Koronavírus zasiahol všetky luxusné dovolenkové odvetvia priemyslu

Kým komerčné letecké spoločnosti strácajú, tie súkromné prekvitajú.

Podnikanie s luxusnými službami v cestovnom ruchu sa otriasa v základoch po tom, ako krajiny kvôli pandémii koronavírusu zatvárajú svoje hranice a obmedzujú cestovanie. Exkluzívne cestovné agentúry a kancelárie momentálne posúvajú alebo rušia pobyty pre tisícky svojich zákazníkov. Mnoho luxusných hotelov nepožaduje poplatky za zmenu alebo zrušenie rezervácií ubytovania a zavádza nové hygienické opatrenia. Wellness rezorty a kúpele sa snažia získať zákazníkov ponukou nových balíčkov, ktoré sľubujú uvoľnenie úzkosti z pandémie koronavírusu. Na druhej strane, zatiaľ čo väčšina komerčných leteckých spoločností ruší alebo radikálne znižuje počet letov, súkromné jet spoločnosti zarábajú na zvýšenom dopyte zo strany cestovateľov, ktorí sa chcú dostať z oblastí najviac postihnutých vírusom, alebo len obísť cestovné obmedzenia. Okružné plavby loďou boli dočasne pozastavené, no prenájom lodí je naďalej možný. Rušia sa však veľké medzinárodné výstavy lodí.

Pandémia koronavírusu teda zasiahla každodenný život na celom svete a cestovanie je jednou z tých oblastí, ktoré dostali ten najsilnejší úder. Poskytovatelia luxusných služieb v cestovnom ruchu však nemusia hrať podľa tých istých pravidiel ako cestovný ruch vo všeobecnosti.

Pozrite si 5 spôsobov, akými poskytovatelia luxusných služieb v cestovnom ruchu reagujú na pandémiu koronavírusu.

1) Prenájom jácht je naďalej možný, medzinárodné výstavy lodí však boli zrušené

Na základe informácií poskytnutých výkonným riaditeľom superjachtárskej firmy IYC, Stefanosom Makrymichalosom, na rozdiel od niektorých turistických prístavov, námorné prístavy na zatvorenie ešte len čakajú. Súvisí to najmä s tým, že turistickými prístavmi prejde viac ľudí ako námornými a viac opatrení sa týka obchodných ako súkromných pravidiel.

Podľa jeho slov: ”Prístavy pre výletné lode sú monitorované, kým tie námorné nie, keďže nie sú natoľko rizikové. Čo sa týka prenájmu jácht, Makrymichalos dodáva, že podnikanie na Bahamách a v Karibiku zostáva nezmenené. Klienti sú však opatrnejší v plánovaní svojich letných dovoleniek v Stredomorí.”

Zatiaľ čo prenájom jácht naďalej funguje, ich medzinárodné výstavy dostali červenú. Zrušená bola v Japonsku a na Taiwane, v Dubaji a Singapure boli posunuté. Výstava lodí v americkom meste Palm Beach bola takisto presunutá na neurčito.

Pod tlakom aktuálnych udalostí, jachtárske spoločnosti vydali tlačové správy a usmernenia týkajúce sa pandémie koronavírusu. Spoločnosť Ocean Independence spísala dodatok k zmluvám o prenájme, zdôrazňujúc zmeny v oblasti prenájmu, možnosti zmien v termínoch alebo v prípade dohody na oboch zmluvných stranách odpustenie poplatku za zrušenie prenájmu.

Superjachty sú vďaka svojím posádkam, ktoré pravidelne a dôkladne čistia všetky priestory, mimoriadne hygienické a bezpečné, hoci tým, že kotvia jedna pri druhej môžu zvýšiť riziko šírenia nákazy.

Súvisiace: Ako vníma pandémiu koronavírusu Domenico Dolce?

2) Súkromné letecké spoločnosti zaznamenali zvýšený dopyt

Zatiaľ čo komerčné lety v dôsledku zákazu lietania utrpeli veľké straty, súkromné letecké spoločnosti zažívajú nárast záujmu o svoje služby. Veľké korporácie, ale aj jednotlivci, platia tisícky dolárov za to, aby sa dostali z oblastí najviac postihnutých koronavírusom.

Justin Crabbe, výkonný riaditeľ súkromnej leteckej spoločnosti Jettly uvádza, že v súčasnosti sú na vzostupe: „Nikdy predtým nebolo naše evakuačné letecké oddelenie také zaneprázdnené.“ Crabbe ďalej dodáva, že v rámci jednej hodiny dostali tisícky požiadaviek od klientov, ktorí sa snažia na poslednú chvíľu zariadiť dovolenkový let alebo evakuáciu z oblastí výskytu nákazy. Zamestnanci majú čo robiť, aby uspokojili požiadavky všetkých klientov. Dôvodom zvýšeného záujmu je aj fakt, že súkromné lety sú schopné obísť oblasti s platnými cestovnými obmedzeniami a monitorovaním. Pasažieri súkromných letov totiž nemusia podstúpiť bezpečnostné a zdravotné prehliadky, keďže odlietajú z menších terminálov.

Adam Twidell, výkonný riaditeľ spoločnosti PrivateFly so sídlom v Londýne poznamenal, že jeho spoločnosť takisto v súvislosti s pandémiou  zaznamenala zvýšený dopyt po letoch na poslednú chvíľu, vrátane prenosov zdravotníckeho tímu k pacientom, ktorí sa chcú vyhnúť potenciálnemu nebezpečenstvu nákazy hroziacemu v komerčných letoch.

3) Luxusné hotely nevyžadujú poplatky za zrušenie rezervácie na niektoré dátumy a destinácie, pričom zdvojnásobili frekvenciu upratovania

Izba v hoteli Four Seasons v Pekingu.

Veľa luxusných hotelov na svoje stránky pridalo oznamy o zmenách v politike, súvisiacich s nákazou. Napríklad sieť hotelov Four Seasons nebude požadovať poplatky za zrušenie existujúcej alebo novej rezervácie urobenej do 30. apríla 2020.

Ako oznámil Shevaun Leach, viceprezident pre marketingovú komunikáciu spoločnosti, sieť hotelov Mandarin Oriental taktiež ruší poplatky za zmenu alebo zrušenie rezervácie pre hostí z alebo do oblastí s cestovnými obmedzeniami, urobenými pred 12. marcom pre pobyty do 30.apríla.

Ak bola rezervácia urobená treťou stranou, hosť by ju mal priamo kontaktovať.

Luxusné hotely takisto oznámili, že zvýšili svoje dezinfekčné a hygienické opatrenia. V sieti hotelov Mandarin Oriental tieto zvýšené opatrenia zahŕňajú zdvojnásobené upratovacie zmeny, kontrola teploty hostí aj zamestnancov, informácie o nákaze, rozšírené školenia o bezpečnosti zdravia pre zamestnancov a preventívne opatrenia rozposielané dodávateľom a subdodávateľom.

4. Luxusné cestovné kancelárie dávajú svojím klientom možnosť presunutia svojho pobytu až v rozmedzí jedného roka, ale mnohé z nich neponúkajú vrátenie celej zaplatenej sumy.

Dôvodom je skutočnosť, že pre cestovné kancelárie je ťažké získať finančnú náhradu od leteckých spoločností a ostatných poskytovateľov služieb cestovného ruchu, preto mnoho kancelárií a cestovných agentúr dáva svojím klientom možnosť presunúť pobyt na iný termín, namiesto jeho zrušenia.

Spoločnosť Black Tomato, ktorá organizuje jedinečné luxusné dovolenky a dobrodružné expedície s priemernou cenou 10 500 dolárov za 7-dňový výlet, dáva svojím klientom možnosť zmeniť termíny dovoleniek, ktoré sa mali uskutočniť do konca apríla v destináciách najviac postihnutých nákazou, predovšetkým do Japonska a Talianska. Čo sa ostatných destinácií týka, spoločnosť rieši možnú kompenzáciu alebo zmenu termínu individuálne. Spoluzakladateľ spoločnosti Tom Marchant dodáva, že „väčšia časť našej klientely uprednostňuje presunutie dovolenky na iný termín pred jej úplným zrušením s tým, že hľadáme alternatívny neskorší termín v tomto alebo budúcom roku.“

Ďalšia luxusná cestovná spoločnosť Abercrombie & Kent na svojej webstránke uverejnila oznam, v ktorom píše, že dočasne odložila všetky výlety, ktorí sa mali uskutočniť po 17. marci 2020. Výlety po 30. apríli sa uskutočnia, s výnimkou tých do Číny v mesiaci máj. Spoločnosť Abercrombie & Kent momentálne neponúka vrátenie peňazí, no peniaze za zaplatené zrušenú výlety budú použité na budúce rezervácie výletov, urobené do 12 mesiacov od pôvodného dňa odchodu, spolu s 10% zľavou.

Kým niektorí zákazníci rušia výlety do Ázie a ostatných destinácií najviac zasiahnutých koronavírusom, spoločnosť Black Tomato, podľa Marchanta, zaznamenala zvýšený dopyt v domácom cestovnom ruchu a záujem o cestovanie do škandinávskych krajín, Severnej a Južnej Ameriky a na Island. Marchant ďalej dodáva, že prevažná väčšina ich klientov sa nebojí potenciálneho nakazenia koronavírusom, ale skôr uviaznutia v cudzej krajine na neurčitú dobu v dôsledku karanténnych opatrení:“ Realita je taká, že veľa našich klientov sú zaneprázdnení a žiadaní profesionáli s plnými pracovnými kalendármi, takže kľúčovým problémom je práve neistota ohľadom možnej karantény.”

Súvisiace: Značky Gucci, Armani, Bulgari vyrábajú ochranné pomôcky na boj proti koronavírusu

5) Veľa exkluzívnych spa a wellnes centier zostáva otvorených, prinášajúc svojim zákazníkom špeciálne antikoronavírusové balíky

Pár kúpeľov sa rozhodlo v dôsledku nákazy zatvoriť, no mnohé zostali otvorené, pričom posilnili svoje hygienické a dezinfekčné opatrenia.

Luxusné wellness rezorty Canyon Ranch vydali aktualizované prehlásenie, že zostávajú otvorení v záujme „blaha všetkých“ a sprísňujú dezinfekčné a sanitačné opatrenia. V rámci miestnych a federálnych nariadení však museli zatvoriť tri zo svojich prevádzok v USA.

Niektoré spa a wellness centrá sa snažia prilákať svojich klientov aktuálnymi balíkmi, ktoré sľubujú úľavu od stresu z obavy pred nákazou koronavírusom. Stanford Inn a Resort v kalifornskom meste Mendocino napríklad ponúka balík s názvom Immune System Boost vacation, ktorý má naštartovať váš imunitný systém. Hovorca rezortu Carillon Miami Wellness Resort vyhlásil, že mnoho ľudí po zrušení dovoleniek v zahraničí vyhľadáva práve rezorty, kde sa môžu dostať autom.

Ostatné miesta sú však opatrnejšie. Dubaj nariadil zatvorenie všetkých kúpeľov a masážnych centier až do konca marca. Nao Wellness v meste New York ponúka sedenia na podporu imunity a reiki na diaľku, aby pomohla svojím klientom udržať si svoje psychické zdravie počas trvania pandémie koronavírusu.

Zdroj: Yahoo, MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.