jednou uličkou. V rámci dlhodobého horizontu si spoločnosť objednala ďalších 35 lietadiel modelu Airbus.

Zdroj: Business Traveller, ATWOnline

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.