Frank Gehry zaistil tejto limitovanej edícii fľaše Hennessy sochársku premenu

Každá fľaša je zabalená v bronze, ktorý je namočený v zlate.

Jeden z najlepších žijúcich architektov na svete sa rozhodol prevziať vedenie rozhodne malého, no dôležitého projektu. Urobil tak s cieľom patrične osláviť milovaný a legendárny alkoholický nápoj Francúzska.

Pri príležitosti 150. výročia značky Hennessy X.O. sa kanadsko-americký architekt Frank Gehry zaslúžil o sochársku premenu fľaše jej koňaku. Aby sa táto spolupráca umelca a značky stala ešte o niečo viac špeciálnou, Henessy sa rozhodlo vydať len 150 kusov kompletného dizajnu pred tým, než v blízkej budúcnosti predstaví aj dostupnejšiu (no stále pomerne limitovanú) edíciu.

Súvisiace: Spolupráca umelkyne Yayoi Kusamovej a francúzskej značky Veuve Clicquot

Ako v tlačovej správe Gehry uviedol: „Bolo mi cťou dostať pozvanie na oslavu miľníka značky Hennessy X.O. Aj keď som bol do značnej miery nadšený a vzrušený, stále som si uvedomoval, že stojím pred nesmierne náročnou úlohou. Fľaša koňaku je totižto už sama o sebe umeleckým kúskom – dokonca takým, ktorý môžete ovoňať, ochutnať a dokonca aj cítiť. Nepotrebuje teda žiadne ďalšie ozdoby, či okrasy, pretože už nimi disponuje. My len ukazujeme, ako môže byť človek s využitím takéhoto jazyka kreatívny. Ľudia, ktorí tento produkt vytvárajú, disponujú nesmierne silnou históriu a serióznym emočným odhodlaním. Produkt je tak príznačný rezonanciou, na ktorú je jednoduché sa naviazať, a ktorej byť súčasťou je nesmierne zaujímavé.“

Frank Gehry s prototypmi projektu a hotovými fľašami.

Vonkajšok fľaše je pokrytý skrčeným bronzovým obalom, ktorý bol namočený v pravom 24-karátovom žltom zlate. Jeho bohatá textúra pripomína fasády Gehryho veľkolepých budov. Rovnako ako aj mnoho z jeho architektonických objektov, aj tieto obaly čerpajú inšpiráciu z organiky. Fragmentovaný povrch fliaš má totižto evokovať stočený vinič koňakovej značky Hennessy a lesknúcu sa rieku Charente, ktorá preteká miestom jej sídla v západnom Francúzsku.

Gerry si pritom v tlačovej správe zaspomínal: „Chcel som túto predstavu priviesť k životu, a preto som sa inšpiroval miestom zrodu daného nápoja a zároveň využil deformujúci efekt na materiáli, ktorý výslednému produktu dodáva dojem pohybu.“

Súvisiace: 6 kráľovských koňakov, ktoré jednoducho musíte ochutnať

V snahe esteticky doplniť žiarivé puzdro sa Gehry rozhodol ozdobiť obrovskú pipetu (využívanú pivničnými majstrami na to, aby extrahovali ten najstarší a najlepší koňak) rovnako briliantnou mosadzou a zlatom. Dostať ju možno v spoločnosti nádhernej a štíhlej karafy (ktorej silueta bola inšpirovaná obráteným zväzkom hrozna), a to konkrétne v lisovanom kartónovom puzdre s nádherným obalom. Práve dané puzdro pritom vzdáva hold Gehryho prevratnému, vlnitému a kartónovému nábytku, ktorý vytváral ešte v 70. rokoch minulého storočia.

Každý zo vzácnych zväzkov sa predáva za 17 000 dolárov, respektíve približne 14 500 eur. Navštívte stránku výrobcu a dozviete sa viac.

Zdroj: Hennessy

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.