Koncept megajachty v tvare labute s odnímateľnou hlavou

Pôžitkársky vodný vták disponuje rozpätím až 137 metrov.

Tento nový odvážny koncept megajachty rozhodne rozvíri vody v spoločenstve priaznivcov jácht. 173 metrov dlhá jachta má rovnaký tvar ako labuť a jej súčasťou je dokonca aj odnímateľna hlava, ktorá môže byť využitá ako osobitné plavidlo.

Vták gigantických rozmerov získal pomenovanie „Avanguardia“, čo v preklade znamená „Predvoj“. Svojim dizajnom sa pritom rozhodne radí na čelo námorného dizajnu. Koncept bol vytvorený odvážnym talianskym návrhárom Pierpaolom Lazzarinim zo štúdia Lazzarini Design Studio. Tento rímsky umelec vychrlil za obdobie trvania svojej kariéry veľké množstvo „rušivých“ a kontroverzných dizajnov, počnúc lietajúcimi autami, až po hyperjachty v tvare náboja. Jeho najnovší koncept megajachty v tvare vodného vtáka však narobil rozhodne ten najväčší rozruch.

Jachta Avanguardia je plná plynulých línií a jemných zakrivení, ktoré jej dodávajú elegantnú siluetu podobnú tej, akou disponuje skutočná labuť. Gargantuanovské plavidlo je rozdelené na päť oddelených palúb a dokáže prepraviť až 60 pasažierov. Podobne ako v prípade hlavy samotného zvieraťa, tak aj „hlava“ jachty (ktorou je kontrolná veža) sa správa ako jej mozog. Taktiež však predstavuje aj samostatný krížnik s dĺžkou 15 metrov, ktorý vám pomôže zrealizovať vami naplánované denné výlety.

Kontrolné centrum jachty je podporované flexibilným „krkom“, ktorý sa pre dosiahnutie maximálneho pohybu otáča okolo svojej osi. Pri bežných plavbách klesá do stredu megajachty, aby ju pomohol navigovať tým správnym smerom. Ak je však plavidlo zakotvené, krk zníži hlavu až na hladinu vody tak, aby bola schopná odpojiť sa a vydať sa na nezávislú plavbu.

Hračkami megajachty sú helikoptéra na jej najvyššej palube, pár Lazzariniho tryskových kapsúl (ktoré sa nachádzajú na zadnej strane jachty) a zástup superáut (ktoré sú umiestnené v strede jachty, pretože – prečo nie?). Tryskové kapsuly pritom môžu byť umiestnené aj do zadnej časti plavidla pre získanie dodatočného pohonu.

Megajachta disponuje dvojitými elektrickými bočnými motormi a centrálnym motorom Rolls Royce MTU. Táto zostava dokáže spoločnými silami zabezpečiť maximálnu rýchlosť plavidla vo výške až 33,3 km/h.

Zatiaľ čo jachta Avanguardia je v súčasnosti ešte stále iba konceptom,dizajnérske štúdio uviedlo, že ak by sa našiel klient, ktorý by bol do jej realizácie ochotný investovať, určite by sa mohla stať realitou. Otvorená paluba a labuť?

Bolo by skvelé pozorovať zhmotnenie tohto príbehu a následnú plavbu takéhoto plavidla po hladine mora.

Viac náhľadov jachty Avanguardia si môžete pozrieť na fotografiách pod článkom.

Zdroj: Robb Reports

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.