Ceny luxusných nehnuteľností v Londýne ostanú na nízkej úrovni až do Brexitu

Realitná agentúra Savills tvrdí, že ceny luxusných nehnuteľností v centre Londýna by mali v tomto roku klesnúť o 4%. Nasledovne sa počas ďalších dvoch rokov budú držať na nízkej úrovni. Zapríčiní to neistota ohľadom vývoja situácie okolo Brexitu a zmien v daňovej politike.

Prestížna realitná agentúra predpovedá, že ceny sa začnú zotavovať koncom roka 2019. Mali by sa dovtedy zvýšiť o 2%, pričom v roku 2020 dôjde k silnejšiemu nárastu o 8%. Oživenie trhu bude trvať o rok dlhšie ako agentúra očakávala. Za negatívnu situáciu v sektore viní zvýšenú politickú neistotu. Vyhlásila, že „ komplikácie spojené s Brexitom sa stávajú oveľa zreteľnejšími“.

Lucian Cook, ktorý je v agentúre Savills na čele prieskumu trhu, povedal: „Neistota vyvolaná Brexitom a oslabenie vládnej moci po júnových voľbách spôsobili, že rovnováha na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami je veľmi krehká.“

Súvisiace: Kde si najbohatší ľudia sveta kupujú svoje domy?

Ceny nehnuteľností v centre Londýna spadli za prvých deväť mesiacov tohto roka o 3,2%. Vrcholnú úroveň svojej hodnoty dosiahli pred troma rokmi a dnes sú až o 15,2% nižšie. Predajcovia sú nútení znižovať svoje ceny. Cena viacerých nehnuteľností s hodnotou £1 milión a viac sa výrazne znížila. V prvej polovici roku 2017 zaznamenal trh takmer dvojnásobný nárast takýchto prípadov.

Agentúra Savills predpovedá, že v najbližších piatich rokoch sa ceny luxusných nehnuteľností v centre Londýna zvýšia až o 20%. To je menej ako polovičná hodnota z 52% dlhodobého priemerného rastu, ktorým sa trh vyznačoval v období rokov 1979 až 2014.

Cook povedal: „Tento rast je v porovnaní s historickými údajmi oveľa pomalší. Môžeme povedať, že trh s londýnskymi luxusnými nehnuteľnosťami už dozrel. Ľudia zamestnaní v oblasti finančných služieb dokonca možno začnú prichádzať o prácu.“

Očakáva sa, že ceny nehnuteľností v centre Londýna v najbližších 5 rokoch porastú až o 20,3%. Grafika zobrazuje vývoj cien v rámci rôznych regiónov Veľkej Británie v rokoch 2018-2022.

Cook tiež poukázal na úlohu, ktorú v prístupe zahraničných kupcov zohrávajú vyššie dane z kapitálových výnosov a zvýšená daň z dedičstva. V krajine sa tiež zaviedli vyššie kolkové poplatky.

Londýn dnes disponuje celkovou pracovnou silou o hodnote 350 000 zamestnancov. Agentúra Savills očakáva, že v najbližších rokoch sa kapacita trhu práce v hlavnom meste Veľkej Británie zníži o približne 20 000 pracovných miest. Na druhej strane verí, že Londýn aj naďalej zostane kľúčovým svetovým finančným centrom a bude sa rozvíjať ako jeden z niekoľkých európskych uzlov v rámci rozvíjajúceho sa technologického sektora.

Spoločnosť Savills odhaduje, že v roku 2016 bolo vo Veľkej Británii 394 000 nehnuteľností s hodnotou vyššou ako £1 milión. To síce predstavuje zníženie tohto počtu oproti predchádzajúcemu roku o 3,4%, avšak množstvo takýchto nehnuteľností sa v poslednom desaťročí viac ako zdvojnásobilo. Takmer dve tretiny týchto nehnuteľností sa nachádzajú priamo v Londýne a ďalších 21% je situovaných na juhovýchode krajiny. V rámci štvrtí Kensington a Chelsea, v západnej časti Londýna prevyšuje takmer polovica všetkých súkromných domov hodnotu £1 milión.

Plošná rozloha nehnuteľnosti, ktorú si môžete dovoliť kúpiť za £1 milión v rôznych častiach Veľkej Británie. Údaje sú zobrazené v stopách štvorcových (1 stopa štvorcová = 0,09 metra štvorcového).

Napriek tomu, že ceny na luxusnom trhu s nehnuteľnosťami pomaly klesajú, z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností boli v Londýne vo všeobecnosti neprimerane nafúknuté. To spôsobilo výrazný odliv kupcov z hlavného mesta. Počet ľudí vo vekovej kategórii 30 rokov, ktorí odchádzajú mimo Londýna so zámerom nájsť si cenovo dostupnejšie bývanie, v priebehu piatich rokov do konca júna 2016 vzrástol o 27%.
Savills udáva, že medzi najvyhľadávanejšie regióny patria oblasti Elmbridge, St. Albans, Spelthorne, Epsom a Ewell, Oxford a Cambridge, Brighton, Hove, Bristol a Bath.

Cook vraví: „Kľúčovým faktorom je rozdiel v cene bývania. Obzvlášť pre Londýnčanov, ktorí túžia po väčšom obytnom priestore. Mesto Wandsworth sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Londýna a za £1 milión si tu kúpite nehnuteľnosť o rozlohe 111 metrov štvorcových. Vo vzdialenejšom meste Sevenoaks nájdete za rovnakú cenu dom s rozlohou 186 metrov štvorcových a v meste Bath dokonca s rozlohou viac než 223 metrov štvorcových.“

Súvisiace: Trh s luxusnými nehnuteľnosťami v Bulharsku

Londýnčania hľadajú nehnuteľnosti predovšetkým v oblasti vzdialenej 30-60 minút cesty od hlavného mesta. Dopyt, ktorý tak v týchto regiónoch vytvárajú, bude v najbližších piatich rokoch príčinou nárastu cien bývania o 15%. Tým sa stanú oblasťou s najsilnejším rastom cien nehnuteľností vo Veľkej Británii. Samozrejme s výnimkou samotného Londýna.

Skupina UK Finance predstavuje novú inštitúciu združujúcu takmer 300 spoločností, ktoré poskytujú služby vo finančnom a bankovom sektore. Táto organizácia tvrdí, že poskytovanie hypotekárnych úverov v auguste dosiahlo najvyššiu úroveň v rámci posledného roku a pol. Celkový objem úverov sa navýšil na hodnotu £24,2 miliárd, čo je najviac od marca roku 2016. Vtedy si spotrebitelia požičiavali peniaze vo zvýšenej miere, pretože sa chceli vyhnúť očakávanému zvyšovaniu kolkovej dane. Celkový objem pôžičiek dosiahol v marci roku 2016 hodnotu £26,3 miliardy. Predtým bolo poskytovanie hypotekárnych úverov najvyššie, v apríli roku 2008.

Zdroj: WSJ, Reuters

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.