Kúzelné mestečká Chorvátska

Chorvátske ostrovy, kopce a pobrežia sú posiate šarmantnými dedinkami a mestečkami, ktoré lákajú návštevníkov do balkánskej destinácie svojimi úzkymi dláždenými uličkami, červenými strechami a idylickým spôsobom života. Zoznámte sa s miestami, z ktorých si odnesiete nezabudnuteľné zážitky z Vášho najbližšieho pobytu v Chorvátsku.

Trogir

Chorvátske mesto Trogir je zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Historické pobrežné mesto Trogir v sebe spája atmosféru renesancie, romantizmu a baroka. Je teda dokonalou destináciou pre každého milovníka architektúry a nadšenca histórie. Toto mesto môžete navštíviť v rámci jednodňového výletu z mesta Split, prípadne tu prespať a naplno si vychutnať historické ulice zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Nenechajte si ujsť ani posedenie v štýlových kaviarňach a sledovanie miestnej kultúry.

Súvisiace: Chorvátsko je novou senzáciou luxusného turizmu

Hvar

Prístav v meste Hvar, Chorvátsko.

Toto turisticky vyhľadávané mesto sa nachádza na rovnomernom chorvátskom ostrove a jeho najväčšou devízou sú mramorové ulice zbavené automobilovej dopravy, gotická architektúra a nádherné pieskové pláže, ktoré lemujú väčšinu západného pobrežia ostrova. Príďte spolu s priateľmi objavovať atmosférické zákutia mesta a strávte tu niekoľko dní zažívaním večierkov, ktorými sa Hvar preslávil.

Korčula

Pobrežie mesta Korčula na rovnomennom chorvátskom ostrove.

Legendy hovoria o tom, že v historickom meste Korčula, ktoré je situované na rovnomennom chorvátskom ostrove, sa nachádza rodisko zámorského objaviteľa Marca Pola. Bez ohľadu na pravdivosť týchto informácií sa nedá poprieť, že celý ostrov je úžasnou ozdobou Jadranského mora. Samotné mestečko láka turistov jedinečnými ochutnávkami miestnych vín a štýlovými plážovými podnikmi. Okrem toho tu budete mať možnosť poprechádzať sa úzkymi uličkami, ktoré sú lemované stredovekými domami, kostolmi, námestiami a pevnosťami.

Rastoke

Vodopády v historickej dedine Ratsoke v Chorvátsku.

Fotografie dokážu iba ťažko vyjadriť pôvabný šarm chorvátskej osady Ratsoke. Toto mestečko sa nachádza na brehu malebnej rieky Slunjcica, pričom malé domčeky a vodné mlyny sedia priamo na kaskádových vodopádoch, nad ktorými sa môžete premávať po drevených mostoch. Srdce mesta tvoria úzke uličky a skryté zákutia. V meste Ratsoke si môžete vychutnávať doslova rozprávkovú atmosféru, ale nenechajte si ujsť ani dobrodružstvo priamo na rieke.

Primošten

Chorvátske mesto Primošten z vtáčej perspektívy.

Primošten sa preslávil historickým centrom mesta, ktoré je situované na vyvýšenom teréne. Mesto pôvodne stálo na malom ostrovčeku, ktorý bol s pevninou spojený padacím mostom. Časom bol namiesto toho vybudovaný tradičný most a v súčasnosti sa Primošten nachádza už iba na polostrove. Hlavným lákadlom destinácie sú však ulice dláždené okruhliakmi, ako aj výnimočné vinice a slávnosti.

Rab

Panorámu chorvátskeho mesta Rab zdobia štyri zvonice.

Toto mesto tiež nájdete na vlastnom ostrove a zaslúži si viac než len letmú návštevu. Okrem pestrej škály vodných aktivít ponúka aj prehliadky jedinečnej architektúry, v ktorej sa spájajú vplyvy gotického a renesančného myslenia. Mesto je posiate impozantnými historickými kostolmi, ktorých zvonice spestrujú jeho panorámu. Čakajú Vás tu však aj štýlové bary a reštaurácie, ktoré s radosťou ostanú otvorené aj chvíľu po polnoci.

Omiš

Pohľad na mesto Omiš a okolité Jadranské more.

Úžasné mestečko Omiš na juhu Chorvátska sa jednoducho nedá nemilovať. Je položené medzi úpätiami skalnatých útesov a miestom, kde rieka Cetina opúšťa Dalmáciu a vlieva sa do Jadranského mora. To znamená, že okrem jedinečných výhľadov na okolitú krajinu Vás tu čakajú možnosti zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvá.

Pučišća

Biele domy s červenými strechami v meste Pučišća na ostrove Brač.

Pučišća sa v rámci cestovateľskej komunity často označuje za najkrajšie mesto Chorvátska. Nachádza sa na severe ostrova Brač a je dokonalou reprezentáciou miestnej architektúry. Mesto je situované na úpätí zelených hôr, ktoré sa vnárajú priamo do otvoreného mora. Je ideálnym miestom na zoznamovanie sa s chorvátskou kultúrou, vypočutie si tradičnej dalmatínskej kapely „klapa“, alebo vychutnanie si čerstvého pečiva priamo na pláži.

Skradin

Mesto Skradin leží na chorvátskej rieke Krka.

Mesto Skradin určite tak ľahko neprehliadnete. Je totiž hlavnou zastávkou na ceste do chorvátskeho Národného parku Krka, ktorým preteká rovnomenná rieka. Jednou z najväčších atrakcií sú nádherné vodopády a terasovité jazerá v oblasti Skradinski Buk. Pred výletom do národného parku si môžete dopriať prechádzku úzkymi uličkami mesta a navštíviť stredovekú pevnosť, staré vežové hodiny, barokový kostol a povestnú vináreň Bibich.

Cavtat

Mesto Cavtat v Chorvátsku.

Neďaleko Dubrovníka sa nachádza mesto, ktoré sa mu síce vyrovná v šarme, ale nechytá sa na neho v počte turistov. Mesto Cavtat na juhu Chorvátska disponuje niekoľkými dokonalými plážami, ktoré sú doplnené neopakovateľnou architektúrou. Počas návštevy tiež veľmi rýchlo zistíte, že okolie je posiate ilýrskymi nekropolami. Počas prehliadky ulíc nezabudnite hľadať diela slávneho chorvátskeho maliara Vlaha Bukovaca.

Grožnjan

Idylické mesto na kopci, Grožnjan.

Zdá sa, že rozprávkové mestečká posadené na vrchole kopcov a na slnkom zaliatych pobrežiach sú jednoducho špecialitou Istrijského polostrova. A Grožnjan nie je výnimkou. Aj toto mesto je popretkávané úzkymi dláždenými ulicami, ktoré lemujú atmosférické kamenné stavby. Je to prostredie ako stvorené na trávenie lenivých dní. Odporúčame Vám navštíviť miestny Kostol svätého Víta a dopriať si pohár vína v susednom podniku.

Motovun

Mesto Motovun na polostrove Istria.

Stredoveké mestečko Motovun láka návštevníkov pestrofarebnými stánkami so zeleninou, idylickými ulicami a báječnými výhľadmi na okolité vinice. Celé mesto sa nachádza na starobylom hradnom kopci známom ako castellieri, s čím je do veľkej miery spojený taliansky vplyv na miestnu kultúru, s ktorým sa stretnete pri objavovaní Motovunu. Nevynechajte ani návštevu prvotriednych viníc, či dokonca lov na legendárne hľuzovky.

Súvisiace: Chorvátsky ostrov s jednou z najkrajších pláží sveta

Labin

Staré banské mesto Labin.

Podobne ako Grožnjan a Motovun, aj Labin je ďalším z klenotov Istrijského polostrova. Toto mesto je však o niečo väčšie a je domovom niekoľkých tisíc obyvateľov. To však neznamená, že mu chýba atraktivita. Historické centrum Labinu pripomína starobylé legendy, ktoré by mohli vznikať aj o úžasnej okolitej panoráme. Spoznajte banskú históriu tohto mesta, objavte zaujímavú zmes architektonických štýlov a vyfotografujte si zástupy pestrofarebných domov.

Zdroj: MSN, Culture Trip

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.