Ekologický rezort na Maldivách je perfektným príkladom udržateľného turizmu

Kto povedal, že luxus sa dá dosiahnuť iba tak, že si následky odnesie životné prostredie? Ako dôkaz toho, že cestovný ruch a luxusné dovolenkovanie je možné aj bez akejkoľvek škody pre planétu, je tu novootvorený exotický rezort Kudadoo, ktorý nedávno otvoril svoje brány na Maldivách. Rezort bol navrhnutý newyorskou architektonickou firmou Yuji Yamazaki Architecture a svojou pôsobivou fotovoltaickou strechou a ďalšími vymoženosťami je príkladom dlhodobej udržateľnosti.

Rezort, ktorý sa nachádza na atole Lhaviani, je vybavený integrovanými solárnymi panelmi, ktoré sú zaistené solárnym systémom s výkonom 320 kWp, ktorý vyrobí dostatok elektrickej energie na udržanie celého ostrova s rozlohou 3 hektárov bez akejkoľvek dodávky energie zvonku.

Rezort je postavený z drevenej konštrukcie (použité drevo pochádza z udržateľných lesov v Indonézii, na Novom Zélande, Kanade a zo stromov rastúcich v blízkom okolí ostrova), využíva prírodné svetlo a špeciálne zostavy na lepšie prúdenie vzduchu. Ďalšie vybavenie rezortu pozostáva z obrovského otvoreného bazéna a vonkajšej terasy, reštaurácie, baru a vínnej pivnice.

Súvisiace:
7 ekologických rezortov, ktoré dokazujú, že aj luxus môže byť dlhodobo udržateľný
V rezorte Gladden Private Island môžete mať celý ostrov iba pre seba

Architektonická firma YYA komentovala solárne panely, ktoré sú stredobodom rezortu, nasledovne: „Zvyčajne sú na Maldivách solárne panely skryté na diskrétnych miestach a nemajú žiadne ďalšie funkcie, ale v Kudadoo je fotovoltaická strecha jasne viditeľná a stáva sa ikonou celého miesta.“

Rezort na ostrove Kudadoo sa skladá z 15 apartmánov, ktoré sú rozmiestnené nad morskou hladinou, 13 z nich disponuje jednou spálňou a dve z nich sú dvojspálňovými jednotkami, kde ceny začínajú na úrovni 4 000 dolárov za noc bez dane a ďalších poplatkov.

 

Zdroj: Barron’s

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.