Kam aktuálne cestovať?

V dnešnej dobe je tak trochu zvláštne písať zoznamy o tom, kam cestovať. Koniec koncov, atraktivita jednotlivých destinácií je veľmi často vecou subjektívnej perspektívy. Očarujúca pláž, historická dedina alebo majestátne pohorie môže niekomu pripadať úžasne, ďalšiemu zase nudne, v závislosti od toho, koho sa budete pýtať.

Napriek tomu existujú určité črty, ktoré majú potenciál okamžite zvýšiť všeobecnú atraktivitu sľubných destinácií. Môže sa jednať o sprístupnenie dlho uzavretých hraníc v dôsledku politických nepokojov, triumfálne zotavenie sa ostrova po prírodnej katastrofe, ekologickú revolúciu luxusného hotela či reštaurovanie a odhalenie starobylej architektúry.

Časopis Vogue na rok 2019 zverejnil zoznam svetových destinácií, na ktorom nájdete všetky z týchto čŕt a mnohé ďalšie. Zoznámte sa s milovaným karibským ostrovom či archeologickými náleziskami, ktoré sú v súčasnosti dostupné spôsobom ako nikdy predtým. Navštívte vzdialenú džungľu a nedotknuté pláže, ktoré čakajú na to, aby ich niekto preskúmal. Predstavujeme Vám 9 úžasných miest, ktoré by ste si mali pridať do cestovného plánu na tento rok.

Portoriko

Prečo: Tento ostrovný štát bol vážne zasiahnutý hurikánom Maria, avšak už rok po tejto skúsenosti sa prezentuje v novej kráse. Živá atmosféra sa objavuje v uliciach starého mesta San Juan a pozdĺž pobrežia celého ostrova, a takmer všetky veľké hotely a rezorty sa opäť otvorili po rozsiahlych rekonštrukciách. Ostrov je už dlho jednou z najdostupnejších a najvyhľadávanejších karibských destinácií najmä pre návštevníkov zo Spojených štátov, ktorí môžu vstupovať do krajiny bez pasu. Do Portorika z pevniny už momentálne premáva viac než 100 letov denne. V roku 2019 bude teda nepochybne jednou z najpopulárnejších destinácií pre všetkých, ktorí si radi vychutnajú piña coladu pod palmami.

Kde sa ubytovať: Nedávno otvorený hotel O:LV Fifty Five Hotel v meste San Juan ponúka 26 elegantných izieb, sofistikovaný dizajn a štýlový strešný bazén s nádherným výhľadom na lagúnu Condado.

Súvisiace: 7 ekologických rezortov, ktoré dokazujú, že aj luxus môže byť dlhodobo udržateľný

Queensland, Austrália

Prečo: Neexistuje žiadny argument proti miestu, kde zažijete priemerne 300 slnečných dní v roku. Najväčší severovýchodný štát Austrálie sa pýši štrnástimi odlišnými regiónmi – vrátane oblastí Cairns, Whitsunday Islands a pobrežia Sunshine Coast. To znamená, že sa tu nájde pre každého nieco, od potápania pri Veľkej koralovej bariére cez surfovanie na legendárnych vlnách Zlatého pobrežia,, až po degustáciu exkluzívnych miestnych vín Tempranillo a Verdelho v regióne Granite Belt. Ak patríte skôr medzi mestských objaviteľov, Brisbane na Vás čaká so svojou prekvitajúcou kultúrnou scénou – pobrežné hlavné mesto sa v posledných rokoch stalo prominentným centrom pre rozvoj súčasného umenia, architektúry, nezávislej hudby a módy.

Kde sa ubytovať: Na štýlovej promenáde James Street v centre mesta Brisbane nájdete nový Calile Hotel, ktoré je dokonalým symbolom moderného nostalgicky tropického dizajnu – púta pozornosť jasnými líniami, chrómovanými povrchmi, teplým drevom a odtieňmi svetloružovej a mätovozelenej farby. Na nádherných plážach súostrovia Whitsunday sa nedávno otvoril luxusný rezort Daydream Island, ktorý absolvoval ohromnú renováciu v celkovej hodnote viac než 100 miliónov dolárov. V súčasnosti svojim hosťom ponúka bezkonkurenčný prístup k Veľkej koralovej bariére a takmer surreálnym izolovaným ostrovom v okolí.

Andamanské a Nikobarské ostrovy

Prečo: Staroveké mangrovy, prázdne pláže s bielym pieskom a priezračne čistá voda – Indické súostrovie Andamany a Nikobary, je ako vystrihnuté z dovolenkových snov. Vstup zahraničných návštevníkov na ostrovy si v minulosti vyžadoval mimoriadne povolenie, ale tieto obmedzenia boli zrušené v auguste roku 2018, čím sa toto rajské súostrovie v Bengálskom zálive okamžite zaradilo medzi najzaujímavejšie destinácie na svete.

Kde sa ubytovať: Začiatkom roka otvoril brány exkluzívny rezort Taj Exotica Resort & Spa Andamans, ktorý ponúka ubytovanie v luxusných vilkách inšpirovaných domorodou kultúrou. V areáli na ostrove Havelock okrem toho ponúka aj olympijský bazén a viac než 13 hektárov nádhernej pláže Radhangar a priľahlej džungle. Pre intímnejší zážitok navštívte jeden z luxusne zariadených apartmánov hotela Jakalara, ktorý je charakteristický svojím moderne minimalistickým štýlom.

Rwanda

Prečo: Kedysi vojnou zmietaná východoafrická krajina sa v priebehu posledných rokov stala Mekkou dlhodobej udržateľnosti a ekoturizmu. Hlavnými dôvodmi tohto úspechu sú predovšetkým národný park Volcanoes National Park, ktorý je jedným z mála miest na svete, kde je možné pozorovať ohrozený horský druh gorily vo voľnej prírode, ako aj atmosférické hlavné mesto Kigali, ktoré sa môže pochváliť pôsobivým počtom progresívnych podnikov, zaujímavých reštaurácií a luxusných hotelov.

Kde sa ubytovať: Hotel Retreat od minulého roka ponúka 11 izieb, v rámci ktorých sa vo veľkej miere sústreďuje na dlhodobú udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Jedná sa pritom o prvý hotel v meste Kigali napájaný výhradne solárnou energiou. Neďaleko samotného národného parku je situovaný rezort Bistate, ktorý zahŕňa šesť luxusných apartmánov zavesených priamo v korunách stromov. Rezort je okrem toho ideálnym východiskovým bodom, z ktorého sa môžete vydať na gorilie safari.

Francúzska Polynézia

Prečo: Keď je reč o ostrovoch ako Tahiti či Bora Bora, obvykle si predstavujeme tropické slnko, príbytky na chodúľoch a tyrkysovú vodu v kombinácii s bielym pieskom. Francúzska Polynézia je však domovom viac ako 100 ďalších ostrovov, na ktorých nájdete úkazy ako sopečné komíny, čierne pieskové pláže, vodopády, aktívne koralové útesy a staroveké kamenné chrámy. Atraktivita tohto miesta vyplýva z jedinečných kombinácií elementov vody a zeme, ktoré nevyhnutne vplývajú na zmysly každého návštevníka. Aby toho nebolo málo, mnohé z ostrovov sa v priebehu tohto roka predstavia novými službami a možnosťami, a viaceré z nich sa budú vo veľkom štýle pripravovať na veľké júnové zatmenie Slnka.

Kde sa ubytovať: Ešte v prvej polovici roka 2019 by na ostrove Bora Bora mal byť otvorený luxusný hotel Coqui Coqui, ktorý bude predstavovať prvé zariadenie tejto značky mimo Mexika. Spoločnosť sa preslávila svojimi exkluzívnymi parfumami, wellness službami a luxusnými možnosťami ubytovania. Nicholas Maleville, majiteľom značky, pri príležitosti otvorenia očakávaného rezortu vytvoril osem nových vôní Coqui Coqui, ktoré sú inšpirované prvkami miestneho života.

Kambodža

Prečo: Juhovýchodná Ázia ponúka omnoho viac, ako starobylé chrámy, ktoré do regiónu v posledných rokoch priťahovali obrovské objemy turistov. Dobrodruhovia v súčasnosti schádzajú zo zaužívaných chodníkov a objavujú nedotknuté džungle, dych vyrážajúce vodopády a skryté pláže na juhu krajiny.

Kde sa ubytovať: V tomto regióne sa v poslednom čase objavilo viacero päťhviezdičkových objektov, ktoré do jednotlivých destinácií priniesli úplne novú úroveň služieb. Za zmienku stojí nedávno otvorený rezort Shinta Mani Wild, ktorý Vás ubytuje v luxusných stanových apartmánoch situovaných na izolovanom území národného parku South Cardamom. Areál zariadenia Vám ponúkne nekonečné príležitosti na pozorovanie voľne žijúcich gibonov a slonov. Rezort Alila Villas medzitým pozýva cestovateľov do luxusných pobrežných víl v ekologickej komunite na ostrove Koh Russey.

Matera, Taliansko

Prečo: Kým mnohí dovolenkári aktuálne uprednostňujú pokojné biele dediny talianskeho regiónu Apúlia, odporúčame Vám venovať pozornosť aj starobylému mestu Matera, ktoré sa rozlieha na vápencovom útese v neďalekej oblasti Basilicata. Po tom, ako bola Matera menovaná Európskym hlavným mestom kultúry roku 2019, celé mesto spolu so svojím kultovým jaskynným systémom Sassi, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, prešli masívnymi rekonštrukciami. Vo vysoko umiestnených kamenných štruktúrach si tak našli domov šikovné luxusné hotely a štýlové inovatívne reštaurácie, pričom v priebehu roka sa bude v meste konať viacero festivalov a podujatí na oslavu jeho nového kultúrneho života. Pripravte sa na to, že Matera ovládne Váš Instagram.

Kde sa ubytovať: Pri svetle sviečky môžete zaspávať v romantickom dizajnovom hoteli Sextant Le Grotte Della Civita, ktorý v rámci svojich 18 izieb kombinuje historickú atmosféru s moderným vybavením a to všetko v útrobách starobylého jaskynného obydlia Sassi.

Belize

Prečo: Belize láka čoraz viac cestovateľov svojimi čistými plážami a záhadnými mayskými zrúcaninami, no táto destinácia je ešte stále omnoho menej preplnená ako ďalšie alternatívy. V tejto stredoamerickej krajine sa tiež nachádzajú niektoré z najlepších miest na šnorchlovanie a potápanie na svete, ako napríklad zatopený podmorský závrt Great Blue Hole a koralový útes Belize Barrier Reef, ktorý sa miestne úrady snažia chrániť v pozoruhodnej miere.

Kde sa ubytovať: Belize ponúka široký výber luxusných hotelov a rezortov. Nedávno otvorený rezort Itz’ana však vyčnieva z davu vďaka svojmu rafinovanému dizajnu, ubytovaniu s priamym prístupom do vody a elegantnému dlhodobo udržateľnému luxusu.

Súvisiace: Najvyhľadávanejšími destináciami na Airbnb pre rok 2019 nie sú veľké mestá

Káhira, Egypt

Prečo: Ikonické pyramídy v Gíze sú síce cieľom mnohých cestovateľov, ale v dôsledku politických nepokojov v posledných rokoch bola návšteva Egypta pre mnohých iba nesplneným snom. Krajina sa však v súčasnosti znovu chystá privítať vlnu návštevníkov, čo sa odzrkadľuje na skutočnosti, že po celom Egypte organizujú exkluzívne zájazdy globálne cestovné kancelárie ako Abercrombie&Kent, Heritage Tours, Black Tomato a Sanctuary Retreats. Aktuálny trend však vyvrcholí v roku 2020 po otvorení dlho očakávaného projektu Grand Egypt Museum, ktorého realizácia si vyžiadala približne 1,1 miliardu dolárov a bude zastrešovať expozíciu hrobky kráľa Tutanchamóna.

Kde sa ubytovať: Najnovšou senzáciou je luxusný hotel The St. Regis Cairo, ktorý otvoril svoje brány v presklenej veži na brehu Nílu už v priebehu februára tohto roka.

Zdroj: Bloomberg, SmartTravel, Vogue

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.