Kulinársky sprievodca Viedňou

Viedeň bola v minulosti vnímaná predovšetkým ako miesto konania zasadnutí Organizácie spojených národov a spoločenstva OPEC. V súčasnosti je však možné charakterizovať ju ako vhodnú alternatívu pre miesto rozvoja podnikania v Európe. Z historického hľadiska tiež vystupovala v úlohe mostu medzi Východom a Západom. Zahŕňa 23 mestských častí, ktoré dýchajú všadeprítomnou atmosférou 18. storočia. Aktuálne sú však domovom narastajúceho počtu moderných kancelárskych budov, zveľadených obytných štvrtí a efektívnej dopravnej infraštruktúry. Viedeň sa tak stala jedným z ideálnych miest na život a trávenie dovolenkových chvíľ.

Kulinárska scéna

Mesto Viedeň v súčasnosti ponúka omnoho viac ako tradičnú klobásu a viedenský rezeň. Tradičný viedenský obed je dlhý, večere sú o niečo kratšie. A obyvatelia Viedne večerajú pomerne neskoro.

Steiereck

Najpopulárnejšia reštaurácia v meste je vystužená futuristickou oceľovou konštrukciou a špecializuje sa na európsku kuchyňu. Vychutnáte si tu pokrmy, ktoré sú pripravované na vysokej gurmánskej úrovni, ale vyhýbajú sa okázalosti. Lákadlom je najmä studený bufet s jedinečnými druhmi pečiva, syrov a medu. Na prízemí podniku sa nachádza neformálny mliečny bar („Milchbar“), ktorý je vychýreným miestom stretávok podnikateľskej elity.

Exteriér reštaurácie Steiereck.

Plachutta

Áno, jedná sa o menšiu sieť reštaurácií, ale to neuberá nič na jej kvalite. Je tou správnou destináciou najmä v prípade, že si chcete vychutnať práve autentický viedenský rezeň alebo takzvaný „tafelspitz“ – rakúske národné jedlo, ktoré zahŕňa dusené hovädzie mäso, vajíčka a zeleninu.

Shiki

Japonská reštaurácia na prvotriednej úrovni. Majiteľom reštaurácie je Joji Hattori, ktorý je snáď ukážkovým príkladom všetkého, čo robí Viedeň jedinečným mestom. Je totiž husľovým virtuózom narodeným v Japonsku, potomkom rodiny, ktorá založila uznávanú spoločnosť Seiko Holdings a absolventom najlepších viedenských umeleckých škôl. Reštaurácia Shiki je situovaná neďaleko opery a je otvorená pre hostí po každom predstavení.

Špecialita z jesenného menu reštaurácie Shiki.

Miznon

Tento podnik s rýchlym občerstvením spravujú majitelia z Izraela. Nachádza sa v tieni Katedrály svätého Štefana a vyznačuje sa hektickou, hlučnou a zábavnou atmosférou. Servíruje hovädzie mäso, ktoré je zabalené v čerstvých pšeničných plackách.

Súvisiace: Ako si užiť Paríž ako správny Parížan

Café Bräunerhof

Keď ste pripravení cestovať v čase a zažiť atmosféru skutočnej Viedne, vyberte sa na obed do tejto koncertnej a literárnej kaviarne. Pri čakaní na svoj pokrm si môžete vybrať čerstvý výtlačok novín z dreveného stojana alebo zahrať na niektorom z hudobných nástrojov uložených v kúte. Medzi špeciality podniku patrí napríklad francúzsky dvojitý vývar consommé, tradičný guláš, či takzvaný „beuschel“, ktorý predstavuje ragú z jahňacích obličiek, pečene, srdca a pľúcok s nadýchanou knedľou uprostred.

Café Korb

Nenechajte si ujsť ani návštevu tejto kaviarne, ktorá sa stala legendou vďaka svojmu pečivu (obzvlášť jablkovej štrúdli) a niekoľkým druhom klobások („würstel“). Pravidelným návštevníkom tohto podniku bol aj samotný Sigmund Freud.

Exteriér podniku Cafe Korb

Zum Schwarzen Kameel

Reštaurácia „U čiernej ťavy“ je jedným z najluxusnejších podnikov vo Viedni. Nachádza sa neďaleko populárnej ulice Graben a ponúka prvotriednu kávu a ďalšie viedenské špeciality. Odtiaľto môžete zamieriť do všetkých prominentných kaviarní mesta – nech už sú to podniky ako Julius Meinl, Café Demel, Café Central alebo Café Landtmann.

Loos American Bar

Tento majestátny priestor s rozlohou 27 metrov štvorcových v roku 1908 navrhol Adolf Loos. Osloví Vás jagavými ónyxovými panelmi, zrkadlami a luxusne obloženým stropom. Možno tu neochutnáte najlepšie drinky v meste, jednoznačne sa však jedná o najkrajší bar v okolí.

Das Loft

Tento bar je situovaný na samom vrchole hotela Sofitel, ktorý sa nachádza v modernej štvrti Leopoldstadt. Disponuje úžasným výhľadom, pestrofarebnými stropmi a jedinečnou atmosférou, o ktorú sa starajú mladí príslušníci generácie milénia.

Interiér kaviarne Das Loft.

Do & Co

Reštauráciu Do & Co môžete navštíviť vo futuristickej budove, ktorú v roku 1990 navrhol architekt Hans Hollein a nachádza sa v centre najslávnejšieho viedenského námestia – Stephansplatz. Reštaurácia je súčasťou hotela, ktorý spravuje rakúsko-turecký podnikateľ Attila Dogudan. Vezmite si svoje najlepšie večerné šaty a z klubu Onyx Bar na šiestom poschodí hotela sa Vám naskytne jedinečný pohľad na okolitú Viedeň.

Blaue Bar v Hoteli Sacher

Tento bar je malý, štýlový a veľmi útulný. Ponúkne Vám na výber zo špičkových drinkov bez ohľadu na to, v ktorej časti dňa sa tu vyskytnete.

Blaue Bar v Hoteli Sacher.

Viedenský rezeň, tafelspitz a víno

Klasické viedenské menu v reštaurácii Plachutta.

Vyklepané teľacie mäso v trojobale je dobre známym receptom aj v našich končinách. Prirodzene, kvalita mäsa a prípravy sa môže líšiť v rôznych častiach Viedne. Ideálne je osloviť miestneho obyvateľa a poprosiť ho, aby Vás nasmeroval do svojho obľúbeného podniku.

Luxusnú verziu tohto tradičného pokrmu Vám však odporúčame ochutnať v reštaurácii Rote Bar. Jedná sa o pompézny priestor plný červeného zamatu a hodvábu v priestoroch Hotela Sacher. Ak ste doteraz nikdy neochutnali rakúsku špecialitu tafelspitz, táto reštaurácia Vám ponúka dokonalú príležitosť napraviť to.

V prípade, že chcete spoznať miestnu vinársku scénu, začnite druhom Grüner Veltliner. Jedná sa o suché biele víno, ktoré sa produkuje z odrody viniča charakteristickej výhradne pre Rakúsko. Blaufränkisch a Zweigelt sú zase druhmi červeného vína na svetovej úrovni.

10 ďalších faktov, ktoré by ste mali vedieť

1. Nie je ničím výnimočným, ak vo viedenskom hoteli už k raňajkám dostanete pohárik aperitívu. Personál sa tak iba chce uistiť, aby ste začali deň v tej správnej nálade.

2. Hlavné mesto Rakúska sa preslávilo geniálnymi skladateľmi ako Mozart, Haydn, Berg, Bruckner a Strauss. V žiadnom prípade by ste si preto nemali nechať ujsť návštevu nedávno zrekonštruovanej budovy Viedenskej štátnej opery.

3. Ak je umenie Vašou srdcovou záležitosťou, nepochybne navštívte aj umeleckohistorické múzeum v zámku Belvedér. Stretnete sa tu s dielami maliarov ako Gustav Klimt, Egon Schiele a Oskar Kokoschka. Za zmienku stojí tiež úžasný historický komplex múzea a galérie Albertina.

Súvisiace: 7 vecí za ktoré si v reštaurácii nadmerne priplácate

4. Aristokratická minulosť Viedne je dôvodom toho, že toto mesto je dodnes významným centrom elegantnej pánskej módy. V obchode značky Knize nájdete na mieru šité obleky a doplnky; Gino Venturini Vám ponúkne široký výber luxusných košieľ; klobúk si môžete vybrať v obchodoch Szaszi alebo Mühlbauer; rukavice nájdete v predajni Derby Handschuhe a značky ako Georg Materna či Scheer Vás vyzbroja prvotriednymi topánkami.

5. Značka J. & L. Lobmeyr je na slovo vzatým odborníkom na všetko, čo sa dá vyrobiť z kryštálu. O jej schopnostiach dokonale vypovedá skutočnosť, že jej remeselníci sú zodpovední za výrobu honosného kryštálového lustra, ktorý sa nachádza v budove Metropolitnej opery v New Yorku.

Interiér kaviarne Café Demel.

6. Viedeň je povestná rýchlymi električkami, ktoré niekedy premávajú nečakanými smermi. Neuvážený prechod cez električkové koľaje môže byť osudným, preto sa najprv radšej dobre rozhliadnite a riaďte sa značkami.

7. Viedenčania uprednostňujú službu Mytaxi pred zdieľanou dopravou cez Uber.

8. Ak Vás upúta šesť masívnych betónových veží na území Viedne, mali by ste vedieť, že sa jedná o vojenské strelecké veže z obdobia druhej svetovej vojny. V jednej z nich sa nachádza akvárium. Mesto stále uvažuje o využití ďalších piatich štruktúr.

9. Viedeň je veľkým malým mestom. Už po niekoľkých dňoch začnete na ulici stretávať známych ľudí. Neopakovateľnú atmosféru tohto miesta zažijete najmä pri vonkajších stánkoch s klobásou a pivom.

10. Cena luxusu v Rakúsku je relatívne vysoká. No na druhej strane sa môžete efektívne vyhnúť dani z pridanej hodnoty vo výške 20%. Stačí na letisku vyplniť patričné formuláre.

Zdroj: TheTelegraph, ArrivalGuides

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.