Greta Thunbergová si v satirickej reklame o turistike na Mars robí žarty z Elona Muska a ďalších miliardárov

Greta Thunbergová.

Aký najdesivejší film ste kedy videli? Ak vás strašidelný film dokáže vydesiť počas bieleho dňa, potom vám zlomí srdce aj keď odhalíme skutočnosť, že ak sa nebudeme starať o zmenu podnebia a jej nebezpečné následky, náš život bude čoskoro desivejší ako horor.

Na zdôraznenie tohto naliehavého problému vydalo medzinárodné hnutie pre klimatickú zmenu Grety Thunbergovej s ozančením “Fridays For Future” („Zem Je Len Jedna“) a jej video zamerané na podnecovanie verejných aktivít proti environmentálnej kríze, ktorej všetci čelíme. Toto úsilie obviňuje vesmírne agentúry a vlády z vynakladania miliárd dolárov na umožnenie návštevy iných planét, a pritom je potrebné zamerať pozornosť na našu Planétu Zem, ktorá jasne volá o pomoc každým svojim kúskom.

Nádherná satirická reklama na možnosť cestovania na Červenú planétu je zameraná na „jedno percento“ obyvateľstva, čo naznačuje, že takáto skupina ľudí by mala možnosť uniknúť zo Zeme a zvyšných 99 percent zostane, aby riešili klimatické zmeny.

Reklama zdôrazňuje mnoho plusových bodov Marsu, ako napríklad život bez akéjkoľvek vojny, s nulovou kriminalitou, žiadnymi pandémiami a nulovým znečistením, ale tiež zdôrazňuje skutočnosť, že väčšina z nás patrí k 99% obyvateľstva a nemá finačnú slobodu, aby dokázala cestovať na Mars. Ponaučenie z príbehu – zmena podnebia a záchrana toho, čo ešte môžeme zachrániť skôr ako bude neskoro (čo svojím spôsobom už je).

Účinná reklama má rozprávača, ktorý satirickým tónom uvádza to, čo je zrejmé – „Mars, nepoškvrnená planéta – nový svet, kde môžeme začať odznova. Mars ponúka definitívnu slobodu. Slobodu, ktorá vydláždi ľuďom novú cestu. Slobodu, ktorá vytvorí nový spôsob života. Slobodu, ktorá navždy zmení smerovanie ľudstva. Strávite zvyšok svojho života na Zemi alebo sa stanete priekopníkmi?“

Reklama končí nepríjemnou pripomienkou: „A pre tých 99%, ktorí zostanú na Zemi, by sme mali zlepšiť klimatické podmienky.“ Hnutie “Fridays For Future” uviedlo spot ako kritiku enormných finančných výdavkov agentúry NASA na vesmírny modul, ktorý 18. februára pristál na Marse.

Predstavte si, že ak by sa celé toto bohatstvo, plus finančné prostriedky Elona Muska míňali na zlepšenie podmienok obývateľnosti Zeme namiesto plánovania obývania Marsu, mohli by sme zabudnúť na hroziacu skazu a odložiť ju o mnoho ďalších rokov. V tlačovej správe sa uviedlo: „Chceli sme upozorniť na čistý nezmysel. Vládne vesmírne programy a mimoriadne bohaté vrchné 1% sveta sú priam až extrémne zameraní na Mars (samotný vesmírny modul agentúry NASA s označením „Perseverance Rover“ stál 2,7 miliardy dolárov – jeho vývoj, spustenie, riadenie a analýzy) a aj napriek tomu väčšina ľudí nikdy nedostane príležitosť navštíviť Mars alebo na ňom žiť. Nie je to spôsobené nedostatkom zdrojov, ale skutočnosťou, že naše globálne systémy sa o nás nestarajú a odmietajú konať spravodlivo. Keďže na Zemi zostáva 99% svetovej populácie, je nevyhnutné uskutočniť nápravu zmeny podnebia, ktoré, v takom stave v akom aktuálne je, ničí našu domovskú planétu. Teraz je čas, aby sme zlepšili stav podnebia na Zemi. Nemáme na výber.“

Zdroj: Yahoo

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.