Iba štyri metropoly z celého sveta očakávajú v roku 2020 rast cien nehnuteľností

Rast cien nehnuteľností v tomto roku, aj napriek pandémii koronavírusu, očakáva portugalská metropola Lisabon.

Pandémia koronavírusu spôsobuje ekonomický chaos po celom svete a ani trh s luxusnými nehnuteľnosťami nie je výnimkou.

V správe agentúry Knight Frank sa uvádza, že Lisabon, Monako, Viedeň a Šanghaj sú jediné štyri metropoly, ktorých ceny nehnuteľností by po zvyšok roka mali mať stúpajúcu tendenciu, aj keď len na úrovni 0,1% až 5%.

Konzultanti spomínanej agentúry analyzovali ceny nehnuteľností v 20 veľkomestách z celého sveta, berúc do úvahy ponuku a dopyt, vplyv koronakrízy na jednotlivé trhy a odlišné ohlásené vládne stimuly v jednotlivých krajinách. Predpovede vývoja cien nehnuteľností na jednotlivých trhoch im však značne sťažila bezprecedentná neistota.

V konečnej správe túto situáciu objasňuje vedúci výskumu – Liam Bailey: “Na niekoľkých trhoch boli pozitívne náznaky vzostupu cien počas roka 2020, no pnadémia Covid-19 všetko zastavila. Z 20 veľkomiest, ktoré Knight Frank podrobili analýze, pri 16 očakáva pokles cien v roku 2020 a len pár sa vyhne pádu do negatívnych hodnôt, najmä vďaka historickému deficitu ponúk, alebo skutočnosti, že transakcie bolo možné uskutočniť aj počas obmedzení, pričom opatrenia sa už v súčasnosti zmierňujú.”

Metropoly, ktorým predpovedajú najväčší pokles cien, percentuálne na 5 a viac percent, sú Buenos Aires, Bombaj, Hong Kong, Singapur a Vancouver.

S výnimkou Singapuru sa objavujú trhy alebo miesta, ktoré už koncom roka 2019 zaznamenali slabý rast cien.

Súvisiace:
Ako koronavírus ovplyvní trh nehnuteľností?
Vzostup udržateľnej architektúry v luxusných nehnuteľnostiach

Agentúra Knight Frank predpovedala rast cien na singapurskom realitnom trhu počas roka 2020 o 3%, no pandémia Covid-19 a obdobie, počas ktorej je singapurský trh zasiahnutý, všetko zmenila.

Agentúra Knight však očakáva slabý nárast na väčšine trhoch v roku 2021, na čele s veľkomestami Londýn a Lisabon. Ako v správe odôvodňuje svoje predpovede Kate Everett-Allen, vedúca medzinárodnej časti výskumu: „Portugalské riešenie krízy v kombinácii so zvyšujúcim sa dopytom a obmedzenou ponukou na trhu, podporia rast cien v Lisabone. V prípade Londýna podporila rozvoj trhu s nehnuteľnosťami v mesiacoch január a február politická istota, vychádzajúca z posledných decembrových volieb. Pri cenách v niektorých oblastiach na úrovni 25% za posledných 5 rokov, očakávame v roku 2021 rýchly nárast.”

Zdroj: Knight Frank

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.