Historicky prvá aukcia Sotheby’s zameraná na Hip-hop vyniesla $ 2 milióny

Barron Claiborne, Notorius B.I.G. ako „K.O.N.Y“ (Kraľ New Yorku.

Úspešnosť aukcie dosiahla až 91%
Ikonické predmety aukcie:
Koruna podpísaná raperom Notorious B.I.G., ktorú mal na sebe počas svojho posledného fotenia v roku 1997, predaná za 600 000 dolárov
**
Zbierka stredoškolských ľúbostných listov napísaných tínedžerom Tupacom Shakurom vydražená za 75 600 dolárov
**
Originálny, zapečatený 12-palcový singel Rammellzee vs. K-Rob “Beat Bop”, s obalom vytvoreným umelcom Jean-Michelom Basquiatom, predaná za 126 000 dolárov
*Najdrahšia Hip Hop Vinylová platňa predaná na aukcii*
**
Stena s názvom Wall of Boom od DJ-a Rossa One, zložená z 32 funkčných rádiomagnetofónov, vydražená za 113 400 dolárov
**
Aukčné rekordy umelcov:
Janette Beckman | Chi Modu | Schoolly D | Tim Conlon |Shirt King Phade | Ed Piskor | Buddy Esquire | LA2/LAROC | Derek Ridgers | Mpozi Tolbert | John Nordell | Egyptian Lover | Phil Knott
**

V polovici septembra 2020 aukčná spoločnosť Sotheby’s v New Yorku vydražila $2 milióny v historicky prvej aukcii venovanej iba subkultúre Hip-hopu a predaním až 91% aukčných predmetov prekonala svoje najvyššie očakávania. Aukcie sa zúčastnilo viac ako 400 registrovaných dražiteľov, z čoho až 25% bolo v tomto aukčnom dome čerstvo zaregistrovaných, pochádzajúc z 19 krajín celého sveta, čo naznačuje široký dosah Hip Hopu ako jedného zo svetovo najvplyvnejších a najobľúbenejších kultúrnych hnutí.

Ikonické predmety tohto kultúrneho hnutia nastavili nový štandard a dosiahli rekordný predaj. K najlepšie vydraženým predmetom patrí koruna, ktorú mal na hlave raper Notorious B.I.G. počas fotenia pre magazín Rap Rapes, v roku 1997 a aj ju podpísal; Fab 5 Freddyho MTV prsteň; kompletná zbierka magazínu The Source, sprievodcu Hip-hopom; slávne saká Salt-N-Pepu s názvom “Push It”; zbierka ľúbostných listov napísaných tínedžerom Tupac Shakurom; tenisky Air Force 1 od Ms. Opal Lee, Niko Brim a Sierato ako pocta kampane Juneteenth Holiday Campaign; album De La Soul 3 Feet High and Rising.

Súvisiace: Čo potrebujete aktuálne vedieť o obchodovaní s umením

Na aukcii sa objavili fotografie, sochy, obrazy hip-hopových umelcov, mnohé po prvýkrát, a hneď prekonali viac ako 10 aukčných rekordov.

Cassandta Hatton, viceprezidentka a senior špecialistka pre oblasť kníh a rukopisov v Sotheby’s vo výhlásení poznamenala: ”Výsledkami prvej historickej hip-hopovej aukcie v New Yorku, rodisku Hip-hopu, sme nadšení. Myšlienka tohto predaja sa zrodila pred siedmimi rokmi, a začala naberať reálne kontúry pred dvomi rokmi po stretnutí s Monicou Lynch. Organizácia aukcie v Sotheby’s takéhoto rozsahu a dôležitosti bola prácou z lásky. Počas predaja sme si všimli silné ponuky od rôznych vekových skupín a krajín, s významným záujmom zo strany vedúcich amerických kultúrnych inštitúcií. Predovšetkým sme hrdí na to, že sme mohli ukázať prácu toľkých talentovaných umelcov, raperov, návrhárov a fotografov, z ktorých mnohí posunuli svoje diela priamo do aukcie. Typickým znakom podpornej komunity, ktorá definuje Hip-hop je snaha odmeniť sa kultúre a podeliť sa o časť výťažkov z aukcie v Sotheby’s, ktoré majú slúžiť na podporu dvoch významných organizácií vzdelávajúcich ďalšie generácie o Hip-hope a uchovávajúce jeho odkaz.”

Hip Hop ovplyvnil umenie a kultúru od konca 70-tych rokov po tzv. “Golden Age” z polovice 80-tych až do polovice 90-tych rokov až dodnes a aukcia pokryla jedinečné artefakty, súčasné umenie, fotografie, vintage a modernú módu, starožitné a novo navrhnuté šperky, luxusné predmety, vzácne letáky, plagáty a dôležité publikácie. Väčšinu predmetov do aukcie posunuli známe a ústredné osobnosti a umelci Hip-hopu.

Časť z výťažkov z aukcie v Sotheby’s pôjde do nadácie Queens Public Library Foundation, na podporu jej programov Hip-hopu, koordinovanou “strýkom” Ralphom McDanielsom, a taktiež do neziskovej organizácie Building Beats, ktorá učí sociálne znevýhodnenú mládež technickým, podnikateľským a vodcovským zručnostiam prostredníctvom DJ a hudobných programov.

Aukcia bola zorganizovaná v spolupráci s Monicou Lynch, bývalou prezidentkou hudobného vydavateľstva Tommy Boy Records (1981-1998), ktoré pomohlo naštartovať kariéru legendárnym interpretom Afrika Bambaataa & Soulsonic Force, Queen Latifah, De La Soul a Naughty by Nature.

Významné momenty aukcie

Aukcii vládla koruna, ktorú mal na hlave Christopher Wallace (aka Biggie/Biggie Smalls alebo Notorious B.I.G.) počas fotografovania s názvom ‘K.O.N.Y. (Kráľ New Yorku)’v roku 1997 a bola vydražená za 594 750 dolárov. Súperili o ňu piati dražitelia viac ako 7 minút, čím takmer trojnásobne zvýšili jej najnižšiu odhadovanú sumu, ktorá bola na hodnote 200 000 dolárov.

Korunu dal do aukcie fotograf Barron Claiborne, ktorý ju mal od fotenia Biggieho, ktoré sa konalo iba tri dni pred tým, ako ho zabili v Los Angeles a nedávno sa objavila aj v priekopníckej knihe a výstave s názvom Contact High: A Visual History of Hip-Hop (Vizuálne dejiny Hip Hopu) od Vikki Tobak. Spolu s korunou nový majiteľ získal aj tri výtlačky so špeciálnymi rozmermi (36 x 40″), podpísanými Claibornom: ikonockú fotografiu ‘K.O.N.Y’, fotografiu k 10. výročiu K.O.N.Y. A kontaktný formulár. Z vnútornej strany koruny je nápis “Crown from Biggie KONY Shot NYC 3-6-97” a podpisy Biggieho a Claiborna.

Claiborna oslovil magazín Rap Pages, aby urobil portrét Biggieho na titulnú stránku. Jeho zámerom bolo zobraziť rapera ako Kráľa New Yorku na svojom tróne, no ležérnym spôsobom, čo bolo koncom 90-tych rokov obľúbeným imidžom najúspešnejších hip-hopových raperov. Za týmto účelom priniesol Claiborn na fotenie dve koruny, jedna bola pre Biggieho príliš malá, a aby ju zväčšili, odstránili z nej vnútornú penovú výplň. Sean „Diddy“ Combs, majiteľ Biggieho značky – Bad Boy Records, doprevádzal umelca v deň streľby a vraj sa mu myšlienka fotografa nepáčila, pretože sa obával, že bude vyzerať ako „Burger King“. Biggie bol však konceptom nadšený, vďaka čomu vznikla séria najznámejších fotografií Hip-hopovej kultúry a jeden z najznámejších portrétov umelca Hip-hopu.

Ďalšou výnimočnou položkou v aukcii bol originálny zapečatený 12-palcový singel Rammellzee vs. K-Rob “Beat Bop” z roku 1983, ktorého graffiti obal vytvoril umelec Jean-Michel Basquiat. Táto vinylová platňa sa považuje za „zlatý grál“ Hip-hopu, a preto nie je prekvapením, že sa vydražila za 126 000 dolárov, čím prekročila najvyššiu odhadovanú sumu o 50-násobok.

Súvisiace: Tento umelec pracuje na najväčšej maľbe sveta

Vinylovú platňu poslal do aukcie spoluzakladateľ hudobného vydavateľstva Profile Records, Cory Robbins, ktorý venuje 100% zisku z predaja Archívu súčasnej hudby. Táto vinylová platňa sa taktiež stala najdrahšou vydraženou hip-hopovou platňou.

Wall of Boom.

Stena s názvom Wall of Boom, ktorú vytvoril DJ Ross One, celosvetovo známy DJ a zberateľ všetkého, čo sa hip-hopu týka, sa vydražila za 113 400 dolárov. Umelecká inštalácia pozostáva z 32 vzácnych a starožitných rádiomagnetofónov zo začiatku 80-tych a 90-tych rokov, ktoré sú umiestnené na na mieru vyrobenej poličke a prepojené tak, aby fungovali ako jednotný zvukový systém.

Listy Tupaca.

Veľmi osobná zbierka, 22 ľúbostných listov, napísaných vtedy 16-ročným Tupacom Shakurom Kathy Loyvej, jeho stredoškolskej láske a spolužiačke na Umeleckej škole v Baltimore, sa vydražila za 75 600 dolárov. Listy sú datované od marca 1987 po apríl 1988, spolu na 42. stranách a 24. listoch papiera, plus jedna pohľadnica a opisujú celkovo 2-mesačný vzťah, počnúc ich prvým stretnutím, končiac rozchodom a listom o ľútosti nad rozchodom, ktorý poslal o rok neskôr. Úprimná korešpondencia odhaľuje Shakurovu zraniteľnosť, ale aj prirodzené básnické nadanie, ktoré tvorí základ jeho neskoršieho charakteristického štýlu rapovania. Shakur píše o svojej rodiacej sa hudobnej kariére, prezrádza svoje pochybnosti o tom, či sa má stať raperom, no takisto odhaľuje niečo o svojom živote a spomína svoju mamu, ktorá pracuje neskoro do noci a svoju zodpovednosť za pomoc so starostlivosťou o svojich bratrancov a sesternice.

Zdroj: Lefigaro, Mashable

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.