Holandský umelec vytvoril umelé slnko, ktoré podľa neho zbaví verejné priestranstvá koronavírusu

Zo všetkých vecí na svete, ktoré nám majú pomôcť v boji s pandémiou, by nás ako posledné určite napadlo umelé svetlo, ktoré má schopnosť očistiť svet od koronavírusu. Avšak holandský umelec Daan Roosegaarde prišiel práve s touto myšlienkou.

Jeho štúdio vytvorilo inštaláciu s názvom ‘Urban Sun’ (mestské slnko), ktoré využíva ultrafialové svetlo na inaktiváciu koronavírusu vo vonkajších priestranstvách.

Tento holandský dizajnér a moderný umelec vysvetľuje, ako prišiel na myšlienku čistiaceho umelého svetla: “Začalo to uvedomením si, že niečo fyzicky tak malé ako vírus má taký obrovský vplyv na náš život. Náš svet je zrazu plný plastových bariér a dištančných nálepiek. Bojíme sa podať si ruky a rodina je na obrazovke počítača zmenená na pixely. Buďme architektmi nášho nového normálu a vytvorme si lepšie miesta na stretávanie a interakcie.”

Roosegaarde tvrdí, že lampa dokáže dezinfikovať vzduch pod ňou už za dve minúty, v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad výška. Ďalej môže zabezpečiť, aby bolo akékoľvek miesto na 99,9% bez vírusov v závislosti od počasia a polohy, a je vhodné inštalovať ju na miestach, ako sú vlakové stanice, školy a verejné námestia.

Lampa bola vytvorená s cieľom umožniť verejné zhromažďovanie sa, ktoré je kvôli pandémii Covid-19 zakázané. Viac sa o tomto svetle dozviete na webovej stránke štúdia StudioRoosegaarde.net.

Zdroj: Deezen

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.