Kde vo svete sa nachádza najviac miliardárov a ako sa dostali k svojmu majetku?

Najviac miliardárov sveta sa nachádza v Spojených Štátoch. Nemecko sa drží v tesnom závese za Ruskom. A Africké krajiny? Tie sú na spodku rebríčka.

Portál HowMuch pomocou údajov Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku zostavil grafické zobrazenie výskytu ľudí, ktorých výška majetku sa udáva v desaťciferných číslach. USA je domovom takmer tretiny týchto jedincov.

Mapa výskytu svetových miliardárov v závislosti na krajine pôvodu. Čím väčšia je krajina v rámci zobrazenia, tým viac miliardárov sa tu nachádza. Pre zväčšenie kliknite.

Každá krajina je rozdelená na päť kategórií. Ružovou farbou sú znázornení dediči miliardového majetku, zelenou zakladatelia spoločností, modrou výkonní riaditelia, oranžová farba predstavuje miliardárov s politickým zázemím a spojitosťou s prírodnými zdrojmi a žltou farbou sú zobrazení boháči z finančného sektora.

Väčšina miliardárov v Rusku sa na vrchol spoločenského rebríčka prebojovala prostredníctvom konexií vo svete politiky. Miliardári v Spojených štátoch sú rovnomerne rozdelení medzi tých, ktorí sa k svojmu majetku dostali pomocou dedičstva, zakladania spoločností a cez finančný sektor.

Čo sa týka Číny, iba malý zlomok najbohatších ľudí získal bohatstvo vďaka svojim predkom.

Súvisiace: Kde si najbohatší ľudia sveta kupujú svoje domy?

Raul Amoros z portálu HowMuch.net vysvetľuje: „Čína je síce v posledných desaťročiach ekonomicky veľmi úspešná, predtým na tom však nebola zďaleka tak dobre. Náhly nárast čínskej ekonomiky bol spôsobený zvýšením výroby a v krajine sa objavilo takmer 200 nových miliardárov.“

Opačným prípadom je Južná Kórea, v ktorej až 74% miliardárov zdedilo svoj majetok.

Dedenie závratne vysokého majetku je populárnym trendom aj v európskych krajinách, vynímajúc Veľkú Britániu. Až 83% miliardárov v Dánsku sa k svojmu majetku dostalo práve týmto spôsobom. V Nemecku a Švédsku tento podiel predstavuje 60%.

Zdroj: LATimes, HowMuch

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.