Británia uvažuje o úplnom zákaze predaja kožušín

Tento rok sa pomaly, ale isto stáva rokom veľkých zmien. Najnovšie správy totižto uvádzajú, že Británia sa už čoskoro môže stať vôbec prvou krajinou Európskej únie, ktorá kompletne zakáže predaj kožušín. Od chovu kožušinových zvierat (na účely predaja ich kožušín) krajina upustila už v roku 2000.

V súčasnosti však uvažuje o schválení zákazu týkajúceho sa dovozu kožušín divokých zvierat na jej územie. Nie je žiadnym tajomstvom, že predaje istých typov kožušín sú aktuálne v krajinách Európskej únie stále povolené. Takéto rozhodnutie zo strany Británie pritom prichádza skutočne vovhodný čas, nakoľko aj luxusné značky sa v súčasnosti už v čoraz väčšej miere vyhýbajú jej využívaniu.

Súvisiace: Po Gucci a Burberry, aj Prada oznamuje svoje rozhodnutie vstúpiť do roku 2020 bez kože

Všetko to začalo Donatellou Versace, ktorá zaviedla zákaz používania kožušín v jej módnych kolekciách. Navyše to nie je tak dávno, čo sa aj značka Valentino rozhodla pre zákaz alpaky a rovnako oznámila aj to, že do konca roka 2021 ju prestane používať úplne. V priebehu minulého roka sa Kalifornia stala prvým americkým štátom, ktorý zakázal predaj výrobkov zo zvieracích kožušín. Podobný nápad dnes skrsol v hlavách vedúcich osobností Británie, ktorý môže byť schválený a uvedený do platnosti hneď po uskutočnení Brexitu.

Za týmto návrhom stojí Zac Goldsmith, a teda minister životného prostredia, potravinárskych a poľnohospodárskych záležitostí, ktorý kožušinový predaj označuje za „jednu z najstrašnejších ľudských aktivít“. Avšak zatiaľ čo by práve tento zákaz mohol predstavovať rozhodný krok smerom k dosiahnutiu etickej módy bez zbytočného utrpenia a krutosti, rovnako by mohol podporiť nárast využívania alternatívnych (a nesmierne škodlivých) materiálov, akými je napríklad polyester, či akryl.

Hnutiu za zákaz kožušinového predaja však zásadne odporuje aliancia British Fur Alliance (v preklade „Britská aliancia za kožušinu“). Tvrdí, že prírodná kožušina je potrebná, a preto do doby, do ktorej ju bude možné získavaťz etických zdrojov – by mala byť povolená. Aj napriek týmto slovám sa so zákazom predaja kožušín stotožnila aj britská kráľovská rodina.

Súvisiace: Módna značka Versace čoskoro odstráni kožušiny zo všetkých svojich kolekcií

Samotná kráľovná Alžbeta II. totižto oznámila, že už viac kožušinu nosiť nebude. Toto prehlásenie bolo potvrdené kráľovninou poradkyňou a garderobiérkou Angelou Kellyovou, ktorá v službách kráľovskej rodiny pracuje už 25 rokov. Využívanie kožušín pre tvorbu vlastných produktov len nedávno zavrhli aj veľké značky ako Chanel, Prada, či Miu Miu. K hnutiu za etickejšiu módu sa rovnako pridali aj mnohé celebrity na celom svete, a preto je možné konštatovať, že dni predaja kožušín sú ako v Spojenom kráľovstve, tak aj po celom svete definitívne zrátané.

Zdroj: The Guardian

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.