Celosvetový trh s luxusnými nehnuteľnosťami zažíva najnižšiu mieru rastu za posledné

Kapské Mesto, Juhoafrická republika.

Podľa najnovšieho indexu Prime Global Cities Index pre 2 kvartál roka 2020 od spoločnosti Knight Frank, celosvetové trhy s luxusnými nehnuteľnosťami dôsledkom pandémie koronavírusu a s ním súvisiacim dopadom na ekonomiku dosiahli najnižšiu mieru rastu za posledných desať rokov.

Ceny v rámci 45 hlavných rezidenčných trhoch vo svete, ktoré spoločnosť pre potreby indexu analyzovala, sa v 2 kvartáli tohto roka zvýšili v priemere len o 0,9%. To predstavuje najnižšiu mieru rastu od konca roku 2009, čo bolo obdobím globálnej finančnej krízy.

Luxusné reality vo filipínskom hlavnom meste Manila podľa správy v 2 kvartáli roka 2020 v medziročnom porovnaní zaznamenali najvyšší rast cien, konkrétne o 14,4%. Po ňom nasledujú mestá Tokio a Štokholm, kde ceny vzrástli o 8,6% a 4,4%.

Naopak Bangkok zažil najväčší prepad v cenách, až o 5,8%.

Index Knight Frank Prime Global Cities Index pre 2. kvartál 2020.

Hoci index sa zvyčajne zameriava na výkon cien v 12- mesačnom období, v tomto prípade podľa správy, “je posúdenie údajov z posledných troch mesiacov do júna kritických pre zmeranie dopadu pandémie.”

Pre mnoho miest zahrnutých v indexe zohral rozsah pandémie koronavírusu počas troch mesiacov dôležitú úlohu. Zo 45 analyzovaných miest až 20 v druhom kvartáli čelilo poklesu cien: 9 v Európe, 7 v Ázii, 2 v Austrálii a po jednom meste na Strednom Východe a v Afrike.

Najvýraznejší prepad cien na trhu s luxusnými nehnuteľnosťami počas tohto trojmesačného obdobia pocítil Londýn, znížením o 3,7%. Za ním nasledoval Zurich, kde ceny poklesli o 3,6%.

Súvisiace: Skryté príležitosti náročnej situácie na trhu nehnuteľností

Na druhej strane sú mestá, kde ceny na luxusnom realitnom trhu v druhom kvartáli vzrástli. Najviac sa darilo juhoafrickému Kapskému Mestu s rastom cien o 3,7% a kanadskému Vancouveru s rastom cien o 3,2%.

Najodolnejšie v druhom kvartáli boli ceny na austrálskom a severoamerickom trhu s luxusnými nehnuteľnosťami, aj vďaka dopytu po veľkých, samostatne stojacich domoch s vysokou hodnotou v mestách ako Sydney, Vancouver a Los Angeles.

Podľa ďalšieho indexu od spoločnosti Savills by v druhej polovici tohto roku mal byť najväčší rast cien zaznamenaný v Amsterdame, Lisabone, Soule a v Moskve.

Sophie Chick, vedúca oddelenia pre Savills World Research, si myslí, že “budúcnosť vo veľkej miere závisí na ekonomickej situácii, ktorá sa v mnohých mestách stále kryštalizuje. Je však dôležité pamätať si, že toto nie je finančná kríza podobná tej v roku 2008 a neočakávame pokles cien, aký sme zažili v spomínanom období.”

Podľa Chick sa v najbližších piatich rokoch očakáva, že Lisabon a Amsterdam budú mestá s najlepším výkonom, čo sa týka cien, nasledované Berlínom, Parížom, Miami a San Franciscom.

Zdroj: KnightFrank

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.