Gigantická 110 metrová jachta Escape od spoločnosti Feadship

Niekoľko jácht je navrhnutých na ekologickej báze, ktoré zároveň žiaria ako rockové hviezdy, čo presne spĺňa vznik revolučného konceptu “Escape“ od spoločnosti Feadship.

Koncept by sa dal napríklad prirovnať k spevákovi Stingovi, ktorý je ekologicky zmýšľajúcí, no zároveň má dušu rockera.

Toto plavidlo s dĺžkou 110 metrov obsahujúce ponorku, patrí z  dizajnového hľadiska medzi top dizajnové jachty.

Všetko sa to začalo v roku 2014, keď si stály dizajnér spoločnosti Feadship – Ruud Bakker s jeho tímom pozvali zopár maklérov, aby prekonzultovali, ako by mala vyzerať ich vlastná vysnívaná jachta.

Jadrom ich návrhu bol imaginárny extrovertný klient, ktorý je zároveň ekologicky zmýšľajúci a prejavuje lásku k planéte. V priebehu troch dní začal tím formovať prvé nákresy na plátnach, kde sa postupne vynoril “Escape“. No na rozdiel od rozprávkových nákresov, sa skôr jednalo o seriózny dizajn, posilnený realizovateľnou námornou architektúrou.

Najradikálnejšou a najpútavejšou funkciou je átrium v ​​strede jachty, ktoré obsahuje wellness centrum a bazén s morskou vodou. Bazén taktiež slúži aj ako tzv. výťahová šachta. Sklenený výťah tak klesá na dno bazéna a slúži ako podmorský pozorovací modul.

Bakker sa vyjadril, že: „Výťah poskytuje návštevníkovi 360-stupňový výhľad na plávajúce ryby, ktoré sú okolo. Takže si viete predstaviť, že keď zapnete všetky svetlá, prilákate všetok morský život a cítite sa, akoby ste stáli uprostred akvária,“ …. “Mesačný bazén (Moon Pool) tiež slúži ako podmorská pristávacia zóna k prieskumu v hlbinách, ako aj obrovská šmykľavka, ktorá urobí radosť hlavne deťom.“

Jasným cieľom átria je však okrem jeho bondovskej výbavy aj pokus, ako ďaleko môže zájsť celý dizajn jachty.

Bakker taktiež spomína: “Vďaka návrhom maklérov sa spoločnosti podarilo posúvať hranice a ponúkať možnosti, ktoré by u iných spoločností neprešli.“ My sme takýmto návrhom veľmi naklonení a myslím si, že práve to nás odlišuje od akejkoľvek inej lodenice.“

Moon Pool, ktorý má sklenené dno a prechádza stredom trupu, je návrhom, ktorým chceli námorní architekti projektu “Escape“ dokázať, že je uskutočniteľný.

Medzi zelené inovácie patrí koleso pracujúce na tepelnom princípe entalpie, ktorá slúži na predchladenie prívodu klimatizácie odvádzaným vzduchom a opätovným zahrievaním vzduchu z klimatizácie odpadovým teplom z generátorov.

“Escape“ má rovnaký hybridný balík pohonu, aký sa nachádza na modeli jachty “Savannah“, taktiež od spoločnosti Feadship.

To všetko umožňuje zníženie spotreby paliva až o 35 percent, spolu s možnosťou tichého elektrického riadenia. Spoločnosť Feadship to myslí s elektrickým pohonom natoľko vážne, že nedávno oznámila, že balíček ponúkne majiteľom na ich náklady. Ako spoločnosť uvádza: „Momentálne vyrábame len elektrické pohony; vlastníci nemajú na výber. V prípade, ak zaň nechcú platiť, celý ho preplatíme na vlastné náklady. Z našej strany je to odvážne rozhodnutie, ale udržateľnosť musí niekde začať.“

Jachta je pokrytá solárnymi panelmi, s rozlohou približne 700 metrov štvorcových, vrátane otočného palubného poklopu, ktorý sleduje pohyb slnečných lúčov po celý deň a generuje odhadovaných 133 kW energie. Zahŕňa tiež množstvo zelene, od stromu v plnej výške, nachádzajúcim sa v nebeskom salóniku, až po bylinkový a zeleninový “skleník“.

V nebeskom salóniku, ktorý dodáva pocit hlbokého rozjímania a meditácie, sa nachádza strom v plnej veľkosti, ktorý je ako stvorený pre majiteľa s ekologickým zmýšľaním.

Využívanie prírody v rámci nedávnych konceptov spoločnosti Feadship sa stáva bežnou témou, ako je to aj vidieť na koncepte super jachty “Freedom“.

V spolupráci s talianskym dizajnovým štúdiom FM Architettura, vytvorili myšlienku spojenia s prírodou, a to spojením záhradných apartmánov a holistickej záhrady.

Francesca Muzio, návrhárka spoločnosti, uviedla: „Spojili sme tu veľké množstvo elementov, zmiešaním prírodných biotopov do dizajnu strešných okien, záhrad, vodných plôch, bazénov a ďalších. Holistická záhrada je dokonalým a ojedinelým priestorom na vypnutie, dobitie energie a očisty tela i duše.”

Koncept nateraz už len potrebuje nového vlastníka, akým môže byť rocková hviezda ako Sting.

Zdroj: MSN

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.