Charterová letecká spoločnosť JetSuite získala obrovskú investíciu od spoločnosti Qatar Airways

Cestujúci nastupujú na palubu lietadla Embraer Legacy 650 charterovej spoločnosti JetSuite.

Katarská štátna letecká spoločnosť Qatar Airways vykonala v poslednej dobe niekoľko významných investícií. V priebehu uplynulých rokov totiž nadobudla menšinové podiely vo viacerých zahraničných leteckých podnikoch, medzi ktoré sa radí napríklad talianska spoločnosť Meridiana, spoločnosť LATAM z Latinskej Ameriky a spoločnosť Cathay Pacific z Hongkongu.

Spoločnosť Qatar Airways sa v júni minulého roka snažila získať aj 10% podiel v spoločnosti American Airlines. Títo dvaja hráči sa však nakoniec nezhodli na obchodných podmienkach a už v priebehu dvoch nasledujúcich mesiacov odstúpili od pripravovanej zmluvy. Generálny riaditeľ spoločnosti American Airlines dokonca verejne vyjadril nesúhlas s plánovanou investíciou. Katarská letecká spoločnosť sa však aj naďalej rozhodla zameriavať na americký trh a nakoniec objavila príležitosť v sektore charterových letov. Získala tak výrazný podiel v súkromnej leteckej spoločnosti JetSuite, ktorá sídli v regióne Južná Kalifornia.

Zmluva s katarskou spoločnosťou prinesie kalifornskému podniku nespochybniteľné výhody. Spoločnosť JetSuite okrem toho čoskoro získa ďalšiu dotáciu aj od leteckej spoločnosti JetBlue, ktorá je už v súčasnosti menšinovým akcionárom tohto podniku. Tieto investície umožnia spoločnosti JetSuite rozšíriť svoju letku ľahkých a veľmi ľahkých lietadiel, ktorá v súčasnosti zahŕňa stroje modelov Embraer Phenom 100, Phenom 300 a Legacy 650. Spoločnosť bude vďaka nadobudnutým finančným prostriedkom schopná rozvíjať aj svoju sesterskú značku s názvom JetSuiteX, ktorá by mala disponovať viac než 100 lietadlami modelu Embraer 135.

Spoločnosť JetSuiteX vznikla iba pred dvoma rokmi a svojim klientom ponúka miesta na polo-súkromných letoch v štátoch Kalifornia a Nevada. Jej ceny sú relatívne porovnateľné s komerčnými leteckými spoločnosťami, čím si udržiava konkurencieschopnosť na trhu. Napriek tomu však ponúka svojim zákazníkom všetky výhody súkromných letov. Cestujúci tak nemusia čakať v dlhých radoch, či tráviť na letisku neprimerane veľa času v dôsledku bezpečnostných kontrol. Nové zdroje financovania umožnia tejto spoločnosti zaradiť do svojej ponuky väčší počet destinácií. V konečnom dôsledku by dokonca mohla expandovať so svojím podnikateľským modelom aj do ďalších regiónov v rámci Spojených štátov.

Ani jedna zo spomenutých spoločností nezverejnila presnú hodnotu najnovších investícií, no je zjavné, že obe sú nadmieru spokojné. Spoločnosť JetSuite získala finančné prostriedky potrebné na rozvoj svojho podnikania a katarská letecká spoločnosť si konečne našla cestu na americký trh.

Zdroj: Bloomberg

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.