Jeff Bezos venuje približne 7,7% zo svojho celkového majetku na boj proti klimatickej kríze

Najbohatší človek na svete – Jeff Bezos.

V priebehu pondelka Jeff Bezos uviedol, že venuje 10 miliárd dolárov na boj s klimatickými zmenami.

Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon a najbohatší muž sveta vo svojom Instagramovom príspevku ohlásil založenie fondu Bezos Earth Fund. Predpokladá pritom, že prvé granty bude daný fond poskytovať už v priebehu tohto leta.

S odhadovanou hodnotou majetku vo výške 130 miliárd dolárov je tak zrejmé, že sa plánuje vzdať takmer 7,7% svojho celkového bohatstva.

Ako Bezos konštatoval: „Klimatické zmeny sú najväčšou hrozbou pre našu planétu. Chcem preto spolupracovať na zdôraznení a väčšom využívaní súčasných spôsobov boja proti nim, a zároveň aj na objavovaní nových spôsobov, ktoré účinne zamedzia devastačnému dopadu klimatických zmien na planétu, ktorá je domovom nás všetkých.“

View this post on Instagram

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ – Jeff

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

Daný krok generálneho riaditeľa bol pravdepodobne do značnej miery spôsobený nespokojnosťou zamestnancov s aktivitami spoločnosti v oblasti boja proti klimatickým zmenám. Viac ako 350 z nich sa totižto v januári 2020 podpísalo pod kritický príspevok na online blogovej platforme s názvom „Medium“, ktorý medzi iným vyzval spoločnosť Amazon aj na zavedenie nulových emisií do roku 2030.

V septembri Bezos ohlásil záväzok spoločnosti Amazon stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2040, rovnako ako aj využívať 100% zdroje obnoviteľnej energie a zakúpiť 100 000 elektrických dodávkových vozidiel do roku 2030.

Súvisiace: Koľko míňajú na osobnú bezpečnosť Zuckerberg, Bezos, Ellison a ďalší

Aj napriek ušľachtilému kroku Bezosa však ostáva faktom, že ako jediný Američan ( nachádzajúci sa medzi piatimi celosvetovo najbohatšími ľuďmi ) sa nestal súčasťou neziskovej organizácie Giving Pledge, ktorej členovia prisľúbili podpisom rovnomenného dokumentu vzdať sa viac ako polovice svojho bohatstva, či už počas svojho života, alebo prostredníctvom závetu po ich smrti. Jeho exmanželka MacKenzie Bezosová pritom túto písomnosť podpísala taktiež a to konkrétne v máji minulého roka.

Instagramový príspevok Jeffa Bezosa v plnom znení vyzerá následovne:

„S radosťou Vám všetkým oznamujem, že dnešok je dňom založenia fondu Bezos Earth Fund. Klimatické zmeny sú najväčšou hrozbou pre našu planétu. Preto chcem spolupracovať ako na zdôraznení a väčšom využívaní súčasných spôsobov boja proti nim, tak aj na objavovaní nových spôsobov, ktoré účinne zamedzia devastačnému dopadu klimatických zmien na planétu, ktorú všetci spoločne zdieľame. Táto globálna iniciatíva bude finančne podporovať vedcov, aktivistov, mimovládne organizácie, ale aj akúkoľvek inú aktivitu, ktorá bude predstavovať reálnu možnosť pomoci na zachovanie a ochranu našej prírody. Dokážeme Zem zachrániť. Bude si to však vyžadovať kolektívnu prácu nás všetkých – od veľkých spoločností, malých firiem, národných štátov, globálnych organizácií až po jednotlivcov.

Zaväzujem sa uviesť tento fond do života prostredníctvom finančného vkladu v hodnote 10 miliárd dolárov. Očakávam pritom, že prvé granty budú poskytované už v priebehu tohto leta. Zem je jedinou vecou, ktorú máme všetci spoločnú – poďme ju preto spoločne chrániť.“

Zdroj: BI

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.