Kontroverzný návrh výškovej budovy v Prahe vyzerá ako potápajúca sa loď

Návrh výrazného projektu v centre Prahy spôsobuje v českom hlavnom meste rozruch. Prečo? Pretože budova, ktorá by sa stala najvyššou v meste, by vyzerala ako potopená loď.

Očakáva sa, že veža v Prahe s výstrednou konštrukciou bude vysoká 135 metrov. Historické centrum mesta je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v jeho blízkosti je výstavba výškových budov údajne zakazaná.

Top Tower, pochádzajúca z dieľne sochára Davida Černého a architekta Tomáša Císařa, kombinuje štandardne vyzerajúcu budovu s kostrou spustošeného ropného tankera, smerujúceho ku dnu oceána. Chátrajúci trup lode bude pokrytý zeleňou, vďaka čomu bude budova vzbudzovať dojem postapokalyptického sci-fi filmu. Účelom daného dizajnu je prinútiť svojich divákov premýšľať o environmentálnych otázkach.

Využitie projektu Top Tower spája rezidenčnú budovu s kanceláriami a kultúrnym centrom, nachádzajúcimi sa na spodným poschodiach. Záhrada na streche budovy s panoramatickým výhľadom na mesto bude sprístupnená verejnosti. Na prístup do týchto priestorov budú určené vonkajšie výťahy.

Marcel Soural, predseda developerskej spoločnosti Trigema, poznamenal: ”Projekt Top Tower pripravujeme už viac ako dva roky a finálnej verzii predchádzalo osem alternatívnych návrhov,“ … “Nepretržite zbierame návrhy odborníkov, národných a miestnych orgánov a samozrejme miestnej verejnosti. Predstavitelia verejnosti sa zúčastňujú na mnohých participatívnych rokovaniach. “

Plánovaná budova sa bude nachádzať v blízkosti zastávky metra Nové Butovice, na predmestí Prahy. Po schválení návrhu projektu Top Tower sa výstavba začne v roku 2021. Predpokladá sa, že stavba bude trvať tri roky a náklady by sa mali pohybovať na úrovni 2 miliárd českých korún ( 84,5 milióna dolárov pri súčasných výmenných kurzoch).

Zdroj: CNN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.