Dizajnér Gordon Murray: „Model T.50 bude najľahším modelom superauta na svete“

Dizajnér Gordon Murray a Model T.50.Je zrejmé, že Gordon Murray čo-to o automobilovom dizajne vie. Muž, ktorý je zodpovedný za konštrukciu toho najoslavovanejšieho superauta za obdobie posledných 30 rokov (ktorým je model McLaren F1) verí, že sa s novým modelom T.50 jednoznačne prekonal.

Aj napriek tomu, že odhalenie nadmieru očakávaného vozidla bolo presunuté z dôvodu vypuknutia globálnej pandémie, legendárny výrobca autmobilov sľubuje, že bude stáť za to. Aby značka aspoň čiastočne uspokojila nedočkavosť svojich fanúšikov, prezradila aspoň jeden dráždivý zlomok informácie: T.50 bude najľahším superautom, ktoré bolo kedy vyrobené.

Špecialita, ktorú automobilový výrobca odhalil v jednej zo svojich posledných správ je, že T.50 bude vážiť iba 979 kilogramov. To znamená, že ide o 181 kilogramov ľahší model, než akým je model F1 (vážiaci 1 169 kilogramov) a zároveň je o 20 kilogramov ľahší ako 1 000 kilogramový cieľ, ktorý si značka stanovila pre svoje nasledujúce vozidlo.

Masívne výkonné superauto tak bude vážiť menej ako známy maličký model Miata značky Mazda. Je pritom možné konštatovať, že za jeho relatívne nízku váhu sú zodpovedné predovšetkým chytré dizajnérske vychytávky a využitie ultraľahkých súčastí (akými sú napríklad tenšie sklo, či karoséria z uhlíkových vlákien).

Avšak komponentom automobilu, ktorý je do tej najväčšej miery zodpovedný za jeho ľahkú váhu, je jeho štvorlitrový motor V12 s prirodzeným nasávaním a transmisiou. Aj napriek jeho výkonu 484 kW a schopnosťou dosiahnuť 12 100 otáčok za minútu, váži motor spoločnosti Cosworth len 181 kilogramov, vďaka čomu predstavuje tú najľahšiu verziu motora V-12. Rovnako je o takmer 60 kilogramov ľahší ako ten, ktorým je vybavená F1 – pričom je možné konštatovať, že aj jeho transmisia je v porovnaní s daným modelom takmer o desať kilogramov ľahšia.

Automobil s označením T.50 od Gordon Murray Automotive.

Automobilový model T.50 však nebude iba ľahší ako známa F1. Je totižto zrejmé, že Murray sa usiluje o predbehnutie McLarenu každým možným spôsobom. Začiatkom tohto týždňa preto pre automobilový magazín Car & Driver uviedol svoje presvedčenie o tom, že model T.50 bude pre F1 predstavovať to, čo model F1 predstavuje pre všetky autá, ktoré boli vytvorené pred ním.

Súvisiace: Gordon Murray predstavuje motor svojho superauta T.50

Podľa jeho slov „poskytne vozidlo šoférsky zážitok rovnakého typu ako F1, no omnoho lepší v mnohých ohľadoch. Model F1 je síce stále považovaný za skvelé pretekárske vozidlo, no so všetkým, čo sme pre T.50 urobili, bude nový model produktom na úplne inej úrovni. Opravili sme v ňom všetky veci, o ktorých sme vedeli, že v F1 nefungovali.“

S predstavením T.50, ktoré bolo presunuté na neurčito, plánuje Gordon Murray vybudovať jeho prvý prototyp už v priebehu tohto septembra. Dodávku vozidla v hodnote 2,5 milióna dolárov je pritom možné očakávať až začiatkom roka 2022. Aj napriek tomu je však rezervovaných už 75 jeho kusov. Je pritom dôležité podotknúť, že vyrobených bude iba sto.

Video predstavenia modelu Gordon Murray T.50:

Zdroj: 

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.