Hodinky Rolex Zenith Daytona: Nebeské stvorenie

Každý pozná hodinky značky Rolex Daytona, preslávené Paulom Newmanom, ktoré majú v dnešnej dobe na aukciách hodnotu miliónov. Wes Lang, umelec z amerického mesta Los Angeles však tvrdí, že najdokonalejšou verziou rolexiek je model Zenith Daytona.


Spoločnosť Rolex uviedla na trh svoju druhú generáciu, dnes už ikonických, chronografických hodiniek modelu Daytona v roku 1988. V tom čase si získali popularitu medzi obchodníkmi na Wall Street, ktorí ich nosili prevažne v prevedení s oceľovým náramkom, tí majetnejší aj vo verzii žltého zlata. Dnes sú tieto chronografické hodinky najznámejšími hodinkami na svete, po ktorých túži väčšina zberateľov. Modely Daytona sa na sekundárnom trhu často predávajú tri až desaťnásobne drahšie, ako je ich trhová cena. Napríklad legendárne hodinky Paula Newmana sa na aukcii v roku 2017 vydražili za neuveriteľných 17,8 miliónov dolárov. A to nie je všetko: zoznam čakateľov na nové modely Daytona je dlhý na niekoľko rokov.

Celá hystéria okolo týchto hodiniek začala, podľa Wesa Langa, práve modelom Zenith.

Spoločnosť Rolex predstavila prvú generáciu hodiniek modelu Daytona (verzia, ktorú vlastnil aj Newman) v roku 1963. V tom čase to boli športové hodinky s manuálnym naťahovaním, ktoré bolo treba často nastavovať. Ich veľkou konkurenciou boli populárnejšie a ľahšie ovládateľné hodinky s mechanizmom quartz. A tak spoločnosť Rolex v 80. rokoch kúpila od hodinára Zenitha jeho automatickú chronografickú mechaniku a upravila ju do novej podoby s automatickým naťahovaním, ktorú použila v druhej generácii hodiniek modelu Daytona.

Nevylepšili však len vnútro hodiniek. Model Zenith bol so svojím 40 mm púzdrom aj väčší ako prvý model Daytona, s 36 mm púzdrom. Úpravy sa dočkal aj po estetickej stránke, na jeho ciferník pribudol ikonický symbol korunky a farebne kontrastné kruhy okolo menších ciferníkov. Väčší a čitateľnejší ciferník urobil model Zenith ľahko rozoznateľný a viditeľný, čo je dôležitým prvkom americkej zlatej éry Gordona Gekko, fiktívnej postavy úspešného obchodníka zo série filmov o Wall Street.

Súvisiace:
Takto vyzerá najväčšia predajňa značky Rolex na svete
V roku 2020 sa cena produktov značky Rolex opätovne navýši

Model Zenith Daytona, drahší ako ostatné športové hodinky značky Rolex, sa stal takmer cez noc symbolom vysokého postavenia v spoločnosti. A hneď ako prišiel na trh, rodiaci sa zberatelia hodiniek začali zháňať jeho predchádzajúce modely. Súčasný ošiaľ okolo týchto hodiniek, ich prehnaná predajná cena a nadnesené vydražené sumy, za tým všetkým treba podľa Wesa Langa hľadať práve model Zenith, ktorý bol v roku 2000 nahradený modelom tretej generácie, poháňaným mechanikou Rolex.

Hoci nové modely Daytona sú skvelé, mnoho mužov je stále priťahovaných tým pôvodným modelom Zenith, predovšetkým jeho verziami, vyrobenými v období od roku 1988 do roku 1993. Tieto modely majú nezvyčajne prevrátenú 6 na malom hodinovom ciferníku. Starožitný zlatý model Zenith a nový takisto zlatý model Daytona vás zatiaľ vyjdú približne na rovnako (okolo 30 000 dolárov). No vzhľadom na príbeh okolo rolexiek modelu Zenith sa dá len čakať, že ich cena porastie.

Zdroj: HauteTime, GQ

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.