História a evolúcia modelu Rolls Royce Ghost

Rolls Royce Ghost.

Keď sa jedná o moderný luxus, žiadna iná značka neprináša taký prepych a prestíž, ako práve Rolls Royce. Táto značka má síce pomerne krátku históriu, ale jej príbeh je plný zaujímavých momentov. Jedným z najpozoruhodnejších modelov tejto značky je nepochybne automobil Rolls-Royce Ghost. Model Ghost bol po prvýkrát ohlásený na autosalóne Auto Šanghaj v apríli roku 2009 a mal vystupovať v úlohe menšej a cenovo dostupnejšej alternatívy slávneho modelu Phantom. Keď bol Ghost nakoniec predvedený verejnosti na autosalóne vo Frankfurte, ľudia boli okamžite presvedčení o tom, že tento model je omnoho výkonnejším a úspornejším ako jeho predchodca.

Rolls-Royce 200EX z roku 2009

Práve toto vozidlo bolo najprv predstavené verejnosti v roku 2009. Tento model mal ukázať fanúšikom značky smerovanie, ktorým sa v budúcnosti uberie dizajn modelu Ghost. Keď sa model 200EX dostal do masovej produkcie, drvivá väčšina jeho prvkov bola v porovnaní s počiatočnými konceptmi nezmenená. V skutočnosti sa nedočkal zásadnej zmeny po dobu celých šiestich rokov, kým bola upravená jeho vonkajšia podoba. To však dokonale svedčí o tom, ako dôkladne si inžinieri a konštruktéri značky premysleli svoj projekt pred jeho samotnou realizáciou.

Súvisiace: Diamanty sú vďaka značke Rolls-Royce najlepším priateľom automobilu

Rolls-Royce Ghost z roku 2009

Nový model Ghost bol pôvodne určený výhradne pre britský trh. Toto vozidlo pritom navrhli rovnaké ruky a mozgy, ktoré pracovali na modeli Phantom – Andreas Thurner a Helmut Reidl. Na druhej strane je veľmi zaujímavé, že Phantom je v súčasnosti priamou konkurenciou modelu Ghost, rovnako ako modelu Flying Spur značky Bentley a vozidiel Triedy S spoločnosti Mercedes Benz. Iba málo ľudí si je vedomých skutočnosti, že značka Rolls-Royce je v súčasnosti dcérskou spoločnosťou automobilky BMW a dizajn vnútornej konštrukcie modelu Ghost je vo veľkej miere prebraný z automobilov série BMW 7.

Ghost je okrem toho vybavený modifikovanou verziou motora značky BMW, ktorá má schopnosť zrýchliť z 0 na 100 kilometrov za sekundu iba za 4,7 sekundy – jedná sa o naozaj impozantné číslo pre plnohodnotný luxusný sedan. Maximálna rýchlosť tohto modelu by mala dosahovať hodnotu 250 kilometrov za hodinu. Ghost navyše zahŕňa viacero funkcií moderných automobilov značky BMW, vrátane niekoľkých štýlových dekoratívnych prvkov. Ghost dokonca využíva aj rozhranie iDrive, na ktoré sme zvyknutí z produktov spoločnosti BMW.

Rolls-Royce Ghost z roku 2010

V priebehu druhého kvartálu roka 2010 boli spustené dodávky modelu Rolls-Royce Ghost aj v iných častiach sveta mimo Európy. Medzi nové trhy sa zaradili Spojené štáty a časti ázijsko-tichomorskej oblasti. Európska a americká verzia modelu Ghost sa vo všetkých týchto regiónoch predávala takmer v nezmenenej podobe.

Rolls-Royce Ghost z roku 2011

Vzhľadom na to, že Ghost bol navrhnutý ako menšia verzia modelu Phantom, v rámci svojich ďalších prevedení mal dostatok priestoru na rast. Verzia modelu z roku 2011 predstavila dizajn s predĺženým podvozkom – ten sa okamžite stal vyhľadávaným prvkom pre všetkých tých, ktorí si chceli zaparkovať do garáže niečo väčšie. Čo sa týka motora, prevodového systému a celkového výkonu, alternatíva s predĺženým podvozkom zahŕňala to isté, čo bolo príznačné pre pôvodnú verziu z roku 2009.

Rolls-Royce Ghost z roku 2013

Automobily Ghost Série I dostali v priebehu roka 2013 miernu aktualizáciu, pričom novým prírastkom sa stala vylepšená Špecifikácia V. Tá v podstate iba o niečo zvýšila výkon pôvodného modelu Ghost. Väčšie zmeny priniesol až rok 2014 a Ghost sa v konečnom dôsledku začal pripravovať na celkovú zmenu vizáže.

Rolls-Royce Ghost z roku 2014

Prvé významné aktualizácie sa dostavili s uvedením modelov Ghost Série II. Tie sa objavili na trhu v roku konania ženevského autosalónu. Zmeny dizajnu boli viditeľné na prvý pohľad, pretože exteriér modelu Ghost mal nový tvar a mierne zmenenú podkladovú štruktúru. Vo veľkej miere boli zmenené čelné svetlá, ako aj dovtedy charakteristický tvar kapoty. K zväčšeným predným prívodom vzduchu boli v novom prevedení pridané chrómované vložky. Zmeny výzoru sa dotkli aj nárazníkov a bočných častí vozidla. Jednalo sa v podstate o vizuálne odlišný automobil a vykonané zmeny tak dali vznik jedinečnému vozidlu. Nový model Ghost dokonca zásadne zmenil aj svoju farebnú paletu.

Súvisiace: Značka Rolls-Royce odhalila svoje prvé SUV

Čo sa týka interiéru modelu Ghost z roku 2014, úplne boli zmenené predné aj zadné sedadlá. Druhá séria modelu mala vo svojej výbave zakomponované aj niektoré z najnovších softvérových ​​technológií, ktoré pomáhajú vodičom pri navigácii. Satelitná podpora systému vozidla bola pridaná ako súčasť balíka Dynamic Driving Package, ktorý bol predstavený súčasne s modelom Ghost Série II.

Prestížny model sa od roku 2014 už nedočkal žiadnej ďalšej zmeny, čo je opäť odrazom toho, aké dôkladné boli dizajnérske a inžinierske tímy, keď sa rozhodli započať aktualizáciu svojho pôvodného výtvoru. Rolls-Royce Ghost je jednoducho vizuálne a technologicky príťažlivým vozidlom, ktoré púta pozornosť všetkých tých, ktorí okolo neho prechádzajú.

Zdroj: Moneyinc

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.