Bridal Fashion Week zrušený: Prečo niektorí módni návrhári preskakujú sezónu jar 2021

Len nedávno sa mal v New Yorku konať prestížny týždeň módy pod názvom Bridal Fashion Week pre sezónu jar 2021, no bol zrušený kvôli pandémii koronavírusu. Keď to módna rada Bridal Council 12. marca oznamovala, zároveň navrhla módnym návrhárom, aby svoju tvorbu uviedli prostredníctvom videa alebo livestreamu. CFDA (Rada amerických módnych návrhárov) toto vyhlásenie podporila a poradila návrhárom, aby “prehliadky a prezentácie svojich najnovších kolekcií, ktoré sú naplánované na budúci mesiac, preformátovali do digitálnej alebo jej podobnej verzie.” Bohužiaľ, návrhári dostali iba mesiac na to, aby vyvinuli novú stratégiu, pripravili video alebo vizuálnu prezentáciu a zdieľali ju s médiami, kupcami a zákazníkmi. A tak nie je prekvapením, že to mnohí nestihli.

Najväčšou výzvou pre väčšinu návrhárov bolo už len samotné včasné dokončenie kolekcie. Návrhárka Lela Rose uviedla, že približne polovica z jej kolekcie bola hotová v marci, no druhá polovica pravdepodobne nebude dokončená, kým sa jej tím nevráti do dielne. “Zatiaľ sme neprišli na to, ako robiť túto prácu na diaľku. Toľko rúk sa dotkne každých šiat, od tvorby strihov, ich strihania, šitia, výberu látok a dokonca aj farieb a vrstiev, ktoré tvoria šaty… Je nereálne skúšať toto robiť na diaľku.”

Namiesto predstavenia malej časti z kolekcie online v priebehu minulého týždňa, čo by si, ako Rose trefne argumentuje, “aj tak vyžadovalo najatie modelky a fotografa”, náklady, ktorým sa väčšina módnych domov chce vyhnúť, počká Rose do októbrového Týždňa módy na sezónu jeseň 2021. “Je to zvláštny pocit neprezentovať nové modely, ale naše staré kolekcie šiat sú rovnako krásne. Teraz je ten čas, pre mňa a ostatných, zamyslieť sa nad tým, či všetko to nové, nové, nové, je naozaj potrebné,… alebo nie je toho už priveľa?”

Súvisiace: Svadobná kolekcia Jar 2020 značky Marchesa

Rose navyše ponúka nové možnosti prispôsobenia svojich šiat zo svojej súčasnej ponuky a je dosť možné, že nevesty, ktoré si budú kupovať šaty neskôr v tomto roku, si ani nevšimnú, že „nové“ modely šiat nemajú na výber. To vyvoláva otázku, či nevesty skutočne potrebujú sezónne kolekcie šiat. Svadobné šaty sú sami o sebe nadčasové a možnosť upraviť si ich na mieru dáva nevestám príležitosť osviežiť šaty aj zo starších kolekcií.

Rose nie je jedinou návrhárkou, ktorá radšej počká na októbrové módne prehliadky: Vera Wang, Carly Cushnie, Temperley London a Anne Barge takisto presúvajú svoje kolekcie na spomínaný mesiac. Na druhej strane, návrhári Marchesa, Monique Lhuillier a Danielle Frankel, stále dúfajú, že predstavia svoje kolekcie ešte túto jar, hoci mesiac alebo dva po pôvodnom termíne. Len pár návrhárov dokázalo pripraviť svoje kolekcie včas, okrem iných sú to Reem Acra, Viktor & Rolf, Amsale, Roland Mouret a Galvan. (Nepodarilo sa nám dostať odpoveď od návrhárov Wesa Gordona z módneho domu Carolina Herrera a Fernando Garcia a Laura Kim z módneho domu Oscar de la Renta).

Návrhárka Frankel vysvetľuje svoje rozhodnutie presunúť uvedenie svojej kolekcie na neskôr ako jedinú cestu, ako zachovať jej ucelenosť. “Pomaly tvoríme nové modely z domu a tie budeme ponúkať priamo zákazníkovi a za lepšiu cenu, ako naše iné modely. Nepreskakujeme túto sezónu, keďže sme už na nej dávno začali pracovať. Avšak táto kolekcia bude uvedená postupne, začínajúc v máji.”

Frankel však bola pripravená na digitálny módny týždeň a prácu na diaľku. Pred pár týždňami magazínu Vogue prezradila, že je práve uprostred opätovného spustenia svojej internetovej stránky, kde zavádza možnosť virtuálnych schôdzok a skúšok šiat. “Naša stratégia sa posunula do bodu, kde uvažujeme nad tým, ako zdielať našu kolekciu novým spôsobom. Výroba je stále náročná a je niečím, o čom verejnosť a naša klientela vie veľmi málo. Niektorí z našich tvorcov strihov a vzorových modelov pracujú z domu, ale je to náročné, keďže naša práca je taktilná. Pri najmenších detailoch a dokončovacích prácach využívame videá a detailné fotografie zblízka. Náš tím je nadšený, že nám to funguje a zároveň si precvičujeme naše zručnosti.”

Súvisiace: Královský rebríček 7 najdrahších svadobných šiat sveta

Presunutie jarných kolekcií inšpirovalo niektorých návrhárov k implementácii trvalejších zmien. Frankel potvrdila, že na jeseň si oficiálne pridá kalendár módnych týždňov konfekcie, ktoré sa konajú vo februári a septembri, ako protipól k aprílovým a októbrovým prestížnym týždňom módy s označením Bridal Fashion Week. Módny týždeň konfekcie je navyše v predstihu iba 6 mesiacov, na rozdiel od Bridal Fashion Week, ktorý predstavuje kolekcie s jednoročným predstihom. Frankel si uvedomuje, že jej klientky “nakupujú svoje svadobné šaty rovnakým spôsobom, ako nakupujú konfekciu“ a prispôsobenie sa termínom módnym týždňom konfekčných modelov im umožní dostať sa k viacerým ženám. Tieto modely budú označené ako svadobné, no budú sa predávať inak. Niektoré budú dostupné v štandardných veľkostiach a k okamžitému online predaju, pretože, ako vraví Frankel, “pre nevesty je nereálne čakať 5 alebo 6 mesiacov, kým dostanú svoje šaty. Chcú si vziať svoje šaty domov v ten istý deň, ako si ich kúpia.” Stále však budú mať aj možnosť nechať si ušiť svadobné šaty na mieru.

V konečnom dôsledku sú to nevesty, ktoré určujú smer a ich potreby a túžby sa neustále menia, bez ohľadu na pandémiu. Je len na návrhároch, ako sa tomu prispôsobia, či už sa budú stretávať s nevestami online, zmenia svoj časový plán alebo upustia od sezónnych kolekcií. Ako uviedla Rose: “Toto je príležitosť na zamyslenie sa. Nemyslím si, že by mali byť šaty prezentované dvakrát do roka a uprednostňovala by som, keby to bolo len raz do roka. Nadbytok šiat mi príde obrovský, a preto sa chcem zamerať na to, čo už máme. Sú spôsoby, ako naše modely vylepšiť a nie len vynoviť.”

Zdroj: WWD, Vogue

Mohlo by sa Vám páčiť

facebook facebook
Facebook
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.