Kde žijú najbohatší ľudia sveta?

1% najbohatších ľudí sveta disponuje rovnakým majetkom ako spodných 50% populácie.

Celkové svetové bohatstvo počas minulého roka narástlo o 6,4%. Jedná sa o najrýchlejšie tempo od roku 2012. Správa Global Wealth Report, od investičnej banky Credit Suisse tvrdí, že až pozoruhodných 43% z 36 miliónov svetových milionárov žije v USA. Táto krajina sa tak stáva lídrom v produkcii najväčšieho počtu nadpriemerne bohatých jedincov.

V poradí už ôsma výročná správa spoločnosti Credit Suisse vypovedá o tom, že Spojené štáty aj naďalej pokračujú „v úctyhodnom neprerušenom období budovania bohatstva, ktoré sa začalo po odznení finančnej krízy“. Krajina zvýšila finančné bohatstvo svojich domácností súhrnne o 8,5 biliónov dolárov. Jedná sa o päťnásobok nárastu bohatstva Číny, ktorá sa však aj napriek tomu umiestnila na druhom mieste.

Úroveň svetového bohatstva v roku 2017.

Počet milionárov každej konkrétnej krajiny sa odvíja od troch základných činiteľov. Sú nimi veľkosť populácie dospelých ľudí, priemerná hodnota majetku a nerovnosť rozdelenia bohatstva. USA dosahujú vysoké hodnoty vo všetkých troch oblastiach. Na druhom mieste sa nachádza Japonsko. Nasleduje Veľká Británia, ktorá si sebavedome udržiava tretie miesto. V Nemecku, Číne aj Francúzsku žije po 5% svetových milionárov.

Počet milionárov v jednotlivých krajinách sveta v roku 2017.

Ďalšia úroveň bohatstva

Spoločnosť Credit Suisse uvádza, že po celom svete sa nachádza 148 200 jedincov, ktorých výška majetku presahuje hodnotu 50 miliónov dolárov. Tento počet predstavuje približne 0,001954887% svetového obyvateľstva. Množstvo takýchto jedincov sa medziročne zvýšilo o 13% a celý svet je svedkom neustále sa zväčšujúceho počtu superbohatých jednotlivcov.

Súvisiace: Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?

Z vyššie uvedeného počtu disponuje 54 800 jedincov majetkom vo výške aspoň 100 miliónov dolárov a 5 700 jedincov sa pýši majetkom, ktorého výška prekračuje 500 miliónov dolárov.

Počet jedincov s majetkom v hodnote viac ako $50 miliónov v jednotlivých krajinách sveta.

Správa poukazuje na to, že 49% jedincov s majetkom vyšším ako $50 miliónov žije v USA. Na druhom mieste je znova Čína, ktorá je domovom pre 18 100 takýchto jednotlicov. Nasleduje Nemecko a Veľká Británia, ktorá sa v tejto oblasti už pomerne spamätala z krízy, po minuloročnom odhlasovaní výstupu z Európskej únie.

Mali by sme byť pripravení na to, že v najbližších rokoch sa bude hodnota svetového bohatstva naďalej zvyšovať. Počet svetových milionárov sa zvýši o 22%. To znamená, že súčasných 36 miliónov sa v rámci piatich rokov rozrastie na 44 miliónov milionárov.

Zdroj: Credit Suisse – Global Wealth Report

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.